Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy zajlik egy új kutyafajta...

Hogy zajlik egy új kutyafajta kitenyésztése?

Figyelt kérdés

Kellenek hozzá papírok?

Van a fejemben egy ötlet. Miszerint kettő adott kutyafajtából kilehetne hozni egy harmadikat aminek feltételezhetően nagyon jó képességei lennének. Hívjuk úgy most a két kutyafajtát hogy A meg B. Akkor kell egy szuka és egy kan A-ból és B-ből is. Mert akkor kereztezzük A szukát és B kant ebből lesz a C alom. Meg kereztezzük B szukát és A kant ebből lesz D alom. Ha C meg D alom kutyái felnőnek ki kell tapasztalni hogy melyiknek vannak jobb képességei. Tegyük fel hogy C alomba tartozó kutyák a jobbak így megint kell egy A szuka és egy B kan és az ő kölykeiket kell keresztezni C alommal. Akkor elkezdődne egy tudatos tenyésztés. Erre nem csak én vagyok magam hanem van egy 8 főböl álló csapat akik mind részvennének és pénzelnék is az ötletet.

Csak pár kérdés merült fel.

Van e egyáltalán olyan tenyésztő aki ilyen céllal eladja a kutyát vagy kan esetében beleegyezik abba hogy a szukát fedeztettessük? Meg hogy ezt elkezdjük kellenek papírok?



2020. aug. 26. 15:21
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
És mit fogsz csinálni a sok keverék kiskutyával?
2020. aug. 26. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
91%

Ameddig szakmai körökben nem látják az igényt új, adott képességekkel rendelkező fajtára, addig nem sok esély van erre. Lehet szaporítás-jellegű párosításokkal próbálkozni, csak sok értelme nincsen, mert ez aláássa az ember tekintélyét és nagy eséllyel amúgy is bukás lesz a vége, mert nem új fajta jön létre, hanem egy keverék.


Amivel meg kell tudnod győzni a szakmát:


"aminek feltételezhetően..."

Mire alapozod a feltételezést?


"...nagyon jó képességei lennének"

Milyen "jó" képességei?


Aztán amit leírtál az almokról és keresztezésekről... Nem sok szakértelemre vall. Először is, nem "C" alom lesz, hanem "A", hiszen az az első alom. Másodszor, azt írod A és B-t párosítanád: első alom. Majd B és A-t is párosítanád: második alom. Ez nem látom, hogy miért jó, inkább hoznál be egy ígéretes idegen vért. Ezután már rögtön tudatos tenyésztésről vizionálsz, pedig még el sem kezdted... Lehet, hogy a te életedben be sem fejeződik az új fajta kitenyésztése, nem hogy még el is ismerjék és tudatosan tenyészteni kezdjék.

2020. aug. 26. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
15%
Általában úgy zajlik, hogy kiválasztasz egy fajtából két jó genetikájú kutyát. Azoknak lesznek kölykei, mindegyik kicsit más. Mondjuk az egyiknek nagyon szép kék szeme van, szóval megtartod. Választasz mellé egy párt, így megint lesznek kölykök. Megtartod a legszebbeket, akik örökölték a kék szemet. Egy idő után csak kék szemű kutyák lesznek. Az egyik kiskutyának mondjuk emellett a farka is kunkori. Akkor őt is továbbtenyészted. Ez így működik a gyakorlatban és nem úgy, hogy két véletlenszerű kutyafajtát összekeverek.
2020. aug. 26. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
83%

Szoktak keverni fajtákat, ha van egy konkrét cél, pl. a labradoodle kitalálásakor az alap koncepció az volt, hogy legyen hypoallergén vakvezető kutya. Más kérdés, hogy mi lett a keresztezés eredménye.

Viszont hogy ténylegesen új, több fajta keresztezésével létrejövő új fajtát hozz létre, ahhoz több generációnyi kutya kell, hogy rögzüljenek a kívánt tulajdonságok.

Ha csak egy adott célra szeretnél két fajtát keresztezni, de ezzel nem akarsz új fajtát létrehozni, az is létezik. Például sport célokra van olyan, hogy pároztatják a border colliet whippettel. Nem az új fajta rögzítése a cél ezeknél, hanem hogy a két fajta sportra alkalmas előnyös tulajdonságai keveredjenek a kölykökben.

2020. aug. 26. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Ezt olvasd el.

[link]

2020. aug. 26. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Mire ebből egy önálló fajta lenne, te azt már nem élnéd meg. Ez nem ilyen egyszerű.
2020. aug. 26. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Azt is tudom hogy rengeteg évbe kerül mire tenyleg egy külön fajta lehetne
2020. aug. 26. 20:54
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Új fajtát kitenyészteni valamilyen konkrét feladatra szoktak, azok akiknél az igény jelentkezik. Tipikis példák a cseszlovák farkaskutya és a moszkvai őrkutya amiket a hadsereg tenyésztett ki. Illetve a sinka amit a hortobágyon, pásztorok tenyésztettek.

Klasszikus, tenyésztői módszerekkel nemlehet új fajtát kitenyészteni, ugyanis minden almot fel kell nevelni, hogy kiderüljön mi lett az eredmény. Nahyon nagy szelekció is kell ugyanis jó ha lesz 1-2 kutya almonkét ami alkalmas a továbbtenyésztésre. A sinkát kb 40 év alatt tenyésztették ki a pásztorok.

2020. aug. 27. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
77%

Kutya fajtát mindig is céllal tenyésztettek az emberek, nem csak azért mert X meg Y jól nézne ki. Ebből maximum a mai labradoodle meg goldendoodle szerű dizájner fajták születnek.

Vadász kutyák kellettek, mert régen nem voltak profi fegyverek amik akár egy km távolságról pontos lövést adnak le, nem volt olyan távcső vagy nyomkövető ami lépéstávolság pontosságra megmondja hol a lelőtt vadad.Mindenre kütyü helyet volt egy kutya fajta.

Terelő kutyák nélkül el lettek volna veszve a gazdálkodók.

Őrkutyák vigyáztak a tanyára, mentő kutyák szolgáltak a vizeken és hegyekben, szánhúzókkal közlekedtek a havasokban, kotorékokkal tartották kordában a rágcsálókat, nemesek tartottak vagy ajándékoztak ölebet.


Mindennek volt célja. Te mi céllal tenyésztenéd ki? Mire kellene használni? Újabb városi felkapott szaporító árucikk?


Azon felül, hogy a céltalan keresztezgetés árt az így is népes gazdátlan kutya seregnek szerintem tapasztalatod sincs amivel neki állhatnál.

Nem lehet csak úgy felcsapni tenyésztőnek évekbe telhet egy fajtát is ki tapasztalni nem hogy kapásból kettőt.


1.A két kiválasztott fajta örökletes betegségeit ismered? Szűrhetőek, elkerülhetőek? Mi lesz ha kevered és öröklődik is valami, hogy szűröd ki? Újabb pár kutya, újabb alom, újabb próba...?

2. Mit csinálsz a kölykökkel? Nem adogathatod oda csak úgy, nem lesz kinek.Nem is tarthatod meg őket, főleg nem ivarosan, mert minek.

3.Honnan tudod, hogy a két fajta nem lesz-e fizikailag sérült, ha kevered? Például a nyomott orrú kutyákat minimum légúti gondokkal látod el, nem kell egy francia bulldog 2.0 a világra épp eleget szívnak azok a csöppségek egy ilyen keverős ötlet miatt.

A lapos és hosszú kutyák csípő és izület gondokkal küzdenek.Sorolhatom tovább vagy elég?

4.Mit csinálsz, ha sikerül is pár almot tenyészteni, hogyan fogod meghatározni a fajta standardet? Keverék kutyák almonként változók lehetnek nem lehet minden X és Y keverékre rámondani egy fajtát. Meg kell határozni a jellegzetességét.hogy hogyan kell kinéznie, milyen színekben fordulhat elő, meddig él, milyen súlytól milyen súlyig nőhet, mindent aprólékosan meg kell határozni, abban az irányban tenyészteni. Csak azok az egyedek mehetnek tovább a futószallagon amik annak megfelelnek.

5.Honnan lesz annyi időd, hogy ezeket megtedd? Ahhoz, hogy egy kutya fajtát ismerj és meghatározhasd a személyiségét, a kinézet határait, mire lett végül alkalmas a tenyésztés során legalább egy tucat kutyát fel kell nevelj. Attól hogy egy valamire elkeresztelt keveréket létre hozol és annak alapján megadod a fajta kritériumait még nem tudhatod, hogy más almok egyedei ennek a két fajtának a keverékével ugyan olyanok lesznek-e.


Áh, bonyolult el sem tudnám igazán magyarázni, oldalakat írhatnék erről.

Ehhez nem papírok meg pénz kell, hanem szakértelem ami visít rólatok, hogy nincs meg.

No meg a felelősség, nem tenyészthettek csak úgy semmilyen fajtát egy magatok a meoe sem engedélyezné. Bőven van 300+ fajta aminek a vérvonalát erősíthetitek, ne kísérletezzetek újakkal, felesleges. Nincs haszna, csak kára.

2020. aug. 27. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Ad tenyésztő kutyát, ha annak tényleg van értelme. Pl. szolgálaton a mali-nj keverékek, segítő kutyáknál az uszkár-labi keverékek, vagy vadászatra, racingre a lurcher. De ha megnézed ezeket a kutyákat, az F1 szokott lenni a sikeres, az F2 már nem. Ezért nem is erőltetik az F2, F3, stb utódokat.



Egyébként nagy vonalakban az új fajta létrehozása:

- Az új fajtát akkor lehet elismerni, ha megfelel a fajta definíciójának (ld. az FCI szabályozását a változatokon belül és a változatok között való tenyésztésről).

- A populációban legalább 8 vérvonalnak kell jelen lennie, mindegyikben legalább 2 kannak és 6 szukának kell lennie (nuclear herd – szűk falka). Az egyik vérvonaltól a másikig nem lehet közös állat három generáción át.

- Ezeknek a feltételeknek eleget lehet tenni kitűnően megtervezett tenyésztési programmal, ha minimum 1.000 (ezer) kutyát regisztrálnak.

- Több országban lennie kell fajtaklubjának, valamint rendelkeznie kell a fajtának egy standarddal. Az FCI-nek kell benyújtani egy több nyelvű kérvényt.

- És csak ezek után az FCI várólistára veszi a fajtát, amit minimum 10-15 év múlva lehet elfogadniuk.


De az FCI oldalán mindent megtalálsz.

2020. aug. 27. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!