Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Családban vita van arról,...

Családban vita van arról, hogy törzskönyves vagy ne törzskönyves kutya legyen. Szerintem törzskönyves legyen, de anyukám szerint, az csak versenyeztetni való kutyáknak kell, felesleges plusz ár. Mi a helyes?

Figyelt kérdés
2021. jan. 6. 12:40
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
83%

A tk 5000 ft.

Az árbeli különbség az, hogy egy tenyésztőtől származó, tk-es kutya az öröklött betegségekre szűrt, garanciával adja elé a tenyésztő és ha bármi nagyobb gond történik, visszaveszi. (Tehát pl költözéskor vagy munkahely vesztéskor nem fog az utcára kerülni a kutya.)


Szaporítós, nem tk-es kutyák nem szűrtek, sem egészségre, sem idegrendszerre. Rengeteg az öröklötten dp-s, gerinces, epilepsziás, vagy akár szív vagy szembeteg kutya! Mert a szülőket nem szűrték, mert a beteg kutyákat elletik. Emellett a szaporítós kutyákat a végsőkig elletik nagyüzemben, évi kétszer, majd ha a kutya szervezete kimerült, jellemzően kidobják vagy lealtatják. Nézd meg pl a Noé bulldog, cane corso vagy csau fajtamentését, millió beteg szapis vagy végletekig kihasznált és agyonelletett ilyen kutya van ott.


Vagy tenyésztő legyen, vagy menhely. Más opció nincs. Ha ez a kettő nem tetszik nektek, nem vagytok alkalmasak kutyatartásra, egyszerűen hiányzik a felelősségtudat belőletek.

2021. jan. 6. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő választ. Mindenképp megbízható tenyésztőhöz akarok menni, de állítólag a tenyészeteken sem minden kölyök törzskönyvezett. Esetünkben amúgy Labrador Retrieverről van szó. Kinéztem már 2 megbízhatónak tűnő (honlap alapkán) tenyészetet.
2021. jan. 6. 12:51
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Ha fajtatisztát szeretnétek, akkor törzskönyvezett, megbízható tenyésztőtől (de, tenyésztőnél minden kölyök tk.-s). Ha nem fontos, hogy legyen törzskönyve, akkor menhelyek, fajtamentők tele vannak labrador jellegű kutyákkal, onnét lehet örökbefogadni.

A törzskönyv nem a versenyeztetés miatt fontos, hanem mert ez igazolja, hogy a kutya valóban labrador, nem ahhoz hasonló keverék, de ami ennél is fontosabb, a tk.-s kutya felmenői kötelezően szűrtek az örökletes genetikai betegségek ellen; a kutya nem csak külsőre, de jellemre is megfelel a fajta jellemzőinek.

2021. jan. 6. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
94%

A "nem minden kölyök törzskönyvezett" valójában szaporítót takar. Lehet, hogy vannak szép kutyái, de biztos lehetsz benne, hogy amit "occóért" veszel, annak nem azok a szülei, amit állít, hanem ugyanolyan beteg, hátsó kertben ketrecben rejtegetett ellőgépek, mint a horroros képeken.

Amelyik "tenyésztő" azt mondja, opcionális a tk, azt messzire kerüld el.


(Ismerősnek így lett 180ezerért olyan "nemkelltörzskönyv" kutyája, akit már négy hónaposan ugyanennyiért műtöttek..."

2021. jan. 6. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
95%
Retriever Rescue - keress rájuk fészen, de honlapjuk is van. Ha nem kell a tk.
2021. jan. 6. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem fontos nektek a törzskönyv, akkor hozzatok menhelyes kutyát, még az is jobb mint egy állítólagos fajtatiszta törzskönyv nélkül. Még a törzskönyv se biztos, hogy egészséges kutyát eredményez, rengeteg kamu tenyésztő van. Nézzetek meg több tenyészetet is, mert a mégis a ti pénzetekről van szó. Inkább autózzátok körbe kétszer az országot, mint hogy egy szélhámos zsebét tömjétek meg.

A nővérem is megszívta a törzskönyves yorkijával, pestről hozta egy retkes panelből. Én mondtam neki, hogy ez a hely inkább felejtős, keressünk más tenyésztőt, de nem hallgatott rám, mert belezúgott az egyik kiskutyába. Ki lett fizetve, elhozta, kiderült hogy epilepsziás a kutya. Méregdrága gyógyszereket kapott és csak hét évig élt, egy roham közben halt meg. Ahogy öregedett egyre többször jelentkeztek a rohamok, szörnyű látvány, és az a legrosszabb, hogy a rohamon segíteni se tudsz, csak nézheted amíg elmúlik. Volt, hogy séta közben rohamozott be, sok seggfej ember meg paraszt módon szólogatott be mert azt hitték kínozzuk a kutyát.

Szóval vagy menhely, vagy megbízható tenyésztő. Ez a két lehetőség van, de egyébként a facebookon is rengeteg gazdakereső kutya van aki nem menhelyes, csak úgy találta valaki, még ez is opció lehet, csak akkor az első út az állatorvoshoz vezessen.

2021. jan. 6. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen jól írják az előttem szólóak, a törzskönyv nélküli az csak szaporítós lesz. Ne támogasd ilyennel őket, mert annál több beteg kiskutyát fognak kitermelni!

Annyival szeretném kiegészíteni ezt, hogy időről időre felmerül,hogy ha nem akar az ember beteg szaporítós kölyköt, akkor miért fogadjon be mentett kutyát? Hiszen lehet, hogy az is szaporítós,nem? De. Viszont!

Ha például fajtamentéstől hozod el a kutyát vagy kis menhelyről, ideiglenes gazditól, akkor ő karanténban is tartják a kutyát egy darabig, elviszik orvoshoz, megfigyelik. Így nem csak, hogy a személyiségéről lesz nagyobb fogalmuk (izgága? kijön a macskákkal? kijön a gyerekekkel? fél a zajoktól? stb) hanem arról is, hogy milyen az egészségi állapota, mire kell figyeljetek. Így igazából messze nem annyira zsákbamacska, mint a szaporítótól elhozni, aki tuti, hogy nem fog igazat mondani a kutya egészségéről (már ha tisztában van vele egyáltalán), hiszen neki az egész a pénzről szól.

Döntsetek jól! ;)

2021. jan. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
83%
Nekem szuperbajnok vervonalu kutyam van es a papirjai is mind rendben vannak, de mivel tudtam, hogy ivartalanitattni fogom, ezert a papirjait el sem hoztam. Beszeltem azota a tenyesztovel es abban maradtunk, hogy elrakja a papirjait es ha meg is kellene, akkor termeszetesen odaadja. Nem hiszem, hogy valaha is szuksegem lesz ra.
2021. jan. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
24%

Akik itt azt állítják, hogy a tenyésztők minden kutyát törzskönyveznek az téved.

Vannak "hibás" kölykök akiknek nem tudnak lekérni törzskönyvet, mert nem egyezik a fajta standarddel a kölyök.


Pl. egy fehér színű boxernek sincs törzskönyve hiába tényleg az, csak hát őket nem tenyészthetik és nem is tenyésztik, de mégis előfordulnak viszonylag gyakran.

2021. jan. 6. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
0%
Torzskonyvet az allatorvos allitja ki ... tenyesztonek-szaporitonak-maganembernek egyforman ... torzskonyv kiallitasanak megvannak a feltetelei, ha ez teljesul a doki minden gond nelkul kiallitja.
2021. jan. 6. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!