Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Rombol a lakásban a kutyám....

Rombol a lakásban a kutyám. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
Egy keverék, középtermetű, 12 hónapos, energiabomba kislány kutyárol van szó, akit amikor itthon kell hagyjunk rombol. Bútorozott albérletben lakunk, és már egy fotelt illetve az ágyat is elkezdte szétszedni. Van külön helye, azt is szétszedi, pedig használja. Minden nap arra jövök haza hogy a lepedő már nincs az ágyon, a paplan és párnahuzat szanaszét szakítva, a fekhelyéből és a fotelből, ágyból a belső szivacs réteg apró darabokban a földön van és már sírok ha csak belegondolok is hogy mi fog otthon várni. Minden el van előle pakolva éppen ezért is szedi szét ezeket a dolgokat,hiszen ezeket nem tudom eltenni. Egyedül akkor csinálja, ha nem vagyunk itthon, máskor az sem zavarja ha elöl marad a papucs, hozzá sem ér, nem érdekli. Végtelen energikus kutya, lehetetlen lefárasztani, a panzióba, ahova szoktuk vinni ha elutazunk, csodálkoznak, hogy lehetetlen lefárasztani őt. A kutyafutiban mikor már minden kutya elfáradt ő még mindig szalad mint egy őrült. Gondolom ennek is köze lehet a problémánkhoz. Hogyan lehetne megtananítani hogy ne romboljon itthon ha egyedül van? Esetleg fog ez a szokása változni (vagy legalább van egy kis esély rá hogy változik) az ivartalanítása után?

2019. nov. 7. 17:31
1 2
 1/20 Moohikan ***** válasza:
34%
Ha tetten éritek tessék egy sallert leosztani neki, meg fogja tanulni! Amúgy meg kennelt kell neki beszerezni és míg távol vagytok szokja csak meg, hogy rend van! ui: nekem volt egy fiatal Alaszkai Malamutom és ő is ezt csinálta, később egy szóból megértette mit akarok. Megtanulják csak türelem kell nekik!
2019. nov. 7. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Kenelje van, de 2x tette tönkre. Amíg itthon vagyunk ugyanhogy el is van benne, de ha bezárva otthagyjuk, ugat, nyüszít (amit a szomszédok nem igazán tolerálnak) és valahogy kiszabadul. Leszakítja a forrasztásnál a rácsát a ketrecnek és kijön, ami nagyon veszélyes is. Nem tudom hogy csinálja, de kiszabadul. Tetten pedig soha nem érjük mert ilyenkor nem csinál semmi rosszat ha itthon vagyunk. Csak és kizárólag ha egyedül van.
2019. nov. 7. 17:42
 3/20 anonim ***** válasza:
92%

Az ivartalanítás nem igazán megoldás erre, a sorok közt olvasva szerintem van ebben némi tisztázatlan birtok viszony is, serdülő, és feszegeti a határait.

Ilyen téren talán(!) lehet elérni némi javulást, de az a helyzet, hogy ha ennyire szélsőségesen energikus, akkor egész egyszerűen ő egy rossz választás volt egy albérleti lakásba.

Van ilyen. Nem minden kutya alkalmas erre.

Vannak olyan kifáraszthatatlan kutyák, hogy az egyetlen élhető élet számukra, hogy aránylag normálisan együtt tudjanak élni az emberekkel, ha aktív sportolót vagy munkakutyát képeznek ki belőlük.

2019. nov. 7. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
80%

Hogy zárod be a kennelbe? Ha nyitva hagynád az ajtót, kijönne? :)

Mert ha igen, akkor alapból rosszul van bezárva. (Merthogy ennek ugyanúgy megvan a maga menete, hogy lehet bezárni, mint annak is, milyen pszichés állapotban lehet egyedül hagyni otthon.

Lehet, hogy klasszikus szep.szor. is van a dologban, kontrollálni akarja a kontrollálhatatlan helyzeteket, és ez frusztrálja.

Dominancia viszonyokra, szeparációs szorongásra keress rá.


Bezárni meg úgy lehet egy kutyát, ha előtte pszichésen felfogta, és elfogadta a korlátokat.

Nincs más lehetőség. Ha úgy zárod be, hogy nem fogadta el, tehát nem fekszik le hanem ki akar jönni, akkor az isten nem állítja meg , hogy szét ne szedje a kennelt. Ez normális.

2019. nov. 7. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
...még annyi, hogy ha utóbbiak vannak a háttérben, tehát dominancia problémák, a pszichés kontroll hiánya (hozzá nem értés miatt) ebből fakadó szep.szor, akkor erre egészen biztosan nem megoldás az ivartalanítás.
2019. nov. 7. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Igen, ezt már mi is észrevettük hogy az udvaron nagyon szeret lenni, de sajnos 6 szomszéddal van közös picike udvarunk, ahova nem tudom csak úgy kiengedni, mert az idegeneket (szomszédok vendégeit) nem igazán szereti, fél tőlük és ugatja őket, vagy éppen ha olyanja van akkor ugrál és örül ami szintén nem túl jó. Illetve néha nyitva hagyják a kaput, így felügyelet nélkül nem lehet kint. Ő egy örökbefogadott keverék kutyus (fogalmam nincs milyen keverék, szerintem minden van benne), de tényleg valószínű hogy rossz választás volt. Számára is és számomra is. Ő nem tud annyit mozogni amennyit csak szeretne, amiért nekem ezzel elég sok kárt okoz. Raadásul beteges is nagyon. A tesói viszont (nem velem élnek csak tudom) teljesen mások. Mindkettő nyugodt, nem rombol, nem rosszalkodik, nem betegesek, mintha nem is lennének tesók. Visszaadni nem tudom (nem is szeretném) bármennyi kárt okoz, bármilyen beteges és drága az orvosi költsége, én vállaltam, de valahogy muszáj megoldanunk ezt a problémát. Sajnos anyagilag nem állok úgy, hogy kertes házba tudjak költözni vele, saját lakást meg pláne nem tudok venni. Így fogalmam nincs mit csináljak.
2019. nov. 7. 18:14
 7/20 A kérdező kommentje:

4-es

Ha nem zárom be az ajtót kijönne, sőt.. Be sem megy magátol csak nagyon ritkán. Tart tőle mert párszor ugye bezártam és fél, hogy megint befogom és elmegyek itthonról. Az ajtaját jól zárom be, valószínűleg egy masszívabb kennel lesz a megoldás, de nem csak ennyi. Valahogy meg kell vele szerettessem. Biztos hogy a nevelését sem csinálom jól, nem vagyok túl határozott, ami a kutyanevelés szempontjából nem túl sikeres. A panzióban soha nem rosszalkodik a kennelben. Mikor ott van, ő olyankor oda van bezárva estére és nem szabadulna, jól viselkedik. Viszont itthon nem tudja megszokni. Nyilván a panzióba értenek a kutyaneveléshez, de itthon ha bezárom és itthon vagyok is ugat benne és próbál kiszabadulni. Ha rászolok pár percig abbahagyja, de utána előről kezdi. Sokáig pedig nem tudom bennthagyni mert a szomszédokat zavarja az ugatás, illetve nekem sem kellemes hallgatni az ugatását folyamatosan. Hogyan lehetne rászokatni hogy szeresse a kennelt?

2019. nov. 7. 18:24
 8/20 A kérdező kommentje:
A pszichés kontrollban ki tudna segíteni? Ha kutyaiskolába vinném az segítene rajtunk?
2019. nov. 7. 18:25
 9/20 anonim ***** válasza:
35%

Oszt hogyan mivel próbáltátok megoldani? Mert eddig csak annyit írtál, hogy nyaff-nyaff rombol a kutya. Arra meg nem lehet sok okosat mondani.


A többi kutyásból kiindulva:


1. Nagyon energikus kutyát nem elég csak mozgatni. FELADAT kell neki. Onnantól kezdve, hogy séta közben kértek tőle feladatokat jutiért, játékért cserébe, odáig, hogy ha az orvos rámondja az áment, eljárni vele agility-zni vagy valami hasonló. Az emberek nagy többsége nem azért tanít trükköket a kutyának, mert cirkuszi kutyát szeretne, hanem mert így fárad kezelhetőre a kutya.

Ha ezt sikerül rendezni, akkor várhatóan jobb lesz a helyzet.


2. Szepi szomi

A szeparációs szorongás az gyakorlatilag annyit tesz, hogy a kutya nem bízik meg abban, hogy visszajöttök. És ezt a szorongást rombolás formájában vezeti le. Ezt viszont a nulláról kezdve kell lezongorázni vele:

- "marad!" helyes tanítása: NEM behívod a kutyát, hanem visszamégy érte. Így nem azt várja, hogy mikor rongyolhat végre utánad.

- pillanatokra (aztán lehet majd bővíteni) ott hagyni: a másik szobában, a házban stb. és nem csinálni nagy ügyet belőle

- ha túl izgatott, amikor vissza/hazajöttök, ignorálni, amíg le nem nyugszik a tökbe

- az indulási rituálétokat megtörni

- egyéb impulzus kontroll problémákat megoldani: hagyd/ételmegtagadás, kérem/csereberélős játék, félelmetes dolgok, ugatni- kergetnivaló dolgok stb.


És a 7-es 8-as kommentedre reagálva még:

- a kennel felejtős! Azt a foscht arra találták ki, hogy az ön- és közveszélyes kölyökkutyákat arra az 1-2 órára, amíg távol van a gazdi biztonságban legyen. NEM arra, hogy 8+ óráig benne tartsd a kutyád. Se arra, hogy szőnyeg alá söpörd a problémáidat.

- arról nem is beszélve, hogy amilyen és amennyi rossz élménye volt a kutyának, most már azt is jutalmazni kellene, ha nyugodtan néz arra a szarra... messzebbről kell indulni, mint gondolnád és lassabban haladni. "Huss és pöcc" megoldás nincs. (És azzal, hogy beleerőlteted a kutyát abba foschba csak a bizalmát rombolod)

- "Biztos hogy a nevelését sem csinálom jól, nem vagyok túl határozott" Nem szadizni kell a kutyát, hanem tudni a dörgést. Minél több mindent írsz, annál biztosabb vagyok benne, hogy alapvető dolgok hiányoznak nálad.

- "Ha kutyaiskolába vinném az segítene rajtunk?" Vagy igen vagy nem. Hatalmas a szórás minőségben, ahhoz is szaktudás kell, hogy olyan oktatót válasszatok, aki nem rontja el a kutyát/benneteket. Agyi fárasztáshoz az ül-fekszik-trükktanulás biztosan jó. A rombolást én egyedi foglalkozásnak mondanám háznál, mert LÁTNI kell, hogy mit csesztek el és HELYBEN korrigálni.

2019. nov. 7. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
91%

Dolgozni kellene vele, megfelelően lefárasztani. Erre a célra a labdázás meg kutyafuttató nulla. Sportolj vele aktívan!


A szobakennelbe szoktatni kell! Az nem úgy megy, hogy berakod és rácsukod az ajtót!


Nincs szep szorongása? Ha igen, a neveléssel is gondok vannak!

2019. nov. 7. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!