Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Milyen élősködő ez?

Milyen élősködő ez?

Figyelt kérdés

[link]


Tengerimalacból mászott ki a kezemre. Feltűnően gyorsan mászik, gyakran változtat irányt. Sárgás, világos színű, szabad szemmel látható, kb. 1 mm. Szőréhez nagyon hasonló színű, így nem látom, hogy több is van-e. Az állat nem vakarózik feltűnően.

Képek alapján kullancsfélére tippelnék, de az emberi kullancsot ismerem, az nem teljesen ilyen.


2016. jún. 13. 02:06
 1/5 anonim ***** válasza:
Cheyletiella Parasitivorax szőratka - a nyúl szőrében tanyázik, de kutyánál, macskánál, tengerimalacnál szintén előfordulhat. A tengerimalac bőrén húzódik meg, fehér, vagy esetleg halványsárga pici pontként észlelhető, sötétebb színű bőrön könnyen felfedezhető. Nagysága kb. 0, 3 mm, s főleg a rövid szőrt kedveli. A szőrzetben szabadon mozog, angol nyelven „Walking Dandruff”-nak, sétáló korpának nevezik. Az élősködők által termelt enzimek miatt a bőr felületén egy pici rész feloldódik, ebből táplálkozva a paraziták viszkető, kellemetlen (!) érzést okoznak a tengerimalacnak. E helyen a szőr is kihull, majd kéregszerű képződmény keletkezik. Az emberre nem veszélyes, de ha az élősködők által termelt enzimmel kontaktusba kerül (pl. megfogja ilyen helyen a tengerimalacot), bőre kipirosodhat. Nyulaknál e fertőzés nem mindig vehető észre, lehet tünetmentes, legtöbbször azonban a hátulsó felén, a vállán, nagyon ritkán a fején is, a szőr csomókban kihull, a megtámadott bőr itt enyhén vöröses színű lesz, s a kopasz területeken a bőr kissé zsírosnak tűnik, majd kéregszerű képződmények jelennek meg. Az élősködők mélyen a szőrzetben felfedezhetők, a korpához hasonlók, s általában minden állatnál viszketést okoznak. A macskánál, mivel gyakran tisztálkodik, a fertőzést nehezebb felfedezni. A Cheyletiella Parasitivorax atka életciklusa 21-28 nap. A peték nem pusztulnak el, ezért a tengerimalacot az élősködők elleni macskasamponnalheti egy alkalommal, három héten keresztül fürdetnünk kell, hogy a tojásokból kikelt élősködők is elpusztuljanak. A ketrecet, házikót, egyéb kellékeket fertőtlenítjük, és a közelében levő állatokat kezeljük. Ha nem akarjuk megfürdetni, SH-Rodemectin spot on oldattal kezelhetjük.
2016. jún. 13. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
2016. jún. 13. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Kép alapján nekem is kullancsnak tűnik.
2016. jún. 13. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
vidd a malackát dokihoz!
2016. jún. 14. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, őszintén szólva nem lettem sokkal okosabb... a tengerimalac élősködőit áttanulmányoztam, de mindegyiknél valami nem stimmel, vagy a kép, vagy a leírás. Orvoshoz nem viszem, mert ami kimászott belőle, az már nincs benne, és többet egyelőre nem találtam, kimondottan betegség tüneteket nem mutat.


Viszont ha tényleg kullancs, akkor a saját telkünkön szedte össze, és ezért érdekelne, hogy embert vagy más háziállatot (pl. baromfi) is megtámad-e, vagy terjeszt-e olyan betegséget, amitől a malac nem lesz beteg, de az ember elkaphatja...

2016. jún. 14. 23:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!