Miért van ivartalanítási kötelezettség?
Így előzik meg, hogy az új gazdi tovább szaporítsa, akár direkt, akár "véletlenül". Senkinek sem érdeke, hogy az ismeretlen genetikájú, és előéletű, sokszor keverék kutyák tovább szaporodjanak, hiszen így is tömve vannak a menhelyek senkinek sem kellő kutyákkal.
Tehát ha egy gazdásodik akkor ne szülessen még tőle x kölyök, mert akkor nem jutottunk előbbre, sőt.
A kutyát ne sajnáld, főleg kanoknál gyors és nem túl komoly műtét, 1 héten belül nem is emlékszik már semmire, és akkor lehet hogy sokat mondtam.
Lehet, hogy te felelősségteljesen vigyáznál rá, és nem lenne alkalma fedezni, de ezzel bebiztosítják magukat a menhelyek, a kutyának pedig nem származik kára tőle úgysem.
Első vagyok, show kutyám van, de szerintem nem ivartalaníttatnám akkor sem, ha csak hobbiból tartanám, max idősebb korában. Szóval tudom jól, hogy vannak hátrányok is, viszont sok esetben, pl a menhelyes kutyák esetében szerintem jogos a dolog. Ha nem túl fiatal a kutya és jó orvos végzi a műtétet akkor kicsi az esélye, hogy probléma merülne fel. Persze kockázat minden műtétnél van, de ezzel a felesleges szaporulatot elég jól meg lehet előzni.
Azt, hogy miért feltétel (sok tenyésztő is előírja a hobbi célra eladott kutyáknak) szerintem elég jól elmagyaráztam.
Ivartalanítás Kontra
Az ivartalanítással olyan hormonok kiválasztása szűnik meg, illetve változik, melyek nem csak az ivarszervekre, hanem egyéb szövetekre is kihatással vannak, hiányuk pedig egy természetellenes állapotot hoz létre, mellyel a szervezet nem egykönnyen birkózik meg.
Az ivartalanítás egy komoly műtét, amely altatást igényel. Szerencsére ma már az altatáshoz használt szerek és a műtétek általános körülményei fantasztikusan biztonságosak, de minél idősebb, vagy betegebb egy állat, annál nagyobb rizikóval járnak.
A korai ivartalanítás bizonyos fajtáknál kétszeresére növelheti a csípőízületi diszplázia kockázatát.
A korai ivartalanítás bizonyos fajtáknál háromszorosára növeli a limfoszarkóma kialakulásának kockázatát.
A korai ivartalanítás a csontok egyenetlen növekedéséhez vezethet és megnövelheti a csontrák kialakulásának kockázatát (ez különösen a nagytestű kutyákat veszélyezteti).
Az ivartalanítás a pajzsmirigy alulműködéséhez vezethet, mely letargiával és elhízással jár, de szerencsére napi gyógyszereléssel kezelhető.
Az ivartalanítás bizonyos fajtáknál megnöveli a hemangioszarkóma kialakulásának kockázatát (ide tartoznak a vizslák, a retiverek, boxerek és a németjuhászok is).
A sterilizáció megháromszorozhatja az elhízás kialakulásának kockázatát, mert a nemi hormonok kiiktatása megváltoztatja az anyagcserét, és sokkal kisebb lesz a tápanyagigénye a kutyának, amit a gazdák sokszor figyelmen kívül hagynak.
Idős kutyák esetében az ivartalanítás növelheti egyfajta demencia (időskori elbutilás, agyi leépülés) kialakulásának az esélyét.
Szemben az ivarzással kapcsolatos agresszióval, a félelmi agresszión az ivartalanítás (a magabiztosságot erősítő ivari hormonok hiánya) ronthat, de itt fontos az időzítés: ha a viselkedés már rögzült, akkor a műtétnek nem lesz érezhető hatása az állat félelmi reakcióira.
Azért,hogy vmelyest vissza szorítsák a nem kívánt szaporulatokat. Az egy dolog,hogy azt mondod nem fog egy szukát sem felcsinálni. Másik dolog ha valóban véletlenül megesik.
Mivel minden menhely,fajtamentés dugig van, minden nap tesznek ki egy alomnyi kiskutyát, vagy vemhes szukákat. Ezek sem lennének ha az ivaros kanok nem szöknének és csinálnák fel a szukákat. Szintén nem lenne ennyi szaporulat,ha a szukákat is ivartalanítanák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!