Mi a különbség a szaporítók és az ilyen “nem létező” fajtájú törzskönyves kutyatenyésztők között?
Tehát ha olyan kutyafajtáról van szó amit az FCI nem fogad el, például amerikai bulldog...
Az miben más mint a szaporítás?
Vagy mondjuk egy kontinentális bulldog tenyésztő?
Ugye azt nem csak az FCI nem ismeri el, hanem egyik hasonló szervezet sem...
A kanadai fehér juhásznak nagyon sokáig csak saját törzskönyvezése volt.
A hosszú szőrű németjuhászt, amíg nem ismerték el a fajtagondozók, saját egyesületnél törzskönyvezték,kiállításokat rendeztek, stb.A németek azért is engedték be a törzskönyvezésbe, mert csökkent a tagságuk, látni meg azt látták, rengeteg a hosszú szőrű egyesületeknél a tag.
Azért, mert az FCI elismer egy fajtát, sajnos nem garancia az egészséges kutya.
Van rá bőven példa. Mopsz, angol buldog,németjuhász , basset, és a többi eldeformált fajta.
"Ha bárki kitalálhat egy standardot és osztogathat törzskönyvet, akkor ez így eléggé elveszíti az értékét, nem?"
Az elismert szervezetek törzskönyvei miért veszítenék el az értéküket azért, mert Gipsz Jakab ebtenyésztő egylete saját törzskönyveket állít ki? A WBO cím se veszít az értékéből, ha én nekiállok bokszmeccseket szervezni és öveket osztogatni. A lényeg a kiállító szervezet, a törzskönyv elismertsége a szervezetével arányos.
Plusz vannak olyan szervezetek, akik picit se nézik a kutyákat, itthon szapis körökben nagy divat a "külföldi törzskönyv", mondván neked csak akkor kell a rendes, ha versenyre meg tenyésztésre kell a kutya.
Nyilván aki nem ért hozzá, az elhiszi, és valami papírt így ugyan kapnak a kutyáról, de olyat, ahol nem néznek semmit, kb bemondásra törzskönyveznek.
Ismerős yorki kapcsán futott ebbe bele, de több hasonló népszerű fajtánál csinálják ezt.
Kérdező, esetedben inkább konkrétan a tenyészetnek nézz utána, ahonnan a leendő kutyát szeretnéd, körülmények, szűrések, fajta iránti elkötelezettség, illetve hogy az adott szervezet mit vár el a fajták kapcsán. Ezzel nagyon nem lőhetsz mellé.
Kicsit túl van misztifizálva a törzskönyv, meg a tenyésztő dolog.
Kiskutya vásárlásnál a szülőket kell nézni, azok szűréseit, eredményeit és a tartási körülményeket. Csak aki már ilyen komolyan foglalkozik ezzel, kifogja váltani a kennelnevet és a törzskönyveket, mert így tudja a kölyköket lepapírozni, mert nem kerül sokba a többihez képest, de megadja a hátteret a munkádnak.
Ezért vannak törzskönyves szapik, akik kiváltják a kennelnevet, de minőségi munkát meg nem végeznek, csak pároztatnak.
A standardot meg hagyjuk, hány kutyát és fajtáját tette tönkre a tenyésztői "munka". Nem csak kutyáknál vannak életre képtelen állatok, mert az emberi szem azt látná szebbnek. (Németjuhász, nyomott orrú kutyák, shamo tyúkok stb.)
Ma már van olyan tenyésztői irányzat, hogy nem az igény, hanem az egészség alapján tenyésztenek, úgyhogy nem kell a tenyésztőket egy kalap alá venni és mindet isteníteni vagy gyalázni.
Ha Ausztriában vagy Németországban veszed a contit, akkor kapni fogsz hozzá tk-t. Az hogy meg az fci mit ismer el meg mit nem, egy harmadrendű dolog. Nem atyaúristenek.
Mindenképpen jól fogsz járni a continental bulldoggal
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!