Mennyire keresett szakma a kutyakiképző?
Hogy is mondjam ... rogos ut vezet a sikerhez. Keresett persze, hogy keresett hiszen rengeteg a kutya ... de a jo kutyaoktato nem tanfolyamon keszul :)
Akibol jo oktato lesz, az valamikor alulrol kezdte ... menhelyeken dolgozott, munkakutyakkal foglalkozott, megismerkedik a szakma osszes resztvevojevel, a taposon keresztul egesz az allatorvosig, idovel elkezd kutyak tanitasaval foglalkozni es ha jol megy, vegul nyit egy sajat iskolat.
Mocskos-szaros munka, telen hideg van, nyaron megdoglesz a melegben, tavasszal es osszel szakad az eso.
Egy tanfolyam ehhez édes kevés. Milyen eredményei vannak a lányodnak a saját kutyájával? Milyen sportban, milyen szinten? Hány kutyát képzett ki eddig?
Ez ezen múlik! Évek tapasztalatán! Nem pedig egy pár hónapos tanfolyamon...
Semennyire nem keresett, mert ez alapjában véve egy hobbitevékenység. Olyan, mint fociban a bíró: Kapnak fizetést a bírói tevékenységért, de nem abból tartják fent magukat.
Ha ebből szeretne megélni, akkor kénytelen lesz kutyaiskolát alapítani vagy valami mást, amin keresztül gyakorolni tudja a kiképzői hivatást.
> "meg tud e belőle élni...?"
Figyelj. Meg lehet azt csinálni, amit Caesar Milan utánzói is tesznek, hogy jól bepalizzák az embereket kiképzés címszóval és elkérnek 10-20k-t egy pár órás alkalomért, csak szerintem a lányod nem így képzelte művelni ezt a hivatást. Az ilyen Schobert Norbi-féle elveket valló kiképzőkhöz rendszerint problémás keverékekkel járnak a gazdák, mert csodát szeretnének látni. Nem sok öröm lesz a képzésükben, az biztos. Ezekre az ebtulajdonosakra nem lehet piacot építeni, mert kifizetnek pár alkalmat, aztán végleg eltűnnek. Alkalmatlanok arra, hogy fix bevétele legyen belőlük az embernek. Nyilván nem véletlen, hogy a választott stratégia a lehúzás szokott lenni.
A másik véglet az, amikor a tulajdonos rendszerszinten akarja képezni a kutyáját. A hobbi- és munkakutyások mind ebben a halmazban vannak. Hol vannak erre alkalmas tanfolyamok? Hát persze, hogy a kutyaiskolákban. Azok viszont klub szinten működnek, ha be is veszik valahova kiképzőnek, akkor lényegében azért fog dolgozni, hogy a klubjának legyen pénze, amiből majd rendezvényeket tudnak rendezni. Ha ő maga alapít egy kutyaiskolát, akkor talán valamennyit ki tud venni belőle, mint tulajdonos, de a pénz nagy része az iskola fenntartására fog elmenni: Ebből a pénzből lesz új felszerelés, rendezvény-szervezés, ezek következményeképpen pályázatok megnyerése, stb.
Én nem látom hogyan fogja ebből eltartani magát.
Ha elvégzi, abból baja nem lesz, legalább elsajátít új ismereteket.
De: ahogy már szó esett róla, a tanfolyam kevés. Ha nincs érzéke hozzá, esélytelen. A kutyakiképzéshez rengeteg tanulás, türelem, ráérzés és érzék kell!
Én kutyák közt nőttem fel, az első teljesen saját kutyámmal 1990ben mentem le kutyasuliba. Figyeltem az akkori nagy öregeket, beálltam segédelni, eljártam versenyekre (eleinte csak nézőként), idegen pályákra tréningezni, majd 1994ben végeztem el a kiképzésvezetőit. Azóta is folyamatosan tanulok.
Meg lehet belőle élni, ha valóban van tehetséged, de ahhoz be kell kerülni a köztudatba és fontos, hogy a megélhetés egy kellemes következmény, de ne a cél legyen! Sajnos sok kutyást ismerek, akit rossz irányba vitt a pénz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!