Volt bántalmazott kutyám (shar pei-labrador keverék) 1-2 kivétellel mindegyik kutyát megugatja, neki akar menni. Hogyan szoktathatom le erről? Minden harci kutyára ferde szemmel néznek más gazdik?
Egy hónapja került hozzánk. Emberekkel semmi baja, engem és apámat imád, amikor éjszaka elengedjük az üres parkban, és visszahívjuk, futva jön hozzánk, tehát szeret, vagy legalábbis kötődik hozzánk. Van egy másik kutyánk is, ő 2 éves, kb 4 hónapja van nálunk, menhelyről. Ő imádja a kutyákat, szeret játszani, nagyon szociális.
Reggelente rövid séta, két kutyával, este külön viszem le őket, mert ha D. elkezd ugatni a kutyára, M. is elkezdi, esetleg rám ugrálni izgalmában. Mindegy a méret és a nem, D. ugyanúgy megugat mindenkit. Tegnapelőtt esti sétánál vittem le a közelünkben lévő másik, nagy parkba, ahol sok kutya van, pont ezért, hogy szocializáljam, rászóljak, hogy nem szabad. Amikor elkezdené, vagy elkezdi, ha megölelem és simogatom, nyugtatgatom, abbahagyja, amíg a karjaim között van (közepes méretű, bár inkább nagy, ahogy M. is). Első nap semmi gond nem volt, nem akart egy kutyának se neki menni, sőt, érdeklődött, de persze figyeltem, nehogy gond legyen. Aztán tegnap és ma, borzalmas. Megugatott néhány kutyát.
Amit viszont észrevettem, hogy nyugodt, cuki állapotban a gazdik ferde szemmel, félve néztek a kutyámra, pedig nem néz ki ijesztően, mindenki szerint "zabálnivaló". Oké, harci kutya, de sok másikat látok, akikkel semmi gondjuk nincs.
D. vékony, kell neki még néhány kiló, különösebben nem izmos. Tehát nem azért, mert kigyúrt buldog akinek a szemei is vöröslenek, mint egy sziréna.
Mellesleg M.-hez, aki vidám, játékos kutya, kellett idő, egy hét, mire D. kb megszokta. Biztos verték a hátát, ezt az állatvédők is megmondták, mind a mai napig nem szereti, ha véletlenül is rálép vagy ugrik egy picit a hátára, de már jól kijön M.-mel. Csak idő kellett.
Tudok ezzel mit kezdeni, vagy örökké így marad?
Megkérdezhetem, hogy ha ennyire nem értetek hozzá, minek nektek problémás kutya? Ráadásul kettő is? Úgy, hogy az elsőnek még meg sem melegedett a segge nálatok?
És mit csináltok vele nyárig?
Merthogy a viselkedés problémás kutyának ugyanolyan tartozéka a kiképző, mint az egészségügyi problémásnak az orvos. Értem én, hogy jó szándék meg szegény bántalmazott blöki, de azért nem ártana néha előre gondolkodni és nem túlvállalni magatokat.
Btw, hülyeség, káros és veszélyes, amit csináltok.
1. Hülyeség, mert két nagyon különböző visszajelzést kap és nem nem tud eligazodni rajta.
2. Káros, mert nem azt tanulja, amit ti hisztek, hogy tanítotok neki. A kutyának mindegy, hogy mit jutalmaztok. Ha rossz időpontban / nem a megfelelő viselkedést jutalmazzátok, akkor megerősítitek azt. A rángatás sem jobb: egy számára negatív élményhez (másik kutya) még negatív élményt (rángatás) csatoltok, amivel csak azt értitek el, hogy még jobban rástresszeljen az egészre.
3. Ha teljesen elveszti az önkontrollját, nem nézi, hogy kit harap. Az ölelés eleve nem természetes a kutyának, tanulniuk kell, hogy az embereknél ez nem bunkózás, mint a kutyáknàl.
+1: Normális kutya mindig éhes. Ha nem fogad el jutalomfalatot akkor túl stresszes, túl izgatott vagy nem találtátok meg a kedvenceit. Ha én, a vega pick virslivel a zsebemben sétálok, akkor téged mi is akadályoz meg a borjúpárizsival sétálásban? Szar kifogás...
Egyébként jutalomFALAT. Körömnyi is elég, nem ezzel kell jóllaknia.
Hát ha meglátnálak ahogy csak a kutyád lefogásával küzdesz lehet megállna az ütő bennem,hogy megtudod e egyáltalán tartani azt az agresszív kutyát?! Mivel nem ismerlek sem téged,sem a kutyádat,messziről ez eléggé félelmetes jelenet lehet másoknak.
Fojtó nyakörv azon nem kell akkorát rántani,hamarabb helyre lehet tenni a kutyát. 50 kgos nő vagyok és 60 kgos kan kutyát raktam helyre fojtóval. Szóval nincs lehetetlen,bár nem saját kutya volt,meg más szitu,de le tudtam fegyelmezni,pedig sokkal erősebb a kutya mint én. De a megfelelő fegyelmezés,kisugárzással bármilyen súlyú kutyát lehet kontrollálni.
De az hogy lefogod,pont azt váltod ki,hogy még intenzívebben csinálja egyébként.
Nem igazán értesz a kutyákhoz,én kutyasulit javaslok. Nem ördögtől való és lehet találni jó és olcsó sulikat is.
Keresni kell.
Pl nálunk a helyi suliban nem tudtak mit kezdeni a kutyámmal átörökölt 7 éves antiszociális,neveletlen kistestű. Helyi suliban nem tudtak segíteni, kerestem mást. Elvittem máshová ott tudtak segíteni és emellett az alap és a középfokot is leraktam vele, plusz itthon rengeteg gyakorlás. Több mint 1 év volt mire olyan kutyát faragtam belőle aki vissza hívható, kutyákkal való kommunikációján még dolgozni kell,de nagyon jól haladunk. Helyi suliban azt mondták egy 7 éves kutya nem fejlődhet,ne várjunk csodát. Másik suliban azt mondták kemény munkával érhető el javulás fejlődés. Kemény egy éven vagyok túl. Lelkileg sokszor majdnem feladtam. Tudom nehéz ez.
De viszont van mikor a saját korlátaidat érezned kell, előtte is volt kutyám,fele ennyi bajjal. Amit megoldottam,de a jelenleginél nem használt kb semmi az első kutyámnál igen. Így tudtam szakember segítségét kell kérnem,mert ezt egyedül nem oldom meg. Nem bántam meg a sulit. Jó áron mentem,szuper kis csapat volt ott,oktatók nem nézték le a kutyámat amiért 5 kg. sajnos a helyi suliban azért nem akartak vele foglalkozni mert kistestű.... tehát no comment..
Szóval kutyasuli!
Off lesz bocs? Mennyi idős, honnan van? Kúldenél róla fotót?
Mi kutyánk kb 4 éves sp keverék, nem tudom, mi van még benne, de érdekelne hogy néz ki az sp-labrador
Ha sehogy sem tudod nyárig megoldani a kutyasulit, akkor kezdj el oktatóvideókat nézni, neveléssel foglalkozó könyveket olvasni, tájékozódni az alapoktól, mert ha nem megfelelően kezelitek, akkor egy félév alatt már simán rögzülnek a rossz szokások és azt sokkal nehezebb lesz helyrehozni. Ez amúgy a legtöbb nevelési dologban egyébként így van, sokkal könnyebb ha egyáltalán nem hozza azt a viselkedést, mintha később tiltani kell, ha lehet közhelyesen fogalmazni, azt mondanám, hogy a kutyák a "szokások rabjai," nagyon ragaszkodnak ahhoz, amit megszoknak, ami tanításban nagyon hasznos tud lenni, de pont ezért nagyon nehéz lenevelni a már megszokott dolgokról.
Ezek alapján ami a leghatékonyabb szerintem ha te vagy a gyorsabb, figyelmesebb és séta közben te szúrod ki először azt a szituációt, ami stresszt vált ki D-ből, jelen esetben, ha jól értem bármilyen kutya közelsége. Szóval amint észreveszed, hogy közelít egy másik kutya igyekezz nagyon higgadt maradni és vond magadra 100%-osan a kutyád figyelmét, ha ehhez 20dkg párizsi kell, akkor vigyél magaddal azt (én barfos kutyával nyers marhanyesivel sétálok, hidd el, ahhoz képest a párizsi szuper egyszerű :D), vagy ha esetleg labdás, akkor olyan labdát, amit semmilyen más szituációban nem kaphat meg, a lényeg, hogy legyen sokkal érdekesebb, mint a másik kutya és ha sikerült figyelmen kívül hagynia akkor hatalmas dicséret, úgy örülj neki mintha dupla hátra szaltót nyomott volna le :D. Szóval a negatív viselkedést vagy megelőzzük vagy tiltjuk, ezért nem jó módszer az ölelés, mert egyrészt simán lehet, hogy frusztrálja, másrészt ha örül neki, akkor azt a feszült állapotot jutalmazod, amibe került.
A pórázon rántás nem feltétlen jó, van amelyik kutyánál működik, van amelyiknél nem, ugyanez igaz az általam leírt elterelős módszerre is, a kutyázás nem egzakt tudomány, ami az egyiknél beválik lehet a másiknál nem fog, az viszont fontos, hogy mindig hatékony módszerekkel próbálkozzunk, ami segít megérteni a kutyának, hogy mi az elvárás. Fennel Kutyapszichológia című könyvét ajánlom egyébként nagyon, mert az segít megérteni, hogy a kutyák hogyan gondolkoznak, mit miért tesznek.
Ez a megelőzéses, elkerüléses módszer egyébként nekem már több kutyánál bevált több különböző viselkedésproblémával is. Legutóbb például egy előző életében elhagyatott területet védő németjuhász idigazdija voltam, mindenkit ugatott, aki elment a kerítés előtt és ezzel nagyon szépen le tudtam róla szoktatni, szóval szerintem egy próbát megér :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!