Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Családban vita van arról,...

Családban vita van arról, hogy törzskönyves vagy ne törzskönyves kutya legyen. Szerintem törzskönyves legyen, de anyukám szerint, az csak versenyeztetni való kutyáknak kell, felesleges plusz ár. Mi a helyes?

Figyelt kérdés
2021. jan. 6. 12:40
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%

Torzskony kiallitasanak alapja az apa-anya allat pedigreje ... es a kulonbozo szuro vizsgalatok amin a kiskutyanak kell atmenni. De ez csak a kutya fajtajanak a tisztasagat igazolja.

Fajtan beluli minositeseket tenyesszemlen es kiallitasokon lehet zsuriztettni.

2021. jan. 6. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
0%
Torzskonyvbol kulonbozo kategoriak vannak ... 'A'-s torzskonyvet csak az elsoszulott kiskutyak kaphatnak.
2021. jan. 6. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
16%
Torzskonyvben csak annyi a lenyeg, hogy visszatudod nezni a kutya oseinek az adatait, tobb generaciot is.
2021. jan. 6. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
91%

Pár adalék: vannak olyan betegségek, amelyeknél a tenyésztő nem tudja garantálni, hogy nem fognak kialakulni, ilyen az epilepszia is. Tévedés azt hinni, hogy egy törzskönyves kutya valamiben beteg lesz, akkor a tenyésztő volt kókler. Vannak betegségek, amelyekre létezik szűrés, ma már sokra genetikai szűrés is van: a tenyésztő azt tudja garantálni, hogy ezek a betegségek nem vagy csak kis valószínűséggel alakulhatnak ki (betegségtől függően). A jó tenyésztő azonban úgy párosítja össze a kutyákat, hogy lehetőleg a kölykökben minél kevesebb betegség alakulhasson ki, és főleg a szűrhető, súlyosabb betegségek legyenek elkerülhetőek. Nekünk például az előző kutyánk örökletes gerincvelősorvadásban szenvedett, ez azzal jár, hogy fokozatosan lebénult, már az élete második felében. Nála viszonylag korán, hét évesen kezdődött. Miért nem hibáztathatom emiatt a tenyésztőjét? Azért, mert amikor ő megszületett, még nem létezett semmilyen szűrés erre a betegségre, igazából alig ismerték, mert ha egy már idősebb kutya elkezd ilyesmi mozgásszervi gondokat mutatni, akkor az állatorvosok legtöbbje a korára, ízületi kopásra, a gerinc spondilózisára (ami egy másik rendellenesség), csípődiszpláziára, és még egy sor hasonló betegség valamelyikére foghatja rá. Mindenki elgondolhatja, nem vidám dolog végigélni egy ilyen betegséget, és mivel azóta van már rá genetikai szűrés, a mondott kutya után már csakis ilyen szűréssel rendelkező, megfelelő eredményű kölyköt vettünk.

Másik téma: a tenyésztőnél az alom összes kölykére kiváltják a törzskönyvet. Olyan viszont létezik, hogy ezt a törzskönyvet a tenyésztő nem adja át a vevőnek, aki csak hobbi célból veszi a kiskutyát, sőt, olyan is van, hogy a hobbi célra vett kölyöknél megköveteli az ivartalanítást. Ez felelősségteljes tenyésztői magatartás, amivel a szaporítást próbálják gátolni.


Az eredeti kédéssel kapcsolatban: ha veszel egy kölyköt egy tenyésztőtől, akkor jó eséllyel egy gondosan megválasztott szülőpártól származó, minél jobb génekkel rendelkező, és gondos nevelést kapott kiskutyát veszel. A jó tenyésztő tartani fogja veled a kapcsolatot, rengeteg dologban segít majd, hozzá mindig fordulhatsz, ha kérdésed vagy gond van. Szerződést köt veled, ami őt is köti, és ebben le van fektetve, hogy pontosan mire és milyen körülmények közt vállal garanciát (pl. garanciát vállal, hogy a kutyus nem lesz diszpláziás, amennyiben te a megfelelő minőségű eledellel eteted, és megfelelően mozgatod - de ha szar kajával eteted és fiatalon nekiállsz vele agilityzni, magas akadályokon, akkor ez a garancia ugrott, mert a diszplázia kialakulása nem csak genetikai, hanem környezeti hatásoktól is függ).

A szaporítónál lényegében zsákbamacskát veszel: gőzöd sincs, a szülők milyen egészségi állapotúak voltak ("az állatorvos szerint egészséges" vs. megkövetelt egészségi szűrések megléte, ezekről papír), a kölyök maga milyen egészségi állapotú (mert a szaporító nem fogja leszűretni, a házi szaporító sem, akinél csak azért lettek kölykök, mert Bubukának egyszer fialni kell), mennyire minőségi neveltetést kapott (mivel etették, hogyan szocializálták, mit ismertettek meg már vele kiskorában - ellenben sok tenyésztő nagy gondot fektet rá, hogy a kölyköket már fiatalon szoktassa különböző hangokhoz, tárgyakhoz, hogy később ne legyen félős). Rosszabb esetben az alap egészségi kívánalmak, mint oltás és féreghajtás meg chipezés is hiányzanak a szaporítónál, de az is előfordul, hogy a kiskutya felnővén nem fog adott fajtájúnak kinézni (mert lehet, hogy nem is az). Erre egy példa: amikor a gazdi büszkén dicsekszik a "ritka színű" kiskutyájával, és nem hiszi el a fajta rajongóinak és tenyésztőinek, hogy adott fajtában nem létezik olyan szín, mert neki a "tenyésztő" megmondta, hogy ritka. Olyan ritka persze, hogy nincs is: a megfejtés, a kölyök keverék volt. Ez egy megtörtént eset. De pl. a Brit Pásztorkutya fajtamentés Facebook oldalán olvastam több történetet is, amit olyanok írtak, akik törzskönyv nélküli, szaporított kiskutyát vettek.

2021. jan. 6. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
100%
Ha fajtatiszta eb mellett döntötök, akkor a törzskönyves szekcióban inkább párosítást keressetek, mert sok a papíros szaporító
2021. jan. 6. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

Amiket még nem említettek a többiek:


Fajtagondozó szervezetnél is lehet érdeklődni tenyésztő után. Nyilván, ők sem tudnak MINDENT, de lehet tudnak ajánlani megbízható tenyésztőt (nem föltétlenül van mindegyiknek naprakész weblapja, facebookja). Az állatorvosok is általában sokat tudnak ("XY-tól még nem került ki beteg kutya").


A tenyésztő munkája nem ér véget azzal, hogy összerakott 2 genetikailag összeillő kutyát. 24/7 odafigyel a kiskutyákra és az anyjukra. Odafigyel a kezdeti szocializációra: vannak olyan mozdulatsorok, amiket már néhány napos korukban végez, pl. felemelés, lábak érintése stb., ahogy elkezdenek mocorogni, ő elkezdi megismertetni őket különböző hangokkal, textúrákkal (mindenféle játékok, csörgő-zörgő, papír, linóleum, stb.), előneveli őket szobatisztaságra (nem pelenkára szoktatja) stb. Így, amikor átköltözik a kiskutya hozzátok, viszonylag könnyű dolgotok lesz: szobatisztaságot csak folytatni kell, minimálisan lesz zavarban az új környezettől, hanghatásoktól padlótól stb.


Továbbá: egy jó tenyésztő ISMERI a kölyököket, akiket elad, már pár hetesen látja a főbb tulajdonságaikat, így tud segíteni nektek a kölyök választásban. Pl. a kezdő gazdit lebeszéli az alom legtahóbbikáról. Nyilván, nem tévedhetetlen, de...


Ezzel szemben egy szaporított kutya, még a rózsaszín felhős, "Fifike babázni akar" típusú jó indulatú hülye kutyái is hatalmas hátrányból indulnak, ugyanis nincs meg a megfelelő szaktudása sem a kezdeti szocializációhoz, se a kölyök ajánláshoz, így hatalmas hátrányból indul a kutya. Egy szaporítótelepes végképp. És arra is csak utóbb fogtok rájönni, hogy Fifike kölykét arra az 5 perce vakarták ki a szarból és vitték be a házba, amíg ti megnézitek...

2021. jan. 6. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

Jó kimerítő válaszok voltak. Remélem ez a kérdés nem tűnik el a színről, és ha a jövőben valaki ezen gondolkodik, megtalálja ezt és elolvassa a válaszokat.


Én mindenképp megbízható tenyésztőhöz szeretnék menni, és ha ez törzskönyves kutyát jelent, akkor az lesz. Nekem nem maga a törzskönyv a lényeg, hanem a mebízható tenyesztőtől való származás. A kettő pedig egyre megy, úgy tűnik.


További valaszok is jöhetnek, ha lesznek.


A kérdést amúgy azért is írtam ki, mert nehéz olyasvalakivel vitatkozni, aki beleugat, hogy minek a törzskönyv.

2021. jan. 6. 20:14
 18/21 anonim ***** válasza:
23%
Nekem mentett kutyám van, semmi pénzért nem cserélném el egy törzskönyvesre, viszont szaporítót sem támogatok.
2021. jan. 6. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
Vakvezető kutya kölyöknevelők nem akartok lenni? Igaz, az a kutya 1 éves koráig tart csak, de tapasztalatnak jó, és akár megbízható tenyésztőt is találhattok, ha saját kutyát szeretnétek ilyen fajtát, mert akikkel ők dolgoznak, azoknak megbízhatóknak kell lenniük.
2021. jan. 7. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
100%
Fajtagondozó szervezettel az a baj, hogy az a tag, aki nem fekszik jól az egyesületnél, nem fogják ajánlani
2021. jan. 7. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!