Hogy kell tenyésztőtől kutyát venni?
Fel kell hívni és? Miket kérdez? Nagyon belenéz a bugyimba is mint egyes menhelyeken? Illetve tényleg van olyan hogy alkalmatlannak talál aztán lepattint? Ilyenek tényleg vannak? És utókontroll gyanánt hívogathat hogy mi van a kutyával? Nekem kötelességem tartani vele a kapcsolatot?
Csak mert gondolkodom kutyavásárláson, már egy csomó pénzt meg időt beleöltem a jövendőbeli kutyámra felkészülésbe, és nem szeretnék koppanni.
#1 kvára nem.
Előre egyeztetni kell, mert a kölyköket sokszor születés előtt lefoglalják.
Először is beszélgetni fog veled (nem vallatás) hogy miket tudnál neki nyújtani, hogy tartanád, és ezek alapján dönt - szabadon eldöntheti, hogy kinek ad kutyát és kinek nem.
A kutya élőlény, és a jó tenyésztő szenvedélyesen szereti az adott fajtát. Érdekelni fogja, hogy hogy alakul a kölyök sorsa. Ne vedd támadásnak, nem bizalmatlanságból, ellenőrzésből teszi, szimplán érdekli hogy hogy van a kutyus.
Néha-néha lőj róla egy képet, esetleg vidit, és küldd el. Nem kell napi szinten, persze, csak úgy néha.
Hatha neked egy menhely is szigoru, akkor a tenyesztoket is felejtsd el. Igen, belenyulnak a bugyidba, mert erdekli oket hogy eltudod e tartani a kutyat egy esetleges betegseg eseten. 200 ezret barmikor ossze lehet szedni, de ha havonta kell kiadnod ennyit azt is megtudod e tenni vesz eseten.
Azt is nezi milyen a hozzaállásod. Ha mar eleve igy bunkozol, hogy kinek mi koze hozza, nem leszel tul szimpatikus.
Es igen, itt is “kotekednek”, peldaul a legtobb tenyeszto kinti tartasra nem ad el kutyat. Es igen, ivartalanitani kell. Sot, van utokontroll is, ami ugyanaz mint egy menhelynel. Neha kuldesz egy videot, kepet az allatrol, hogy tudjak jol van, nalad van. Ami eleinte lehet havonta, aztan mar csak felevente egy bejelntkezes. A menhelyek sem rontjak rad az ajtot, csak ha messengeren nem valaszolsz, aztan telefont se veszed fel.
2 kutyám van kennelből, egyiknél így volt: írtam neki, van-e eladó kiskutyája jelenleg. Az egyiket lefoglalóztam, és minden héten többször is küldött képet róla, mert csak 10 napos volt akkor. 6 hetesen mehettem megnézni először, 9 hetesen hozhattam haza. Biewer yorkie egyébként. Az első pár napban többször írt, hogy mi van a kutyussal, azóta ha teszek ki róla képet pl. fb-re, mindig beszivecskézi.
Másiknál picit bonyolultabb volt. Malinois. Na, nála is sok tenyésztőnél érdeklődtem, többek csak telefonon adtak választ, ami nem is volt probléma. Csak sportra adta, így érdeklődött, milyen terveim vannak vele. Beszéltem vele, megkérdeztem az árat, és mehettem is a kutyáért, mert ő már elvihető korú volt. Ő is az első nap kérdezte, hogy viselte az utat, stb...
Biztos van, akit leppattintanak, hisz neked is van olyan ember aki valamiért nem szimpatikus, de ha normálisan beszélsz vele, nyert ügyed van. Nem kötelező tartani a kapcsolatot, de félévente 1x belefér küldeni egy képet, csak úgy.
Nekem a szerződésbe sincs belefoglalva pl. ivartalanítási kötelezettség, de ha hobbira veszel, lehet beleírják.
Pedig bizonyos menhelyeknél tényleg nagyon durvák, de ott szándékosan az elrettentése mennek ezzel, akkor ha egy olyan kutyát akarsz, amit Ők nem szívesen adnak, mert hasznosabb kirakati kutyaként...
Ezt már tapasztaltam, meg sok beszámolót olvastam.
Viszont tenyésztőtől még nem nagyon volt kutyám, illetve ami volt, azt a gazda íratta át rám, aki nem tudott már mit kezdeni a kutyájával...
Az engem is érdekel, hogy a tenyésztők a nagyobb menhelyekhez képest hasonlóan viselkednek e, avagy pont hogy megengedőbbek.
Mert például nekem nincs facebookom, messengerem, meg semmi ilyesmi.
Maximum e-mailben tudnék neki képet küldeni, de bevallom, ha fizettem mondjuk 200,000 forintot egy kutyáért, engem nagyon zavarna ha ellenőrizgetne.
Mármint amúgy abszolút a felelősségteljes állattartás mellett vagyok, jobb táp okkal etetek mint a legtöbb tenyésztő (ha nem csak reklámozzák azokat az oldalaikon), illetve sokat foglalkozom az állataimmal.
De nem is tudom. Ha ellenőrizgetne, az nekem kicsit olyan lenne mintha ez valami bértartás lenne...
Tudom, hogy nagyon sok költsége van a tenyésztőknek a kutyákban, amiket eladnak, kevés a profit vagy akár veszteséges is lehet egy-egy üzlet.
De akkor is. Azt kell mondanom, hogyha pénzt kér érte, akkor nem igazán teheti meg hogy szubjektív dolgokba beleszól... Például hallottam olyanról, hogy egy tenyésztő nem akarta engedni, hogy a gazda ne barfozzon, pedig jó táppal etett volna. Ha neki ez tényleg ilyen vallásos meggyőződése, hogy hogy kell etetni és nevelni egy kutyát, akkor keressen neki megfelelő gazdát, de ne kérjen érte pénzt, vagy tartsa meg...
Szerintem onnantól kezdve, ha valaki nem teszik ki láncra a kutyáját, tisztességesen eteti, és nem sért állatvédelmi törvényt, akkor a tenyésztőnek nem kéne hogy legyen lehetősége akadékoskodni... Nem mondom hogy ennyi elég egy kutyának, de a tenyésztő egy szolgáltató.
És nem sóher vagyok, csak ezek ilyen elvi dolgok...
A küldetés tudat az erősebb, vagy a vágy hogy minimalizáljuk az anyagi károkat?
És ezt úgy mondom, hogy falramászom attól, amikor valaki azt mondja, hogy egy orvosnak mondjuk szeretetből szabad csak dolgozni, nem a pénzért... Tehát ne értsétek félre!
Mondjuk elég hülyén fogalmaztam, csapongok a gondolataim között és vissza sem olvastam... Talán mert nem aludtam.
De hátha valami átmegy abból amit próbáltam mondani.
Felkapott helyeken az aktualisan divatos kutyakra elorendeles van es nem kimondottan nezik meg, hogy hova kerul a kutya ... ilyen helyeken alapbol draga egy kutya, aki ilyen aron megveszi ott nem kell felni, hogy rossz helyre kerulne a kutya.
Fajsullyos kutyaknal es munkakutyaknal azert nem adjak barkinek oda az ebeket, de ilyen kutyat mazsola gazdi amugy sem vallal be.
Aztan vannak a ver-allatbarat tenyeszto, aki csak a sajat maga igazolasa vegett ugy csinal mint ha erdekelne a kutya kesobbi sorsa, kozben pedig csak onmagat reklamozza ... ezek ilyen facebookos tenyesztok.
Normal tenyesztonek sajat honlapja van es nem egy kozossegi oldalon nyomul. Komoly tenyesztonek visszanezheto a multja es ha igazan jelentos tenyeszto, akkor tobb kutyafajtaval van mar tapasztalata.
Igazi tenyeszto szivesen beszel a kutyairol, szivesen mutatja be szemelyesen a korulmenyeket es az ilyen szemelyes beszelgetesek alkalmaval ki is szokott derulni, hogy milyen korulmenyek koze kerulne a kiskutya.
És a bronz, ezüst, aranykoszorúk azok jelentenek valamit?
Mert van sokszoros aranykoszorús tenyésztő is, meg van olyan is ami ugyan bejegyzett, de semmilyen koszorúja nincs.
Itt azt olvastam, hogy vannak ún. “papíros szaporítók”, akiknek van bejegyzett kennelük, adnak törzskönyvet, meg mindent amit kell, de valójában mégiscsak szaporítók.
És talán néhány éve volt egy aranykoszorús tacskó (?) tenyésztő is, aki szörnyű körülmények között szaporította az állatait, mint kiderült.
De nem tudom, hogy ez mennyire valóság és hogy mennyire pletyka...
Tudtok erről valamit?
UI: Bocsi kérdező, ha off, de szerintem még a témához tartozik és téged is érdekelhet.
#6. voltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!