Cesar módszere szerint elég a kutyának napi 2*30 perc struktúrált séta? Na és udvar hiányában mi a helyzet?
Ha mondjuk napi 2*1 órára viszem a kutyát úgy, hogy 20p séta-20p labda és tanítás-20p séta, az elég? Vagy 15p séta-30p labda,tanítás-15p séta? Napi 2*. Ezen felül heti 2* meg tudok oldani plusz 1 óra más kutyákkal való szabadon rohangálást.
Egy sima fekete keverék kutya, találtam, elvileg németjuhász-labrador keverék lehet, de nem biztos, csak egy egyszerű kutyának tűnik.
Ez a kutya mozgásigényétől függ..
Egy huskyt pl ne hasonlítsunk egy shi tzu hoz.
Ez a kutyától is függ, fajta, mozgásigény, egészségi állapot, kor.
Az enyém utál elázni, ha szakad az eső, ki sem akar menni, ha sikerül kiimádkozni, pisil gyorsan egyet és már szalad is befelé. Erőltetnem kellene, hogy márpedig meg kell lennie az x időnek kint? Most ilyen vacak idő van napok óta. Ha jobb idő van, hétvégén akár egész nap mászkálunk.
A munkakutyások is hasonlóan csinálják, valószínűleg C.M. tőlük vette át ezt az ötletet.
Aki komolyan dolgozik a kutyával fogja, kiengedi a kennelből, a kutya vezényszóra elvégzi a dolgát, utána munka van, feladat, tréning és ha ez megvan elrakja a kutyát. Nincs olyan, hogy a kutya szaladgál, csak úgy labdázik, szaglászgat, minden energiáját a munkába rakja bele és igen, mentálisan ez van annyira megterhelő, hogy napi 2x30 perc tréningnél nem is kell több a kutyának. Munkakutyát nem is tudsz nagyon másképp lefárasztani, egy malit, munkavonalas bc-t, nj-t egész nap futtathatnál a mezőn, ugyanúgy pörögne mentális foglalkozás nélkül, mert erre van igénye.
Nyilván ez egy egészen más életforma, egészen más szemlélet és kutyázás, mint amit a "hobbi kutyások" csinálnak, ami nem baj, csak ez tényleg egy életvitel és kezdő gazdiként ez nem is fog menni, mivel nem tudsz egy olyan jól felépített tréninget összerakni, amivel mentálisan kellőképpen lefárad a kutya, de nem utálja meg az egészet és a következő alkalommal is ugyanúgy lesz kedve dolgozni.
Sok nagyon lelkes gazdinál látom, hogy bevállalnak egy könnyen tanítható, gyorsan tanuló kutyát (jellemzően bc-t), mindent is tanítanak neki mert ők jó gazdik akarnak lenni, aki sokat foglalkozik a kutyával. Az elején hatalmas a sikerélmény, a kutya 20 perc alatt már tud ülni, feküdni, egy hét alatt 10 új trükköt megtanul. Aztán pár hónap múlva meglepődnek, hogy a kutya nem csinálja már olyan lelkesen a feladatokat, egyre többet téveszt, összezavarodik, hogy mit mikor kell csinálni, pontos munkája sosem volt, mert arra nem szánt időt a gazdi, nem várta meg, amíg a kutyában is letisztult a feladat és ami a legfontosabb nem épített fel kellő motivációt. Mert hiába feladatorientált, hiába munkamániás, velük is meg kell értetni, hogy a közös munka sokkal nagyobb buli, mint a biciklist terelni, meg kell tanítani, hogy a munkába vezesse le az energiáit és ez egy nagyon összetett képzést igényel. Közben a laikus gazdi is frusztráltabb lesz, nem érti, hogy miért nem csinálja a kutya, ha tudja a feladatot (valójában pontosan sosem tudta), elfogynak az ötletek is, hogy mit lehetne még tanítani a kutyának, elfogy a gazdi lelkesedése és egy frusztrált, demotivált gazdival (egy érzékeny bc legalábbis) biztosan nem fog lelkesen dolgozni.
Aztán ott van az is, hogy erre az életmódra nem is minden kutya alkalmas, ez függ fajtától és egyedtől is, van olyan kutya, amelyik szuper munkakutya, mégis kell előtte fél-1 órát futtatni, fizikailag lefárasztani, hogy mentálisan toppon legyen, olyan is van, aki 10-15 perc alatt teljesen elfárad mentálisan, de kell, hogy a fizikai energiáit le tudja vezetni és ha ez nincs neki biztosítva akkor pótcselekvéseket fog felvenni. És ez megint olyan, hogy egy jó tréner még az ilyen igényű egyedeknek is meg tudja tanítani, hogy az energiái túlnyomó részét munkába vezesse le, de ez is egy elég hosszú, rendkívül összetett folyamat.
Mindezt a te kutyádra vonatkoztatva:
Először ki kell tapasztalni, hogy milyen a személyisége, inkább olyan, aki egy kis fizikai fárasztás után tud mentálisan koncentrálni vagy pont fordítva, ez alapján építeném fel a foglalkozás menetét.
Ha dolgozni szeretnél vele (nem versenyszintű munkára gondolok, hanem sima engedelmes, stb. tréningre) én "csak úgy" nem labdáznék vele, ha zsákmányos a labda legyen jutalom (erre az nj-k amúgy is elég vevők), tehát kérj egy olyan feladatot, amit már tud (fontos, hogy labdával jutalmazni tudsz, feladatot tanítani, megvezetni nem, mert ha elég zsákmányos, akkor biztosan túlpörög a labdára és nem fog annyira koncentrálni, hogy az új feladatot pontosan elsajátítsa) és a feladatot jutalmazod le neki azzal, hogy eldobod a labdát. Ez mentálisan sokkal megterhelőbb, mint ha csak futnia kell a labdáért ész nélkül, így hamarabb el is fárad benne.
A tanítást fokozatosan építsd fel, mind időben, mind elvárásban, az elején lehet, hogy 5-10 percnél többet nem is fog tudni tökéletesen koncentrálni, így az elején inkább többször kevesebbet kell gyakorolni, mert annak nincs értelme, hogy szétszórt, fáradt kutyával gyakorolj, az csak leépíti a motivációt. Aztán ezt lehet fokozatosan feltornázni, időben, feladatmennyiségben is, de az elején 2-3 különböző feladatnál ne taníts neki többet és mindig úgy hagyjátok abba, hogy a kutya jól megcsinálta a feladatot és még csinálná.
Attól függően, hogy naponta hányszor tudsz vele 5-10 percet gyakorolni (ha csak kétszer, az elég kevéske) biztosan szüksége lesz mellette fizikai fárasztásra, vagy esetleg olyan foglalkozásra, ami teljesen más típusú mentális munkát igényel (pl. ha szeret az orrával dolgozni taníthatsz neki szagazonosítást), ezeket lehet variálni, de a legfontosabb, hogy kitapasztald a kutya igényeit.
Szocializáció szempontjából a heti két bandázás biztosan kevés lesz, persze az is függ, hogy amúgy alapjáraton mennyire szociális, de erre minél többször kéne neki lehetőséget biztosítani, az elején mindenképp, mert így nagyon jól le tudja vezetni a felesleges energiákat, ha szívesen játszik.
Olvass utána, hogy miket lehet tanítani a kutyáknak, mit hogyan kell, olvass más tanítási technikákról, amik mentálisan tényleg igénybe veszik a kutyát, olyanoknak, ahol gondolkoznia kell, az egy idő után unalmas lesz, ha csak megvezetéssel tanítasz trükköket, persze ezek is jók, de ha te vezeted a kutyát abban kevésbé fárad, mintha neki kell gondolkoznia. Erre jó lehet a már említett szagazonosítás, tárgykeresés vagy a nyomkövetés (ott ugye az orrával dolgozik, ami egészen más munkát igényel), illetve a formálás, ennek mindenképp olvass utána, szerintem egy baromi jó módszer arra, hogy a kutya gondolkodását fejleszd és közben mentálisan is sokkal jobban fárad.
"Holt időben" amikor neked nincs lehetőséged foglalkozni vele jó lehet a szimatszőnyeg vagy a kongos logikai játékok, ezek is elsősorban mentálisan fárasztják a kutyát.
Nekünk a kutyaiskolában a legelső alkalmon azt mondták, hogy 10 perc mentális munka 1 óra sima sétával ér fel, viszont azt nem tették hozzá, hogy nagyon nem mindegy, hogy milyen mentális munka, ha 10 percig csak ül-feksziket gyakorlok a kutyával, ami a könyökén jön már ki valószínűleg fárad benne mentálisan, de leginkább csak elunja és megutálja az egészet és egészen biztosan nem olyan hasznos, mintha neki is gondolkoznia kéne közben (az megint más dolog, hogy sok munkakutyásnak nem fontos, hogy tudjon gondolkodni a kutya, ha egész életében 10-15 különböző engedelmes feladatot várunk csak el, azokat tökéletesítjük, pontosítjuk, akkor nem jó, ha túlgondolja, de nálatok azért gondolom nem ez a cél).
Összességében szerintem napi 2 óra intenzív foglalkozás elég lehet egy nagy mozgásigényű kutyának is, ha ez a foglalkozás jól fel van építve és a kutya személyisége is alkalmas rá. Mint az elején írtam, egy munka bc-nél nagyobb mozgásigényű kutya kevés van, mégsem azt csinálják a gazdáik, hogy napi 20 órát futtatják a kutyát, hanem megtanítják, hogy ezeket az energiákat hogyan vezessék le máshogy. Nálatok is valami hasonló lenne a cél, nyilván egy labi-nj mix nem lesz olyan munkamániás és feladatigényes, mint egy munka bc, de ha megismered a kutyád a fizikai és mentális foglalkozás kiegyensúlyozásával szuper kutyát lehet majd faragni belőle :) Nagy segítség lenne ehhez egy jó oktató, de tudom, hogy ilyet nagyon nehéz találni, ezért első sorban azt javaslom, hogy te olvass utána ezeknek a dolgoknak.
Jesszus, csak egy sima kutya, utcán szedtem össze, az érdekelt, nagyjából mennyit kell vele naponta foglalkoznom, hogy rendben legyen.
Szoktam nézni Kutyadokit, ahol arról volt szó, hogy a kutyával nem mozognak eleget, mindig azt javasolta CesarMillan, hogy naponta 40-45perc, 1 óra séta kel neki, ha kevés, akkor hátizsák és bele súly, amit cipel, így dolgozik. Viszont a legtöbb esetben rendelkezésre állt egy udvar is. Ezért kérdem, hogy ha nincs saját terület, akkor mennyit kéne kivinni.
11:45-ös válaszoló vagyok, bocs ha túl részletesen írtam, hajlamos vagyok rá, de akkor összefoglalom a lényeget.
1. Az hogy mennyire foglalkozásigényes a kutyád neked kell kitapasztalni. Persze vannak fajtajellemzők, a labrador és az nj is elég feladatigényes fajta, ezt értsd mind a mentális, mind a fizikai foglalkozásra. De fajtán, de még almon belül is nagyon eltérő lehet ez (ismerek egy show bc almot, az egyik kölyök bc-hez képest iszonyú lassú, a másik állandóan pörög, az előbbiből tökéletes terápiás kutya lett, a másikkal agilty versenyekre járnak, testvérek és mégis egészen más habitusúak, más foglalkozást igényelnek, de labradornál is hányat látni, amelyik 3 óra séta után is viszi a labdáját, míg a másik meg szinte egész nap alszik a kanapén), kicsit nevelésfüggő is, de azt, hogy neked pontosan hány percet kéne foglalkoznod a kutyáddal még egy tenyésztő sem tudná megmondani, pedig ismeri a fajtát és 8 hetes korukig ő nevelte őket.
2. A nagy mozgásigényű kutyákat sem feltétlen csak sétával, futással, labdázással fárasztják, van olyan, amelyiket így le sem lehetne fárasztani, ezért kell velük mentálisan is foglalkozni. De ez univerzálisan igaz minden kutyára, borzasztó sivár azoknak a kutyáknak az élete, amelyiket egyáltalán nem tanítják semmire, legyen az munkavonalas nj vagy egy mopsz.
3. Én a kérdésedből azt vettem ki, hogy neked napi 2 órád lenne foglalkozni a kutyával, ezt kéne úgy beosztani, hogy a fennmaradó időben se unatkozzon, ne romboljon. Mivel napi 2 óra bóklászós séta csak egy nagyon alacsony energiaszintű kutyának elegendő, ezért javasoltam, hogy ebben az időben inkább mentálisan foglalkozz vele, mert abban hamarabb lefárad.
Amit fent vázoltál, hogy 20 perc séta, 20 perc labda, 20 perc tanítás egyébként működhet, de senki nem fogja tudni neked megmondani, hogy 20 vagy 30 percet kell labdáznod a kutyáddal, ahhoz, hogy elég fáradt legyen, egyébként +/- 10 perc labdázás egy nagy mozgásigényű kutyánál nem sokat számít. Illetve a tanításnak is megvannak a maga szabályai, kezdésnek 20 perc folyamatos tréningtől simán brutálisan lefáradhat és hosszútávon szerencsésebb, ha ezt a kutya élvezi, örömmel csinálja és nem unja halálra, nem esik szét teljesen a koncentrációja már az első alkalommal.
Tehát: napi 2 órát is be lehet osztani úgy, hogy egy magas energiaszintű kutya is kellőképpen elfáradjon benne, csak nyilván tudatosabban kell megtervezni, több mentális feladatot kell adni, mintha 4 órát futsz vele.
4. Cesar Millan egy showman, aki sokszor intuícióból, sokszor pedig innen-onnan összeollózott féltudományos, már rég megdöntött elméletek alapján foglalkozik a kutyákkal. Elhiszem, hogy szórakoztató a műsora, de ez akkor is egy műsor, ebből nem lehet megtanulni azt, hogy hogyan kell kutyát nevelni. Az amit írtál, hogy 45perc séta után, ha nem elég a kutyának csak súlyokat kell rárakni és utána azzal fárasztani nettó baromság. Vannak kutyás sportok, aminek a súlyhúzás, a súlyokkal edzés szerves részét képezi a tréningnek, de nem azért, hogy így fárasszák a kutyáikat, hanem mondjuk, hogy magasabbra tudjon ugrani, stb. De ez egy külön sport, külön tudományos, szakmai háttérrel, gondolom személyvédelemre vagy drogkereső kutyának se kezdenéd el csak úgy kiképezni. Szóval nagyon remélem, hogy nem az volt a terv, hogy 2 órát fárasztod és utána súlyokat pakolsz rá és mozgatod még egy kicsit, ha nem fáradt el.
Visszatérve egyébként azért nettó baromság ez így, mert hogyha tudod sokkal jobban, sokkal értelmesebben is fárasztani, úgy, hogy közben fejlődik a kutya gondolkodása (pl. szimatszőnyeg) és a ti kapcsolatotok is épül vele (közös tréning) nem értem miért döntene bárki úgy, hogy inkább súlyt huzat a kutyával (mondom, ezt nem azokra értem, akik ezt versenyszerűen csinálják, hanem jelen helyzetre). Oké, a kutya izomzata fejlődik tőle (bár ha nem szakszerűen csinálod sokkal valószínűbb, hogy csak nagyobb kárt okozol vele, azt is jó lenne tudni mennyi idős, mert egy még nem kifejlődött kutyára tilos súlyokat pakolni), de se okosabb, se együttműködőbb nem lesz, pedig egy családi kutyánál sokkal inkább ez lenne a cél.
Összefoglalva nem értem miért tűnik ennyire ördögtől valónak, hogy tudatosan foglalkozz a kutyával, fejleszd a gondolkodását, tréningezz vele annyit, amennyit bír, hogy egy fáradt, jó kutyát kapj cserébe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!