Rombol a lakásban a kutyám. Mit tegyek?
Jarj el vele futni minden nap! Esetleg a csaladtagok felvaltva!
Kutyaiskola nem segit a km hianyon.
Nalunk is eombol a kutya,ha nem volt futtatva elozo map!!
Őszintén szólva nem sok esélyt látok rá, hogy kutyasuliban lenne olyan aki ért ehhez. Ott leginkább kiképzés folyik, érintőlegesen van jelen a pszichológiai része. Rám könyvekből meg egy segítőkutya (vakvezető) kiképző barátomtól ragadt rám, de én is leginkább megmutatni tudom, mert ez egy hozzáállás, és a kutya reakcióival együtt dolgozva lehet jó eredményt elérni, szóval nem egyszerű leírni mit hogy kéne csinálni, mert nincs is minden esetre használható recept.
Minden esetre a lényege ennek, hogy az ő egyetértésével lehet csak bezárni.
Olyan videókat láttál már, mikor az ajtóban várakoztatják a kutyát?
Séta előtt. Tehát az ajtó nyitva, a gazda mellette, de nem mehet ki az ajtón. Ha megindul, fegyelmezés, visszavezetés, leültetés, és várakoztatás.
Aztán a gazda kimegy, de a kutyának továbbra is tilos.
Ha átlépi a küszöböt, azonnali fegyelmezés, domináns testbeszéddel azonnal visszaküldeni, ennek szintén nem az a lényege, hogy fizikailag visszavonszold a lakásba, hanem hogy olyan intenzitással fegyelmezd, (szólj rá, álld útját) és olyan dominánsan lépj fel, hogy a kutya saját döntéséből hátráljon vissza.
Ha visszament, akkor megdicséred, és kezdődik elölről a folyamat, mind addig, amíg fel nem adja, és meg nem érti, hogy az az elvárás, hogy a küszöb benti felén várakozzon, amíg engedélyt nem kap arra, hogy kimenjen a gazdájához.
Gyakorlatilag addig kell ezt csinálni, amíg annyira le nem nyugszik az elméje, hogy magától lefekszik a küszöbön, és akár el is alszik várakozás közben.
Ekkor, jutalmul ki lehet hívni, és akkor fogja a sétát a nyugodt, és követő pszichés állapottal összekötni, ezt az állapotot kell fenntartani séta közben, és akkor nem fogja letépni a karodat, mert úgy húzna.
Az elv ugyanez a kennellel is. El kell érned, hogy bemenjen, ha nem akar, akkor centinként bontsd lépésekre, először csak fordítsa irányba a fejét, utána tegyen felé egy lépést, utána tegye be az egyik lábát...
Mindegy mennyi idő, nincs tisztában az idő fogalmával, a természetnek megvan a maga ritmusa. Ha egy óra gyakorlás kell hozzá, hogy bemenjen, akkor annyi.
De ne tuszkold be!
Állj ellen, ha másfelé akar mennyi, ne hagyj neki más utat, de a cél ne az legyen, hogy betedd, hanem hogy elfogadja, hogy nincs más lehetősége, mint hogy bemenjen.
És a neheze még csak most jön, mert azt ugyanúgy el kell fogadtatni vele, hogy bent is akarjon maradni.
(Esetleg nem ártana egy másik nagyobb kennel, mert a mostanit már az idegeskedéssel, és meneküléssel köti össze, és nem lehet tudni, mennyire nehéz ezt felül Írni
Az újat be lehetne mutatni másképp, betenni egy játékát, vagy kaját, mindenképpen pozitívan megerősíteni)
A jó hír, hogy a kennel ajtaja kisebb mint egy lakásé, így könnyebb kontrollálni, ha ki akar jönni.
Viszont ugyanolyan következetesen útját kell állni, fegyelmezni, akár fizikailag, ha 50-szer akar kijönni, akkor 50-szer kell blokkolni, és és visszaküldeni.
Minél messzebbről, végül látótávolságon kívülről is.
A cél ugyanaz, felfogja, és elfogadja a helyét, megértse, és követő pszichés állapotban, teljesíteni akarja az elvárást, miszerint neki most ott nyugodtan kell maradnia. Ha sikerül nyugalmat elérni, és nyitott ajtó mellett elfogadja, hogy nem jöhet ki, láthatóan lenyugodott, jutalmul kijöhet, vagy kaphat jutalomfalatot de akkor se érje túl sok izgalom!
Aztán ezt addig kell gyakorolni, amíg a nyugalomnak azt a szintjét el nem éri, hogy konkrétan elalszik a kennelben nyitott ajtó mellett!
Ne hidd, hogy lehetetlen, nem csak fizikailag lehet ey kutyát kifárasztani!
Sőt! Ez olyan új és megterhelő egy olyan kutya számára aki eddig nem tapasztalt ilyet, hogy nagyon is könnyen elalszik, mert agyban fárad el!
Na és akkor, amikor ezt az állapotot elérted, akkor zárhatod be a kennel ajtaját, így kell helyesen bezárni egy kutyát. Hogy ne kifelé jönni akarjon, hanem a biztonságot , nyugalmat, relaxálást jelentse a bent léte.
Nem mondom, hogy könnyű, még hozzáértőnek is melós néha, de ha nem egy kényszerzubbony elvét akarod követni, hanem egy egészséges harmonikus együttélésre törekszel, akkor sajnos nem létezik más módszer. (mármint a kennelbe zárás terén).
Illetve még annyi, hogy ha kialakítható egy olyan menetrend, hogy fizikai lefárasztás, etetés, kennelbe zárás, akkor ez a sorrend némileg segít.
Nem biztos, hogy ilyen választ vársz, de nem kötelező kutyát tartani. Ezt a kutyát jobban le kéne fárasztani.
Mentett kutyám van, 2 hónapig használtuk aktívan a szobakennelt, mire teljesen beszokott, nem mondom, hogy rajong érte, de nyugiban van, ha valamiért előszedjük, legutóbb ablakcserénél jött jól, így nem volt útban a kutya a szakembereknek munka közben. A szomszédaim addig nem is tudták, hogy van kutyám, amíg meg nem látták velem.
Azért nekem sem egy extra passzív kutyám van, neki is kell a mozgás, tanítás, a kényeztetés mellé, ezt meg is kapja, így nincs probléma távollétemben. Amit szétkap(na) távollétemben, azt a jelenlétemben is, mert ő azért csinálja, mert szétcincálni dolgokat érdekes. Ezen még dolgozom vele.
Az ivartalanítás hasznos, több szempontból, de az kevés lesz a ti problémátokra. Fiatal kutyád van, annak minden játékosságával és energiájával, és feltételezem, hogy a mixben van aktívabb fajta is. Ennek megfelelően kell gondoskodni róla, ha kell, akkor sportolni vele (ennyi idősen már lehet). Javítható a helyzet, de ha nektek ez nem megoldható, akkor nem nektek való ez a kutya.
Miért pont őt választottátok?
Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat, és azt is hogy a legtöbbeteknek sikerült normális stílusban segíteni. 😊
Mindenképp alkalmazni és gyakorolni fogom az olvasottakat.
Utolsó: Tudom hogy nem kötelező állatot tartani, nem is kötelezett rá senki, de szerettem volna. Kicsiként találták Őt a testvéreivel együtt, akiknek azonnal kerestek ideiglenes befogadót. Én egyet vállaltam és Őt kaptam. Viszont annyira megszerettem Őt és hogy velem van, hogy már nem tudtam volna megválni tőle,illetve nem is lett volna az idiségem után örökbefogadó jelölt, azt pedig nem szerettem volna hogy ideiglenes gazdiktól menjen ide-oda, a menhelyre pedig végképp nem adtam volna. Így számomra természetes volt hogy marad velem.
Bármennyire is úgy tünt a kérdésem/kommenteim alapján, hogy nem való nekem kutya, de senki nem születik úgy, hogy mindent tud az állatok neveléséről. Én azért kérdeztem, mert szeretnék változtatni a helyzetünkön. És ehhez most jó tippeket kaptam. A kutyaiskolát hanyagolni fogom, viszont lehet keresek egy olyan szakembert, aki itthon külön velünk foglalkozik és meg tudja mondani pontosan miket csináljak másképp.
Utolsónak igaza van. Nem fárad el eléggé. Az enyémekkel is így lett volna, ha jem agilityznék. Heti 4szer. Tegnap is volt edzés, ma is lesz két óra hossza. A kutyák még most is alszanak, tegnap esze óta csak enni és egy gyors sétára keltel fel. Ez így is lesz délutánig, amikor indulunk edzeni. Megszokták, van egy rutinjuk, szellemileg éa fizikailag kifáradnak minden nap, itthon csak döglenek. Neked is ezt kéne elerni.
Megkérdezhetem, hogy mit és mennyit foglalkozol vele egy nap?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!