Idős kutya örökbefogadása?
A gesztus maga nagyon nagyon szép, én személy szerint a saját lelkemet nem tudnám ennek kitenni. Egy nap alatt is annyira tudok szeretni, hogy belehalnék ha csak keveset lehetne velem.
Viszont..
Van esély, hogy egy kutya elél akár 18-20 évig is, ritka ugyan, de uszkár vagy tacskó féléknél gyakoriak az igazán öreg példányok.
Egy fiatal esetében sem garantált hogy még sokáig fog élni, és az idős esetében sem garantált hogy nincsenek még évei hátra.
Nagyon jó látni hogy van aki időset is kivesz, hogy nekik is van esélyük :)
Ha még nincsenek egészségügyi problémái, akkor nehéz megmondani, hogy mikor lesznek, az is lehet, hogy pár hónap, de akár még évekig is lehet viszonylag egészséges. Az én pulim, akivel felnőttem 20 évesen ment el és ebből 19 és fél évet nagyjából egészségesen töltött, öreg volt persze, nehezebben ment, többet aludt, volt egy kis vizelettartási problémája és már csak vizezve tudta enni a tápot, de korához képest sokáig jól volt, végül agydaganat vitte el.
Szerintem ilyen idős kutyával ne próbálkozz már a nyerssel, ha eddig nem azt evett, nézettek valami jó minőségű senior tápot, a wilderness egyébként nem is rossz.
Ha tetszik a kutyus és úgy érzed, hogy fel vagy készülve egy ilyen idős kutya gondozására, tartására, akkor nem lehet rossz döntés örökbe fogadnod, valószínűleg ennek a kutyának te vagy az egyetlen esélye egy boldogabb életre, még akkor is, ha csak pár hónapot marad veled, erre kell gondolni, hogy a végén szép és boldog élete lett, amit te adtál neki.
Volt kutyám, akit fél év után vesztettem el, leírhatatlan az érzés, idő kell a feldolgozásához, de a gondolat, hogy a velem töltött ideje boldog volt, hogy mindent megadtam neki, amit tudtam, a rengeteg vidám emlék megszépítette ezt, segített túllépni a fájdalmon és most már rá is mosolyogva tudok visszagondolni. Szerintem ha ezt így helyrerakja magában az ember, ha tud másképp hozzáállni, nem folyton arra gondolni, hogy mikor veszítem el, hanem arra, hogy mennyi boldog napunk, hónapunk, évünk lehet még együtt, akkor ez is egy nagyon szép időszak lehet, különösen egy mentett kutyával, akinél a másik opció, hogy egy kennelben, szeretet nélkül, egyedül tölti el a maradék idejét.
Egyébként meg csak a 4-est tudom ismételni én is, tényleg nagyon jó dolog, hogy van, akinek az idősebb kutya is megtetszik, hogy nekik is lehet esélyük, biztos vagyok benne, hogy egy nagyon jó és érzékeny ember vagy kérdező, aki mindent meg fog adni a ennek a kutyának, ha úgy döntesz, hogy örökbe fogadod. Viszont az is fontos, hogy csak akkor dönts úgy, ha készen állsz erre, ha tudod, hogy nem szomorúan fogod számolgatni, hogy mennyi van még neki, hanem tudsz a boldog pillanatokra koncentrálni. Azt nem írom, hogy készülj fel érzelmileg arra, hogy el fogod majd veszíteni, mert egyrészt úgysem lehet, nem is jó folyton erre készülni, másrészt meg ugyan máshogy, de ugyanannyira fájdalmas elveszíteni egy kutyát 10 év után, mint pár hónap után, ha állatot veszel magadhoz, aminek rövidebb az élettartama, mint az embernek, akkor ez sajnos mindig benne van.
En barfoznek vele.
En is gondolkodtam idos kutyan. Igy sokkal tobb kutyad lehet. Nem ragja szet a lakast. Nem szeleburdi.
Matracot vegyel neki alvashoz fekveshez.
14 évesen ha nincs egészségyügyi problémája, akkor is egy teljes vérképpel kezdenék. Nem árt tudni, hogy működik minden odabent. Amúgy meg tényleg csak idő kérdése, hogy legyen neki valami, amire lélekben is, de anyagilag is fel kell készülni.
10 évest fogadtam be. Gyepiről jött, a rémesebbik fajtából, az "egészséges" az olyan szinten mese habbal volt, hogy életmentő műtéttel kezdett nálunk. Neki előbb az ízületi kezdték feladni, majd a szíve, majd a fogai, aztán a daganatai és szemölcsei végül a kognitív funkciói. 5 évig volt velünk, töretlenül jó hangulatban.
Gyakorlati tapasztalok:
- etetés mindenképp normális(!) dokival egyeztetve. a miénknek pl. egyértelműen nem javasolták már (de ő az egészségestől is messze volt).
- nekünk memóriahabos matracunk és Vetbed Isobed szőnyegeink voltak az ízületi miatt, csak ajánlani tudom őket
- a kognitív diszfunkció olyanokban nyilvánul meg, hogy az ajtó rossz végében àll, nem talál ki a sarokból, elindul-megáll-újratervez (elfelejtette, hogy mit akart), ismétlődő viselkedések, egyre kevésbé interaktív és érdeklődő, romlik az időérzéke (pl. éjszaka aktív). Igen, elvesztheti a szobatisztaságát is és adott esetben agresszívan is reagálhat. Ebben az esetben a napi fix rutin fontos, mert biztonságérzetet ad, továbbá a szintjének megfelelő nehézségű intelligencia jatékok, kajával töltött játékok.
- [link] ha mást nem, de legalább orvosi vizsgálatot imitálhattok, hogy hagyja megemelni a lábát, felhúzni az ínyét, megtapintani a hasát stb.
Így van, figyelni kell arra, hogy az "egészséges" leginkább nem igaz. Mi elkövettük azt a hibát, hogy a fajtamentőktől érkezett kutyusunkat egészségesnek fogadtuk, mert tapasztalatlanként azt gondoltam, hogy az ivartalanítás, féregtelenítés, oltás, negatív szívféreg-teszt elég. Eszembe sem jutott, hogy állatorvosnál kéne vele kezdeni, még azt sem tudtam, hogy laborvizsgálat létezik kutyánál. 2,5 hónapig mérsékelt étvággyal volt nálunk a kutyus, majd megjelentek rajta fekélyek, sebek, és az orvosnál SEMMIT nem tudtam felmutatni, pedig a fajtamentők is valószínűleg többször vitték állatorvoshoz. Mintát vettek, másnapra kiderült, hogy rosszindulatú előrehaladott rákja van a kutyusnak. Csináltak labort, abból kiderült, hogy a mája is nagyon ramaty állapotban van. Így már értelmet nyert az étvágytalanság is, amire a fajtamentő azt az ötletet adta, hogy kenjem be májkrémmel a szárazeledelt.
A legszomorúbb az az egészben, hogy már az első fotón látszik, amikor hozzánk érkezett a kutyus, hogy más a szőre azon a helyen, ahol a fekélyek lettek. Ha akkor laborral indítunk, vagy még inkább a fajtamentők csinálnak neki labort, mielőtt örökbe adják, kiderülhetett volna, hogy baj van. 8 évesnek tippelték amúgy, ami a fajtamentő szerint 10 is lehetett.
Tehát az elhatározás mellett legyen bőven anyagi háttér is, mert ha állatorvosi felügyelet kell a kutyusnak, akkor az horribilis összegeket emészt fel, ezzel tisztában kell lenni. És ez heti 4 állatorvosi látogatásnál még a legolcsóbb árakkal dolgozó rendelőben is nagyon sok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!