Nyuszit szeretnék?
Szeretnék szülinapomra egy nyuszit( február 10.)
Fontos tudnivalók a tartásáról? Milyen eszközöket kell beszereznem hozzá?
Házi nyuszit szeretnék de csak hobbiból természetesen. Milyen korút és neműt érdemes választani? (Első nyuszi lenne)
Szia! :)
Kinti vagy benti nyuszi lenne? A ketrece min. 2 négyzetméter legyen,de ha több az jobb.az itatója ne golyós itató legyen hanem egy tálba önts vizet. A golyós azért nem jó,mert nem lehet normálisan kitakarítani és a végén tele lesz algákkal ami nem egészséges a nyuszinak.Enni adj neki friss füvet,zöldségeket(a k betűvel kezdö zöldségekből keveset adj neki),gyümölcsöket,szénát. A nyuszinak fontos a fogkoptatás ezért adj neki faágakat mert ha nem adsz akkor a ketrecet fogja rágcsálni ami nem jó.A nyuszi a ketrecébe ki fog választani egy helyet(általában az egyik sarkot)ahol a wc-zést intézi el. Vegyél alomtálcát és rakj bele fapelletet ami felszívja a pisit és nem lesz büdös. A ketrecet hetente egyszer kell nagytakarítani,de naponta kell kisebb takarítást végezni(wc-kiürítés).A nyuszikat naponta 4 órát ki kéne engedni,de ha nincs rá időd akkor kell a nagyobb ketrec hogy futkorásszon(a nyuszi mozgásigénye akkora mint egy macskáé).És ha rá tudod fűzni a szüleidet hogy vegyetek még egy nyuszit az jó lenne,mert hiába vagy mellette nem fogja 100%-osan jól érezni magát,ugyanis nincs kit nyalogasson,nem tud összebújni senkivel és hogy ha kinti nyuszi akkor télen nincs kivel melegedjen.És 3 hónaposan érdemes elvinni őt.Mindegy milyen neműt veszel. A körmét kb. 3-4 havonta le kell vágni. És még két dolog:NE FÜRDESD. NE VEGYÉL NYUSZIPÓRÁZT. Ha kérdésed van,nyugodtan írj nekem privátba.
Tálkába nem érdemes neki adni vizet mert kiborítja :D
A legfontosabb, hogy állatkereskedésből NE(!) vegyetek nyuszit.Széna mindig legyen előtte, valamit zöldséget gyümölcsöt ne adj neki 3hónapos kora előtt mert bele halhat.Oltásra kell vinni évente két halálos betegség miatt.Sok mindent lehet mondani a nyuszitartásról, olvasd át alaposan ezeket az oldalakat: wonderbunny.hu, ugrifules.weebly.com
Kettes egész jól leírta, de azért valamiket még alakítanék rajta:
- mivel - ahogy írta is - a nyuszi mozgásigénye tényleg akkora, mint a macskáé, a 2 négyzetméter + 4 óra kiengedés semmi. Legyen inkább 3 négyzetméter legalább és hozzá 5-6-7-x óra kiengedés. Így már egy minimumszinten ki tudja elégíteni a mozgásigényét. Ennyi valóban kell egy nyúlnak, enélkül egyrészt gyötrődik csak, másrészt rengeteg egészségügyi problémája lehet.
- társat ne csak akkor vegyél, ha a szüleid meg tudod fűzni... Társat mindenképpen vegyél neki, ugyanis az összes állatfaj közül az egyik leginkább fajtársra szoruló állat! Nem véletlenül tiltja törvény a jobb országokban a nyulak egyedül tartását. Mo.-n egy tévhit, hogy a nyúl elvan egyedül ha eleget foglalkozol vele..
3-4 négyzetméter a napi 5+ óra kiengedés mellett elég 2 nyuszinak is.
- az etetéssel nagyjából egyetértek, csak fontos hozzátenni, hogy a friss fű elsősorban friss fűféle és gyógynövény legyen, mert a vadonban egyébként az üregi nyulak alig esznek füvet, inkább más növényeket. Ezek tele vannak tápanyagokkal, vitaminokkal, rosttal, folyadékkal, egészségesek, egy cseppet sem terhelik a szervezetét és csodákra képesek az egészséget illetően. Zöldségek is mehetnek, de csak mértékkel és utána kell nézni, mit hogyan szabad adni. Gyümölcs csak nasiféle legyen, ritkábban adj. Széna legyen előtte mindig, ahogy víz is, de a széna nem képes pótolni a fűféléket, tulajdonképpen csak rost van benne, semmi más tápanyag vagy egyéb, ami létfontosságú és kellene a nyuszinak. Tápot pedig inkább ne adj, iszonyú veszélyes, ebbe hal bele a nyulak 90%-a.. illetve a táp mellett nem képesek rendesen emészteni, ezért fújja fel őket a sok K-betűs zöldség vagy gyakran hasmenést okoz a sok friss zöld.. Ezerféle betegség okozója, bélleállás is gyakran történik miatta, hizlaló és milliónyi rosszat sorolhatnék még, ellenben jót egyet sem. Táp nem kell, viszont néhány szem mag igen, mert a gabonákban van sok létfontosságú sav. Magvakból tényleg naponta csak pár szem elég.
Amit az utolsó ír, hogy 3 hós kora előtt ne adj zöldséget, gyümölcsöt, az hülyeség. Az egyik legelterjedtebb tévhit. Egyébként ez is a táp miatt van, a táp annyira szétroncsolja a nyuszi szervezetét, hogy a legtermészetesebb és legegészségesebb táplálékukat sem képesek rendesen megemészteni.. A gyógynövények (pitypang, citromfű stb.) amúgy nagyon jót tesznek az emésztésnek is.
A tál tényleg sokkal jobb, mint a golyós itató, higiénikusabb, a nyuszinak természetesebb, sokkal jobban szeretik. Nem borítják ki, ha egy nagy és nehéz tálat adsz. lehet akár nagyobb, mint a nyuszi és nehéz anyagból, ne műanyagból vagy fémből.. ja és ne az út közepére rakd.
Azt viszont jól írja az utolsó, hogy ne állatkereskedésből vedd! Vagy tenyészetből (nem szaporítótól!) vagy menhelyről hozz el egyet (azaz kettőt legalább).
Illetve oltás kell nekik, ha kockáztatsz évente, ha nem, akkor fél évente. Ha kinti, akkor főleg fél évente.
Ugrifülest nem ismerem amúgy, de a Wonderbunny jó tenyészet, viszont a weboldalukon a tartásról egy csomó mindent nagyon rosszul írnak, ezért én nem ajánlom azt az oldalt. Pl. 80-as ketrec egy törpének és 120.as egy óriásnak?! Nem is értem, hogy írhat ilyet, állatkínzásnak minősül. A törvény 100x50 centit ír elő, de mint tudjuk, az a legalja, hogy egyáltalán ne pusztuljon bele a mozgáshiányba..
Inkább tőlük kérdezz: [link]
Egyébként #2 és #4 jól leírta.
Ha a lehető legtermészetesebb módon tartod, azaz nagy területen, sok mozgással, egészséges (=természetes) étrenddel, fajtárssal, a higiéniára is ügyelve, és jó tenyészetből elhozva, annak az eredménye boldog, kiegyensúlyozott, egészséges nyuszik.
A nyulas oldalak többségén szereplő leírás és tartás miatt van az, hogy a legtöbb nyuszi 3 és 8 éves kora között elpusztul (és a halál oka szinte minden esetben olyan betegség vagy elgyengülés, aminek az okozója a helytelen táplálék vagy maga a rossz tartási körülmény..), miközben amúgy vígan leélnének 10-12 évet.
Az alapok:
1. Ketrec: NE vegyél bolti ketrecet, egyik sem való nyúlnak! Sokkal jobb és olcsóbb is, ha te építesz egyet, ami kb. 4 négyzetméter, ennyi helyük éjjel-nappal legyen. Mellé engedd ki legalább 6 órát naponta, de jobb, ha többet, nagy a mozgásigényük és kell is, hogy fitten tartsák magukat. Amúgy éjjel aktívabbak, szóval főleg akkor van szükségük mozgásra. Kell bele búvóhely, etető, itató, szénatartó és nem árt egy vécé, amibe fapelletet teszel. A többi helyre nem kell alom. Itatónak tényleg egy erős tál jobb, mint a golyós. Benti vagy kinti lesz? Mert a kinti ketrec már bonyolultabb.. Ha házinyúl akkor a benti helyének a fala legalább 1 méter magas legyen, mert különben átugorhatja. Ha ennél kisebb magasságút lefesz, az sem túl jó, mert nem tud benne felállni két lábra meg ilyenek.
Soha ne úgy akarod levezetni a mozgásigényét, hogy sétálni viszed, mert annak nincs értelme se és nagyon veszélyes a póráz.
2. Kell neki fajtárs! Mint ahogy tengerimalacból sem, nyúlból nem veszünk egyet. Csak akkor legyen nyulad, ha kettőt tudsz tartani, egyedül hiába vagy vele napi 24 órát nem tudod kielégíteni a társasági igényeit ami sem a mentális, sem a fizikális egészségének nem jó.
3. Tápot NE adj neki. Max olyat, aminek magas (15% feletti) a rosttartalma és nem őrölt, ez nagyon fontos!! Ilyen pl. Vesrele-laga Cuni Complete, bár még így is tök egészségtelen. Ráadásul ez elég drága és kisebb boltokban nincs is, szóval jobb, ha inkább nem is adsz tápot. Hogy mindent megkapjon és teljesen egészséges legyen, ne legyen 3, 5 vagy 8 év után mindenféle baja, adj neki sok friss mezei, erdei növényt. Csak nézz utána, mi mérgező! Ágakat is adj! Zöldséget is ehet és gyümölcsből egy keveset ahogy magokból is 2 naponta elég egy-két kanál.
4. Oltani kell őket, mert különben könnyen elkaphatnak 2 betegséget, ami gyógyíthatatlan és halálos. Akár a szénával is megfertőződhetnek. Mixomatózisról azt hiszik, csak szúnyogok terjesztik, pedig nem, szóval jobb ha egész évben mindkettő ellen oltva van, de sok orvosnál csak olyan oltás van, ami fél évre szól, úgyhogy talán fél évente kell oltani.
5. Fontos hogy tisztán tartsd. Amúgy általában szobatiszták, szóval egy helyre piszkítanak (meg még oda, ahol épp esznek). Az alomtálcát 1-2 naponta takarítsd, a teljes helyet meg elég akár havonta, kivéve ha nagyon koszos lenne valamitől.
6. Soha ne vegyél semmi bolti jutalomfalatot (rudakat, dropsokat meg ilyeneket) és bolti fogkoptatót se vegyél. Ne adj semmi feldolgozott vagy emberi ételt pl. kenyér)
7. A nyuszit ne fürdesd soha, de ápolni kell másképp: vágni kell a körmét, kivéve ha elég nagy helye van egész nap mozogni és változatos a talaj: kő, fa, föld stb. és adsz ásásra is lehetőséget neki, mert akkor kopik rendesen magától. Vedléskor a bundáját is fésülheted, akkor nem hullik annyira a szőr és neki is jobb, mert nem nyel le annyi szőrt.
8. Mindenképp jó tenyésztőtől vedd és kb. 12 hetesen érdemes elhozni, nem 6 vagy 8, mert akkor még kicsik és egyrészt sokat tanulnak a tesóiktól és az anyjuktól, másrészt 12 hetes korukig nagyon gyengék és sokszor egy születési betegségbe 6-8-10 hetesen még belehalnak, de 12 hét után már jó, ha addig egészséges. Mg ha nem megfeleő helyről hozod, ki tudja, milyen betegségei vannak. pl. állandóan túlnő majd a foga, mert össze-vissza szaporították.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!