Szuka vagy kan kutyával egyszerűbb?
Az első kutyám egy kan németjuhász volt, lassan 22 éve vettem, akkor még nem volt annyira hétköznapi dolog az ivartalanítás, a tenyésztője is ellenezte, a kutyakiképzők is, elhízik, tejbetök lesz, megváltozik a személyisége, szóval inkább csak a negatív oldalát emelték ki. Egészségügyi problémája az ivartalanítás hiánya miatt nem volt, 16 évesen ment el, rossz volt már a veséje, az ízületei, a vége felé többször volt hasnyálmirigy gyulladása, de nem volt daganata, bár abban az időben talán még általában is kevesebb volt a rákos kutya.
Egyébként csodálatos kutya volt, vele ismertem meg a komolyabb kutyás világot, 10-11 éves koráig folyamatosan képeztem, versenyekre jártunk, a pályán mindig fantasztikusan dolgozott, viszont a kan kutyákkal soha nem sikerült összeszoktatnom, morogta, ugatta őket.
Leginkább ezért gondoltam, hogy majd egy szukával könnyebb lesz, alkalmazkodóbbak, kevésbé dominánsak (bár a kan kutyám sem volt kifejezetten domináns), így másodjára szuka kutyám lett. Őt az akkori állatorvosi álláspont szerint még az első tüzelés előtt, 8 hónaposan ivartalanítottuk. A műtét után inkontinencia alakult ki nála, séta közben is csepegtet, de álmában is maga alá pisilt. A propalin szirup nála nem használt, most hormont kap, de így se tökéletes. Szervi baja nincs, ezt az első tünetek megjelenésekor kivizsgáltattuk volt vese uh, teljes vérkép, pajzsmirigy vizsgálat, vizelet vizsgálat, szóval biztosan az ivartalanítás okozta nála. Elkeserít, hogy egész életében gyógyszert kell szednie.
A jelleme számomra kifogástalan, inkább megadó, kerüli a konfliktust minden más kutyával, még a kedvenc labdáját is bárkinek odaadja, emberekkel, gyerekkel is barátságos. Dolgozni is lehet vele, bár az előző kutyámhoz képest kicsit változékonyabb a teljesítménye, egy egészen picit hisztisebb, előfordul, hogy nehezebb motiválni, de alapvetően együttműködő és az elején sokkal kevesebbet kellett küzdeni vele, mint a kan kutyámmal, nála nem volt problémás kamaszkor, amit egyszer megtanult, annak a végrehajtását többet nem kérdőjelezte meg, bármilyen szituációból behívható már kicsi korától kezdve. Nem tudom, hogy ez mennyiben függ a nemétől és mennyiben egyedfüggő, mindenesetre abban biztos vagyok, hogy vele sokkal egyszerűbb.
Most lehetőségem nyílt még egy kutyát magamhoz venni és kicsit tanácstalan vagyok a nemét illetően. A szuka kutyám 6 éves, aktív, engedelmes, gyakran vannak nálunk ideiglenesen más kutyák, akikkel szintén foglalkozom, imádja őket, nem féltékeny rájuk, szóval a mostani kutyám részéről biztosan nem lenne vele gond, időm és pénzem is van rá, szóval az összeszoktatás, tartás nem probléma.
Szeretnék a szuka kutyámhoz hasonló jellemű kutyát, de félek az ivartalanítás miatti problémáktól, bár az ivartalanítás hiánya miattiaktól (méhgyulladás, emlődaganat, álvemhesség stb.) még jobban, szóval egészen biztosan ivartalanítanám. Ezért merültek fel bennem az alábbi kérdések:
1)Az első tüzelés utáni ivartalanításnál mennyire gyakori az inkontinencia?
2)Első tüzelés után mennyire jellemző méhgyulladás, álvemhesség? (azt tudom, hogy az emlődaganat kockázatát minimálisan növeli)
3)Kan kutyáknál ivarérés előtti ivartalanítás esetében kialakulhat inkontinencia?
4) Kan kutyáknál ivarérés előtti ivartalanítás esetében van akinek jelentősen megváltozott a kutya személyisége?
Arra is gondoltam, hogy egy könnyebb fajtát választok, mostanában a bordereket nézegetem, obediencezni szeretnék vele, szóval az őrző-védő ösztönökre nem igazán van szükségem. A bordereknél a kanok mennyire jellemzően dominánsak? (tudom, hogy egyedfüggő, de azért a fajta is befolyásol szerintem)
Akinek van tapasztalata borderrel, szerintetek kan vagy szuka kutyával könnyebb dolgozni?
Bocsi, hogy egy regényt írtam, köszönöm, hogy végigolvastad, minden hasznos válaszra megy a zöld kéz :)
Ez annyira függ a fajtától es a konkrét egyedtől is. Mopsz szukam akármikor neki all verekedni mas kutyával ha kajarol van szó, pedig régen nem fordult elő ilyen. Igen tudom en hibam. Staffordom szinten szuka, hát vajra lehet kenni, ilyen jámbor kutyaval még nem találkoztam. Viszont lattam már mehgyulladasos szuka kutyust állat dokinal, hat nem kívánom senkinek. Lehet hogy a te kutyadnal pont nem fordulna elő, de megvan a nagy eselye minden ivaros szukánál. Mi kan kutyánkat ivartalanítottuk, semmilyen változás nem lepett fel nála, pontosan ugyanolyan mint eddig, bár nem "fiatal" korában lett elvégezve
De jotanacs hogy nem itt varj szakértő válaszokat. Egy tenyésztő bármikor szívesen beszélget veled erről es o valószínűleg ért is hozzá.
Szuka kutyából is van balhés és kanból is békeszerető, nem csak az ivaron múlik. Ha csak ezen áll a döntés, egyszerűbb lehet, ha úgy mész majd kölyköt választani, hogy nem zárod ki egyik nemet sem és a természetük alapján döntesz. De azt saját tapasztalatból elismerem, hogy több munka van, ha egy dominanciára hajlamos kannal akarsz társaságba járni, mint ha egy alárendelt szukával. De volt már domináns szukánk és simulékony (ivaros) kanunk is.
Számszerű választ nem tudok a kérdéseidre (angol nyelvű szakcikkekben szokott lenni statisztika), de:
1) Előfordul, de jóval ritkább (egyik ismerősöm kifejezetten ezért szeret később ivartalanítani).
2) Méhgyulladás: tudtommal inkább később szokott előfordulni. Álvemhesség: elvileg bármelyiknél lehet.
3) Kanoknál nem hallottam/olvastam róla
4) Saját tapasztalat csak 1. tüzelés után ivartalanított kutyával van, neki változott a viselkedése, de valamennyire korrigálható.
Sok sikert!
Az inkontinencia a leggyakoribb mellékhatás ivartalanításnál.
Az 1. tüzelés előtti ivartalanítás az emlődaganat kialakulásának az esélyét csökkenti drasztikusan. Utána minden egyes tüzelés utáni ivartalanításnál kisebb számmal csökken. Most pontos számokat fejből nem tudok (ha szeretnéd megkeresem a tanulmányt) de nagyságrendileg úgy néz ki, hogy ha 1.tüzelés előtt van a műtét, akkor 80%-kal kisebb a kialakulás esélye, 3éves kor felett pedig csak pár százalékkal (bár az állatorvosunk azt mondta, hogy a saját tapasztalata szerint a később ivartalanítottakban is sokkal ritkábban alakul ki). Álvemhesség akár az első után is kialakulhat, gyennyes méhgyulladás szerintem nagyon ritkán.
Kanoknál nem jellemző az inkontinencia, szukáknál azért gyakori, mert a petefészek által termelt ösztrogén támogatja a húgycső záróizmát.
Kanoknál tulajdonképpen nincs sok előnye az ivarérés előtti ivartalanításnak, nekünk annyit ajánlottak, hogy még 6 éves kora előtt legyen meg mert akkor még biztos jó állapotban lesz a műtéthez és ilyen korán még ritkán alakulnak ki ivarszervi problémák. A mi kutyánk 5 évesen lett kiherélve, semmit sem változott.
Az én tapasztalatom az, hogy általában mindig a szukák a dominanciamancik. A jelenlegi 3 kan egy szuka felállásban egyérteműen a szuka a fővezér. (vagy én fogom ki mindig a domináns szukákat)
Én a szukákat amúgy jobban szeretem, bár valóban ingadozóbb a teljesítményük, de szerintem simulékonyabbak is.
Utolsóival egyet értek, egy kutyás barátnőm border tenyésztő és van 3 szukája.
Illetve tapasztalata is. Ő is azt mondta,hogy borderből érdemesebb kant választani, könnyebb velük az élet. Szukák dominánsabbak hisztisebbek. Mivel szukád van egy kan borderrel nem lőhetsz mellé.
Ivartalanítás:
Szerintem több az előnye betegségek szempontjából.
Sajnos előfordul az inkontinencia, de orvosunk szerint a nagytestű ivartalan szukák körében 15ből 1 szuka lesz inkontinens.
Nyilván bazi kellemetlen ez,de viszont a méhgyulladás,ciszták,emlődaganat nem fog kialakulni.
Én első kutyám ivaros maradt (szuka). 15 évesen álvemhes lett előtte soha. Mondta a doki,bármikor méhgyulladása lehet sajnos. Ivartalanítani nem lehetett volna ebben a korban, ha méhgyulladást kap akkor is valószínűleg bele hal. Rossz volt a szíve,műtéthez való altatást nem bírt volna ki,orvos mondta. 2018 tavaszán mikor tüzelni kezdett egészen haláláig (augusztus 8) tüzelt. Nem tudtunk vele mit kezdeni sajnos. Aztán méhében ciszták jelentek meg. Valami gyógyszerrel sikerült megszüntetni őket. De nagyon féltem. Végül végelgyengülés miatt kellett elaltatnom.
Én amiket az utolsó 1 évben átéltem vele nem kívánom senkinek.
Jobb az ivartalanítás.
Inkább legyen a kutyám inkontinens mint sem méhgyulladás vagy emlődaganat miatt keljen műteni stb..
Bajok mindig idős korban kezdődnek.
Nekem szuka border collie keverékem van a fajtamentéstől, ivartalanított, én jól boldogulok vele, ő nyugis kutya, szeret tanulni, szereti, ha dögönyözik, nem nőtt a fejemre, ezt nem is hagyom, nem tudom, mennyire befolyásolja, hogy más fajta is van benne (nem tudom, mik, mert tiszta border collie külsőre, csak kisebb), első kutyám, tehát még azt sem mondhatom, hogy nagy kutyás tapasztalatom van. Régóta vannak madaraim, nimfapapagájokkal foglalkoztam eddig legtöbbet, most is vannak kutya mellett.
Ha nem ragaszkodsz tenyésztőhöz és kölyökhöz, én a Border Collie Fajtamentést javaslom, segítőkészek, szimpatikus csapat, ismernek jó kiképzőt is, ha arra lenne szükség, és nem sóznak rád olyan kutyát, aki nem lenne hozzád illő, ezt azért írom, mert nem mindenhol van így, nekem meg első kutyám lett tőlük, és ezt figyelembe vettük, amikor megkerestem őket, mondták is, hogy van náluk olyan mentett, akit semmiképp nem adnának oda első kutyának, mert örökre elvenné a gazdijelölt kedvét a kutyázástól, de aki a kutyám lett, ő nem volt ilyen szempontból problémás. Volt persze eleinte vele is nehézség, bizonytalanság, de ezeket viszonylag könnyű volt korrigálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!