Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Ti kinek hinnétek a helyemben?...

Ti kinek hinnétek a helyemben? - nyúltartás

Figyelt kérdés
Új vagyok a nyuszigazdik között, 2 hete hoztam haza a nyuszim. Mielőtt megvettem volna, nagyon sok oldalt elolvastam és a tenyésztőtől is kérdezgettem, az állatorvostól is, mikor elvittük beoltatni. Nagyjából egyforma véleményeket kaptam mindenről, tegnapig úgy gondoltam, a lehető legjobban tartom a nyuszim. Aztán valaki javasolta, hogy most nézzek körül külföldi oldalakon is.. Németül tudok, úgyhogy kb. 10 német oldalt elolvastam a nyúltartásról, plusz megkérdeztem egy német állatorvos ismerőst. Angolul és hollandul nagyon-nagyon keveset tudok, de a németek elolvasása után kíváncsiságból megnéztem egy-egy oldalt. A németekéhez állt közel. A külföldi oldalak mind TELJESEN mást írnak, mint a magyarok. Nem tudom, most a magyar oldalaknak vagy a külföldieknek higgyek. Ki tudja rosszul a dolgokat?
2015. aug. 9. 11:46
 1/10 anonim ***** válasza:
Ha leírnád, hogy egész konkrétan miben írnak mást a magyarok és a külföldiek, akkor tudnék segíteni, én is sokáig tartottam törpenyulat.
2015. aug. 9. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Először is, kétlem, hogy TELJESEN mást írnának. Inkább a hangsúlyok mások.

Magyarország G NEM HÜLYÜLT EL TELJESEN, szemben a németekkel, hollandokkal, és az állatot állatként, nem családtagként kezelik. Ez az elméleti oldal. A gyakorlati meg az, hoyg ott sokkal pénzesebbek lévén az emebrek, a kisállatbizniszben érdekeltek sokkal több felesleges marhaságra igyekeznek rábeszélni a hobbiállatartókat, amelyek kilencvenkilenc százaléka baromság.

Kezdjük az elején: teljesne feleslegesen oltatod a nyulat. A mezőn se oltja őket be senki. A nyúl sok betegségre fogékony, legveszedelmesebb a myxomatózis és a tularémia, amit el szoktunk kapni, hamar végigsöpör az állományon, egyik nyuszról amásikra terjed, és felfordul a teljes tapsifüles gárda. A te EGYEDÜLÁLLÓ nyuszid kitől fogja ezt elkapni? A nyúltenyésztők egymás között mozgatnak tenyészállatokat, illetve járnak leadásra, rendezvényekre, könnyen hurcolnak át fertőzést. Ha te elhoztál egy egészséges nyuszit, azt te egyikkel se fogod megfertőzni. A lakásban tartott hobbinyuszim fog érintkezni patkányokkal, egerekkel (szemben egy háztáji nyuszival), nincs, akitől elkaphatna rágcsálóbetegséget.

(ettől függetlenül természetesen nem hibáztál, hogy beoltattad, baja nem lesz tőle).

Most olvasd át azokat a nyugati oldalakat, amiket olvastál, és nézd meg, hogy amit tanácsolnak, azt önzeltlenül tezsik-e, vagy az van benne, hogy vegyél ezt, vegyél azt, főleg drágát. Nos?

E mellett még pár gyakorlati különbség: nálunk más a klíma. A nyúl nehezen viseli a nedvességet, de a port is, a huzatotr se szereti, és a döghőséget se bírja. Milyen a klíma hollandiában, és milyen itt? Hol fog hőgutát kapni és hol fog megpenészedni az alom alatta? Na, ugye.

Nálunk más a kaja. Nálunk simán adhatsz a nyúlnak konyhai hulladékot a piacról, náluk nem. Azokal a peszticides zöldségekkel óvatosabban kell bánni. Ellenben ott ki sz..ratja a kutyáját városban a gyepen? Nálunk óhatatlanul tudsz kutyaparazitát cipőtalpon bevinni a lakásba, németeknél, hollandoknál nem ez a norma.

Azon se lepődj meg, ha az amerikai weboldalon gallonban mérik a benzint, hogy az angol zabkását reggelizik, nem kolbászos lecsót, Kairóban meg nem kapsz sertésoldalast.

A nyúltartás sem telejsne úgy megy mindenhol mint itt.

2015. aug. 9. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

gondolom abban tér el,hogy ott nagyon helyen tartják őket, mint ahogy a magyar köztudatban van. itt nyúlketrecnek veszik a 80as ketrecet. míg máshol ebben kb hörcsögöt tartanak. ez mindenképpen rossz szokás nálunk,szóval nagy teret biztosíts neki, ebben egyetértek.

mi másban tért még el?

2015. aug. 9. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Büdös nyúl nevű felhasználó, most nincs igazad. Épp ellenkezőleg, a magyarok próbálnak sok "fölösleges" dologra rábeszélni..


Egyébként az én nyuszim kint van.. szóval elkaphatja szúnyogtól vagy bármitől a betegségeket. De ha bent lenne, a mixomatózist akkor is elkaphatná, mert bent is sok a szúnyog időnként. Ismerek olyat, akinek ebbe halt bele a nyuszija. Szóval szerintem beoltatni megéri. Ebben mondjuk egyetért a magyar és a külföldi oldal is.


Néhány dolog amiben viszont eltér:


Eleség. A magyarok szerint a bolti táp elengedhetetlen és csak néhány kocka zöldséget kaphatnak naponta. A sok zöldtől hasmenésük lesz stb. A németek szerint (a többi szerint is, de most csak németekről fogok beszélni, mert azon a nyelven olvastam a legtöbbet, a másik kettőn csak 1-1- oldalt) a legfőbb táplálékuk a zöld, mindenféle vad növény, amit a mezőkről beszerezhetsz tök ingyen. Ha csak keveset tudsz, akkor meg adj több zöldséget, leginkább azoknak is a zöldjét, de maga a zöldség is mehet. A száraz tápok nem szükségesek, sokan egyáltalán nem adnak, sokan meg csak nagyon-nagyon keveset naponta vagy csak téli időszakban. Egy magyar nyúl étrendje nagyjából így néz ki: széna, víz, néhány kocka zöldség vagy gyümölcs, több száraz táp, esetleg van aki kiviszi kicsit legelni a fűbe. Egy német nyúl étrendje egy napra: széna (bár van, aki még ezt se ad..), víz, rengeteg frissen szedett fűféle és gaz, néhány zöldség, például 1 darab nagy sárgarépa teljes egészében, és csak néhányan adnak mellé 1 evőkanál száraz tápot. Plusz vannak olyan eltérések is, hogy mondjuk a magyarok szerint K betűs zöldség nem adható, csonthéjasok szintén nem, az almamag mérgező stb. A németek ezeket simán adják.


Magány. Magyarul a nyulak teljesen jól elvannak egyedül, németül meg nem szabad egyedül tartani (mint pl. a tengerimalacot sem) kimondottan társas lények és az ember nem adja meg nekik, amikre egy boldog élethez szükségük van. És ki is fejtették miért, ami elgondolkodtatott és ha logikusan végiggondolom, azt hiszem nekik van igazuk..


Ketrec. A magyarok kis ketrecben tartják a nyuszikat, persze kiengedik jobb esetben rohangálni,d e mondjuk éjszakára tuti bezárják. A németeknél ilyen nincs. Ott rendkívül nagy helyet biztosítanak éjjel-nappal a nyusziknak, mert szerintük csakis így érzi jól magát. És szerintem ebben van valami. Végülis senki sem boldog ha bezárják. És a nyulaknak nagy a mozgásigényük. Oké, némileg hozzájön ehhez, hogy ott gazdagabbak és több pénzt költhetnek nagyobb helyre a nyúlnak, de ez nem feltétel hozzá. Akkor egyszerűen a házban tartják, mint mondjuk egy kutyát vagy macskát és sosem zárják be.


Sok más különbség is van, csak most nem akarok még 3 oldal hosszú kommentet írni. De a lényeg, hogy nem olyan különbségekre gondoltam, hogy mondjuk a németek szerint a nyulaknak kell mindenféle játék, labda, homokozó stb. Szerintük sem kell, csak megemlítik, hogy jól érzik ezekkel magukat. Nem akarnak ránktukmálni minden hülyeséget. Ők igazából kevesebbet költenek a nyúltartásra, mint mi magyarok. Meg például tegnap vettem szénát a nyuszinak és az eladó elkezdte magyarázni, hogy milyen fontos a nyalósó nekik. Aztán utánanéztem itthon, magyarul van ilyen és olyan vélemény is, a többség szerint egész hasznos dolog. Németül meg kimondottan veszélyes és fölösleges dolog. Akkor most ezzel is mi van?!


Sok minden miatt elgondolkoztam még.. Például ha megnézzük úgy általánosságban a nyulakról szóló dolgokat, magyarul miért élnek csak átlagban 5-8 évig és németül miért 8-12 évig? Itt is vannak hosszúéletű nyulak, ahogy ott is rövidéletűek, de úgy nagy átlagban.. Meg tényleg még sok dolog van és most összezavart minden.

Én nem azt szeretném, hogy a nyuszim életben maradjon és kibírja velem meg én örüljek neki, hanem azt, hogy boldog legyen, egészséges és sokáig éljen, úgy, hogy tényleg jól érezze magát.

2015. aug. 9. 12:55
 5/10 anonim ***** válasza:

Bár nekem személyesen nincs nyulam, de én is sokat olvastam róluk, mert nagyon szerettem volna (de nem lett volna elég helyem neki, végül ezért nem vettem). Nekem több hörcsögöm is van, és a magyar oldalak mellett sok külföldi oldalt is olvasok.


Nekem úgy rémlik, a magyar oldalak némelyikén is azt olvastam, hogy a széna és a zöldség a fő + néhány kanálnyi száraz naponta. Szerintem ez így teljesen logikus.


Ami a helyigényt illeti, hazai tenyésztői oldalon is olvastam, hogy az egyedül tartott törpenyúlnak (kiengedés nélkül) 13! nm hely kell. Általánosságban a németeknél vannak a legtágasabb minimális helyigények meghatározva a világon, szóval ott a legjobb az állatok életminősége ebből a szempontból:) - Pl. a németeknél a hörcsögök esetében 4000 cm2 a minimum, de sokan akár 2-3-szor ekkora helyen tartják a hörcsögeiket. Persze, minél nagyobb, annál jobb, de szerintem látni fogod, a nyulad mekkora területen érzi jól magát, és mi az, ami kicsi neki. Ami az éjszakai bezárást illeti, szerintem ezt inkább a praktikum és a gazdi nyugodt alvása érdekében teszik, de ahol pl. van a nyúlnak szobai kifutója, ott sokszor nem zárják be a ketrecet éjszakára.


A párban tartásról: úgy általában a nyugati fórumok a hörcsögök esetében is sokkal "bátrabbak", mint itthon. Pl. az összes törpehörcsög fajt párban tarthatónak tartják, míg itthon csak néhányat. DE! Olyat is lehet aztán rendszeresen olvasni, hogy még a szociálisnak tartott fajoknál is megesik, hogy egy reggel a gazdi azt látja, hogy az egyik elpusztította éjjel a másikat. Szóval ebben én óvatos lennék. Én azt mondanám, ha ezzel szeretnél próbálkozni, akkor vagy azt tenném, amit az itthoni oldalak többsége ír a nyuszikról, hogy együtt nevelkedő egynemű állatok legyenek együtt, de ott is fel kell készülni az esetleges szétválasztásra, ha összekapnának, vagy dróttal elválasztott helyeket alakítanék ki egymás mellett, és csak felügyelet alatt engedném össze őket, különben a dróton keresztül érezhetnék egymás közelségét. Jobb nem kockáztatni!

2015. aug. 9. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Hát nem tudom..


Ha a széna és a zöldség a fő, az sem egyezik meg a németek véleményével, mert szerintük az egyetlen legfőbb és legfontosabb dolog a nyusziknak a friss zöld fűféle. Nem széna, tehát nem szárítva, nem zöldség, mert abban sok a cukor meg ilyenek. De amúgy én 30-ból 28 magyar oldalon nem ezt olvastam, hanem hogy széna, széna , széna és táp, táp, táp.. Oké, ír mellé zöldséget is, de csak keveset. A németeknél meg mondom a táp egyáltalán nem fontos. A zöldség se annyira jó.


A párban tartásról meg tényleg az összes német oldal azt írja, hogy ne tartsunk egyedül nyuszit, mert az nagyon rossz nekik. Leginkább fiú-lány párost, vagy 2 lány 1 fiút javasolnak. Persze ivartalanítva a bakot. De persze más párosításról is írtak, mást is lehet. Nem csak oldalakat, fórumokat meg mindenféle ilyesmit is olvastam németül, a legtöbbeknél jól kijöttek a nyuszik. Olyan is volt azért egy pár, ahol nagyon harcoltak meg nem nagyon sikerült az összeszoktatás, és akkor ott írtak rá megoldásokat, hogyan próbálkozzanak és utána tényleg sikerült nekik és annyira jól érezték magukat együtt a nyuszik a képeken, videókon, amiket utána kiraktak. Olyan ott nem volt, hogy elpusztították volna egymást, 1 volt, ami nagyon megsebesítette a társát de utána jóba lettek, lerendezték a rangjukat. (mármint ezeket ott így éveken át írták az emberek, szóval nem pillanatnyilag voltak jóban).

Én a nyuszikat azért nem hasonlítanám hörcsögökhöz, minden állat más. Nem szeretném, hogy magányos, szomorú legyen a nyuszim. De félek, hogy ha hozok mellé másikat, akkor bántják egymást. A magyar oldalak szerint elvan egyedül. De akkor a külföldiek miért mondják annyira, hogy nem? Olyan nehéz eldönteni, mi az igazság..


Ja amúgy olvastam azt is, utolsó, hogyha úgy tartjuk a nyuszikat, hogy pl rácson át, amit mondtál, akkor az agressziót válthat ki belőlük, mert érzik egymás szagát meg minden. Aztán ha kiengedjük őket együtt hosszabb távra akkor meg sokkal többször harcolhatnak stb. mitnha nem látták/érezték volna még egymást.


Amúgy te milyen nyuszis oldalakat olvastál? Mert én tényleg 30-40 oldalt végigolvastam és nem nagyon írt olyanokat, mint a külföldiek. Pl. 13 nm-es helyigényt sem láttam sehol. Egyetlen egyet olvastam, ami azt hiszem 12 nm-es helyet írt kiengedés nélkül, de tényleg csak 1 ilyen oldal volt, a többi mind sokkal-sokkal kisebb helyeket írt.

2015. aug. 9. 13:53
 7/10 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező,

a nyúltartást - jelentős mértékben -nem ma kezdtem, és nem én, hanem ükapám , aki szintén az ő apjától tanulta, ahogy apám, nagybátyám, unokatestvérem, stb.

AZ ön által leírtak logikusak, de engedjen meg pár hozzáfűznivalót.

Az európai szúnyogok röptávolsága nem több 1-2 kilométernél, és nagyon ritka, hogy mixomatózist 300-400 méternél nagyobb távolságra átvigyenek. Volt pár már járvány, amit "megfogtunk". A közhiedelemmel szemben a vadnyulak nem tényezők a myxomatózis terjesztésében, mert a mezei nyúl a myxomatózisra alig fogékony, szemben az üregivel. Ettől függetlenül aláírom, hogy a myxomatózist mindig hiba alábecsülni.

Való igaz, hogy a nyúl társas lény, de alapvetően egynyusziként is elvan, ha foglalkoznak vele. Több nyulat tartani szakértelmet igényel, mert a nőstények eltérően ivarzanak, a bakok meg verekednek, a lány a fiúval meg szaporodik.

Az tény, hogy a nyulak jelentős részét nem megfelelően táplálják, de tisztán zöldtakarményon házban (hobbiként) tarott nyúl rengeteget hugyozik, márpedig a nyúlhugy baromi büdös, ezért a a tiszta zöldtakarmány se hasznos feltétlenül. Ha a nyúl (mivel cökotróf) nem tudja visszaenni az elsődleges székletét (mert pl. megzavarják) úgy elkezd fosni a zöldtakarmánytól, mint a veszedelem. A házinyúl nem bírja a friss zöldet, a lucernát, füvet fonnyasztatva kell neki adni, feltételezem, ezért mondják az antiállattartó gazdiknak, hogy jobb a száraztakarmány. Persze, hogy nem jobb, csak nem lehet vele akkorát hibázni.

AZ is tény, hogy a hobbinyulak nagy részét szűk helyen tartják, egyébként sajnos,a tenyészett nyulak jelentős részét is. Láttam olyan tenyésztőt, aki német óriását tartott kettő egy 50 x 50 centi flakkban. Ha az egyik lefeküdt, a másik már nem tudott. Mondom neki, téged kéne ekkora helyre bezárni.

A nyúlnak nem kell játék, a nyúlnak búvóhely kell, meg társ (ami nem feltétlen nyúl, elvan emberrel , de tengerimalaccal is).

Ettől függetlenül fenntartom a véleményemet, hogy nyugat-európában mások a viszonyok, mind társadalmilag, mint anyagilag, mind gondolkodásmódilag, és nem feltétlenül jobbak, csak azért, mert okoskodnak.

Sajnálom, hogy nem értette meg, vagy én fejeztem ki magam nem egyértelműen.

2015. aug. 9. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
5-ös vagyok: gyakorlatilag mindent elolvastam, amit csak felleltem a neten (de főleg a tenyésztői oldalakra kerestem rá)
2015. aug. 9. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Én megértettem és nem mondom, hogy nincs igazad. Nem tudom, kinek van igaza. Akik németül írnak, ők is már nagyon régóta tartanak nyulakat, és pontosan ugyanígy, mint te, elmondják a teljesen más véleményüket. Nekik sem adhatok igazat, én nem tudom mi az igazság.. Szerinted ez, szerintük az.


Nekem amúgy házinyulam van, hobbinyúl, kint tartom. Amiket én megállapítottam ebben a kemény 2 hétben:

- Rengeteg friss füvet (meg egyéb gazokat) eszik, mivel kint van és az udvarunkban csak ilyen terület van, ő meg egész nap legel. Mégis eddig semmiféle hasmenésnek nyoma sem volt.

- Szénát alig eszik, vizet alig iszik.

- Egyedül van, de nem úgy tűnik, hogy szomorú és unatkozik vagy magányos. Sokat vagyok vele. Össze-vissza ugrál, legel, pihenget, nyalogat, hozzámbújik. (bár a németek szerint ez a viselkedés nem azt jelenti, hogy nem magányos.. de szerintem akkor sem az)

- Sok búvóhelye van (többfajta házikó, csövek, bokorluk stb.), de nem használja őket.

- A németek hatására tettem be labdát, de eddig még nem láttam játszani vele. Bár néha átkerül máshova a labda, de mindig lemaradtam róla, hogy hogyan.

- Szintén a németek miatt egy homokozóládát is kapott,

bár a magyar oldalak szerint a homok rossz neki, mert porzik és akár meg is fulladhat stb. A németek szerint viszont csak bizonyos homokok ilyenek, például a sima játszóhomok teljesen jó. Szóval a játszótéri homokozóból hoztam neki homokot és azóta ki sem jön belőle, imádja, túrja, ássa, de aludni is abban alszik.

- Hiába van tök nagy helye, nem igazán használja ki.

- Láttam, hogy egy szúnyog rászállt a fülére, talán megcsípte, nyilván nem biztos, hogy elkapná tőle a myxomatózist, de mindenesetre örülök, hogy beoltottam. Eddig amúgy azt sem nagyon hittem, hogy a szúnyog megcsípi a nyulat.

- Ha választhat füvek, gazok (pitypang, lóhere, tyúkhúr stb.), fák ágai/levelei, sárgarépa, alma, zeller, száraz táp és széna közül, akkor mindig ez a sorrend: először megeszi a gazokat, utána fű, ágak/levelek, ezután ha elfogytak, akkor az összes zöldség és gyümölcs és a táp egy helyen van, egyformán eszi ill. nem eszi őket, majd ha nagyon muszáj, akkor széna.


Az én tapasztalataim szerint eddig a magyar és a külföldi oldalaknak is volt igazuk is meg nem is.

2015. aug. 9. 15:13
 10/10 anonim ***** válasza:
Szia! Szerintem a külföldi oldalak előrehaladottabbak, de csak gondold át logikusan. Miért kéne nyúlat párban tartani? Mert a vadonban is csoportokban élnek, szociális élőlények. A magyarok szerint miért lehet egyedül tartani? Mert ránézünk és hozzánk bújik akkor biztos boldog nem? Él nyolc évig és boldog nem? Hát nem… Párban tartva sokkal boldogabb, egyedül tartás nem jó a nyúlnak. Az meg, hogy megölik egymást nem igaz csak jól össze kell szoktatni őket, nem csak összerakni őket.
2021. okt. 5. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!