Első nyuszi, hogy tartsam?
Szeretnék egy nyuszit, de még sosem volt, úgyhogy a segítségeteket kérem!Tapasztaltak, mondjatok el mindent az alapoktól(etetés, takarítás) az ici-pici dolgokig. Minden csínját-bínját tudni szeretném, hogy jó helye legyen nálunk a kis szőrmóknak:)
Mekkora ketrec kell egy törpenyúlnak?
A köröm vágást hogy oldjam meg?
Kell neki itató vagy a vizet a zöldségekből is fel tudja venni?
Van olyan zöldség amit nem ehet(káposzta, karalábé..)?
Kell fürdetni?
Van úgy, hogy a kan vagy a nőstény barátságosabb?
10-es skálán mennyire bonyolult a tartása?
Köszönöm!<3
Itatónak jó egy tál amit elér.
Fürdetni ha akarod fürdetheted de csak kis vizben (szerintem nem kell).
Ketrecet kb 50cm széles kb 1m hosszú ez már kettönek is elég.
Szerintem tarts 2 darabot ne legyen magányos.
Két kant ne rak össze mert bunyozni fognak marják egymást.
Ha értelmes infokat szeretnél, akkor kezdd a kutatást a törpenyuszis tenyésztőknél, így el is tudod dönteni, hogy honnan szeretnéd majd a nyuszidat. Aztán ottvan a törpenyúl klub oldala, és a fb csoportok.
Meg persze itt is megkérdezték már ezt párszor. Ha elég alapos vagy, nehány hét alatt minden fontos infot megtanulhatsz az etetéstől a betegségekig.
Jó nyuszizást
:)
Nekem van egy törpenyuszim, szóval nem vagyok a szakértője, de megpróbálok segíteni. Egyébként majd a tenyésztőtől vagy, ha kisállat kereskedésben veszitek, akkor ott is kérdezzetek nyugodtan utána, ők biztosan jobban értenek hozzá.
Pontos méretet nem tudok írni mert nem tudtam normálisan lemérni, de kb. 36x46 a miénk, ez szerintem nem túl nagy, de van benne helye, kényelmesen elfekszik meg minden.
Viszont ki is szoktuk engedni, hogy tudjon normálisan is ugrándozni meg játszani, hogy ne legyen mindig bezárva szegény, erre szerintem mindenképpen szüksége van. A lakásban egy részt el szoktunk "barikádozni" és ott elvan. Arra vigyázni kell, hogy ne legyen ott cipő vagy valami kábel mert szétkaparhatja vagy elrághatja, nyilván nem lehet mindig mindent eltenni előle, de figyelni kell rá és akkor nem lesz baj. Arra is vigyázni kell, hogy ne lógjon ki mert elbújik, elrág valamit vagy megeszik és attól neki is baja lehet, nálunk már tönkretett pár dolgot így...
Játéknak pedig a miénk nagyon szereti a műanyag flakonokat, ilyen kis műanyag edényeket amiket tud kaparni és tetszik neki, hogy az mozog meg lehet rágni meg hangja is van. Mikor kitakarítom akkor is mindig dobálja a lapátot meg a seprűt kaparja.:)
Lehet kapni hámot is, mi ki szoktuk vinni őt az udvarra a fűbe vagy a ház elé. Arra kell figyelni, hogy ne egyen meg mindent meg más állatok, kutya, macska nehogy bántsák őt, de ha ott vagy vele akkor nem hiszem, hogy bármi megtámadja. Illetve a szúnyogokkal nagyon vigyázni kell, hogy ne csípjék agyon, nekünk az előző házi nyuszinkat el kellett altatni a szúnyogcsípés miatt.
Mi körömvágó csipesszel vágtuk, közben pedig nasival etettük egy kicsit és úgy jól tűrte, de mindenképpen fogni kell, ha megijed vagy valami akkor nehogy megszúrd, megvágd. A neten van róla több cikk, képek is, hogy meddig lehet visszavágni, de igazából nem történhet nagy baj. A köröm alapvetően fehéres vagy sárgás, barnás színű (ez függ a nyuszi színétől is), de jól lehet látni, hogy a körömben egy darabig fut egy sötétebb vonal majd megszűnik. A sötét rész az élő szövet, amibe nem szabad belevágni, előtte kicsivel kell lecsípni neki. Ha belevágsz az fáj is neki, de nem lesz tőle nagy baja, vérezni fog, azt ilyenkor, ha jól tudom úgymond el szokták égetni, de általában jól lehet látni, hogy meddig szabad. A kutyáknak is így csinálják. Nekünk nem rég egy tenyésztő mondta, hogy nem muszáj mindig visszavágni a nyuszi körmét, mi azért le szoktuk, szerintem nem lehet neki túl kellemes, ha hosszúak a körmei, de nem mondhatnám gyakoriknak a körömvágást. Először, főleg mikor még félénkebb a nyuszi mindenképpen kérj segítséget, hogy fogják meg neked is segíthetnek, hogy hol kell levágni. Orvos is le tudja vágni, oda is el lehet vinni, de otthon is meg tudjátok oldani.
Mindenképpen kell neki mindig friss víz. A miénknek itatója van, állatos boltokban, de sparban, tescoban is lehet ilyet kapni. Egy sima edényben is lehet neki adni, de azt gyakran kiboríthatja, feldöntheti és így gyakrabban kell takarítani, de egy idő után biztosan megszokja. A zöldség, gyümölcs nem elég.
A permetezett dolgokkal mindenképpen vigyázni kell, illetve a magas cukor (pl. répa) és víz tartalmú (pl. káposzta) növényekkel is. Fokozatosan, lassan kell kóstoltatni vele mindent, ha ízlik neki akkor megeszi. Minden nyuszinak más az ízlése, a miénk például sosem volt hajlandó megenni a répát, most már megeszi, ha vékonyan le van hámozva és megszárítva. A kedvence a kapor, zöldség zöldje és a saláta, káposzta, illetve az alma. Fűszernövényeket, virágokat is ehetnek mint a kapor, pitypang, lóhere. Egyáltalán nem baj, ha erős, intenzív az ízük. Én hallottam olyat, hogy a k betűs növények nem jók mert puffasztanak, de az ellenkezőjét is olvastam már. Én szoktam neki adni káposztát is például, de csak módjával, keveset, nehogy tényleg valami baja legyen...szeretni szereti. Több dolgot ki kell próbálni, kísérletezni kell, hogy mit szeret. Táp és széna, a gyümölcs, zöldség inkább csemege, de jó, ha változatosan etetjük.
Én még sosem fürdettem meg, nem is hallottam ilyet, szerintem nem szükséges. Biztosan szabad....
Hogy melyik a barátságosabb, erre nem tudok válaszolni. Az enyém nőstény. Először nagyon félt, de most már lehet simogatni, fogdosni, ölelgetni, bírja a strapát. Szerintem, ha kiskorától kezdve foglalkozol vele, akkor nem lesz vad. Mondjuk a miénk az idegeneket most sem szereti, de minket nem harap meg vagy karmol.
Egyébként valami olyan helyet ajánlott neki keresni, ahol nagyjából állandó a hőmérséklet, a környezet, hogy meg tudja szokni. Illetve arra számítani kell a hely választásnál, hogy büdös lehet, hullik a szőre és kikotorja a forgácsot és a kaját. Egyébként a helyét egyértelmű, hogy rendszeresen tisztán kell tartani, cserélni a szihácsot. A miénk már megtanulta, hogy hol a táp, a széna illetve víz helye és egy helyre végzi a dolgát is. Ez jó dolog, de a nyuszipisi egy idő után már kikezdi a műanyagot, szóval lehet tenni alá valamit, de gondolom ez nem kerülhető el teljesen. Időnként érdemes ecettel átmosni a tálcát és kiszellőztetni. Én nem használok edényeket a kajának, de lehet, sőt még nyuszi wc-t is lehet kapni, de azt nem tartom fontosnak. Igazából rengeteg dolgot lehet kapni a nyuszi tartásához, de sok fölösleges, tulajdonképpen ez attól függ, hogy te mennyit szeretnél rá költeni. Vannak jutalomfalatok, csemegék meg nyuszifésű, nyusziágy, nyuszi körömvágó olló....stb., nem hiszem, hogy ezeken múlik. Jutalomfalatot szoktunk neki venni, de semmi egyéb "extrát".
Nem tudom, hogy pontosan mekkora, de a tiédnél nyilván kisebb. Kb. egy ekkora ketrec:
Szerintem nem kell neki nagyobb, pláne, hogy ki is van engedve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!