Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » A nőstény tengerimalacomnak...

A nőstény tengerimalacomnak látom a bimbóját. Ez azt jelenti, hogy vemhes, vagy csak idegeskedek?

Figyelt kérdés
2013. okt. 8. 18:21
 1/3 anonim ***** válasza:
Mindig látszik az emlője,ha terhes nagyobb és duzzadtabb lesz.Miért,fiút tartasz lánnyal?
2013. okt. 8. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
igen. :)
2013. okt. 9. 20:44
 3/3 anonim ***** válasza:
0%

De miért?Miért akarsz szaporítani?Mondok pár indokot,hogy miért ne szaporíts:

1. A tengerimalacoknál nagyon gyakori,az általában 98%-ban halálos vemhességi toxaemia!

2. Ha nincs megfelelő szaktudásod,könnyen árthatsz a malacodnak,amit te jónak hiszel.

3. Mit kezdesz a kicsikkel?Továbbadod őket,ugyanolyan felelőtlen gazdáknak mint te?


Hagyd abba a szaporítást válaszd őket külön és vegyél nekik társat(velük egy neműt),és legalább 100*50*50-es ketrecben tartsd őket!!!Kisállat specialista vagyok,nem kevés tapasztalattal,úgyhogy hallgass rám!


Olvasd el ezt,hátha tanulsz egy kicsit a tengerimalacokról:


A párosodás:


A tengerimalacok igen korán lesznek ivarérettek. Ennek ideje mindkét nem esetében körülbelül az 5. hétre tehető, de a hímeknél előfordulhat, hogy már a harmadik héten nemzőképesek. Azonban a túl korai párosodás sem a nőstényeknek, sem a hímeknek nem tesz jót.Nőstények esetében az első fedezésnek az öt- és tízhónapos kor között kell megtörténnie. Ha a nőstény túl fiatalon vemhesül, fejlődése a szülés után lelassul. A nőstények medencecsontja, amennyiben addig nem vemhesül, 1 év után összecsontosodik, elveszti rugalmasságát. Két hónapnyi terhességgel számolva, belátható ezért, hogy az első vemhesülésnek 10 hónapos kor előtt kell bekövetkeznie. Ha ez után történik, a nehéz szülés kockázata a többszörösére nő.


A nőstény tengerimalacok ivarzási ciklusa 14-18 napos. Ez azt jelenti, hogy körülbelül minden 16. napon képesek teherbe esni. Az ivarzás (oestrus) ideje alatt a nőstények viselkedése merőben megváltozik. Előfordul, hogy kurrogva udvarolnak a többi nősténynek, de nem ritka, hogy egyenesen megpróbálják meghágni azonos nemű társaikat. Az oestrus 24-48 órán tart, de ezalatt a nőstény csak 6-11 órán át engedi közel magához a hímet. A hímek vérmességétől függ, hogy a nőstény hogy viszonyul a párosodáshoz. Könnyen lehet, hogy a fedezés a nőstény fájdalmas visítása mellett történik meg. A ciklus többi napján a nőstény elutasítja a hím közeledését.


A nőstény tengerimalacok szülés után kb. 16 órával újra ovulálnak, ezért ha nem vesszük ki mellőlük a hímet, újra vemhesülhetnek. Egy újabb alom kihordása a kölykök nevelése közben megterhelő és káros az anyaállat szervezetére nézve.


A terhesség:


A terhesség alomszámtól függően kb. 69 nap. Nagyobb alomszám esetén ez az idő rövidebb, míg kisebb alomszám esetén hosszabb lehet. Az optimális alomszám körülbelül 3 kölyök. Kisebb alomszám esetén a kismalacok fejlettebben, nagyobb súllyal jönnek a világra, ezáltal nő a nehéz szülés kockázata. Ha az alomszám háromnál nagyobb, a kölykök sokkal kisebbek, gyengébbek és fejletlenebbek. Emellett ha az anyaméhet teljesen kitöltik a magzatok, szüléskor gátolják annak összehúzódását, a nőstény kevésbé erőteljesen képes csak préselni.


Nagyobb alomszám esetén a vemhes nőstény egészen körte alakúvá válik, míg kisebb alomszám esetén (1-2 kölyök) a terhesség az avatatlan szemek előtt az utolsó hétig is titokban maradhat.A terhesség megállapítása legegyszerűbben a testsúly-gyarapodás követésével történhet, ugyanis a terhesség alatt a nőstények testsúlya akár meg is kétszereződhet. A mérést nagy körültekintéssel és óvatossággal végezzük! A malacot a vállai körül megfogva emeljük fel, majd finoman nyúljunk alá, és tenyerünkben tartva egész hátsófelét emeljük ki az állatot a helyéről!A magzatok első apró mozdulatai a 42. naptól érezhetőek. Az 50. naptól ez a mozgás már gyakoribbá, erősebbé és ezáltal sokkal jobban érezhetővé válik. A terhesség utolsó hetében, kiváltképp nagyobb alomszám esetén a magzatok mozgása egyre korlátozottabbá válik, és előfordulhat, hogy tapintásra egyáltalán nem érezzük. A terhes malac pocakját mindig nagyon óvatosan vizsgálgassuk! A kismalacok mozgását jól érezhetjük, ha kezeinkkel finoman körülfonjuk a malac hasát, szükségtelen bármilyen ujjal való tapogatás vagy nyomogatás.Vemhes malacoknál a következő dolgokra kell különösen odafigyelnünk:


- Ebben az időszakban megduplázódik a nőstény tengerimalacok C-vitamin igénye, 20 mg/nap-ról 40 mg/nap mennyiségre növekszik. A szükséges C-vitamin megtalálható a tengerimalac-tápokban, de a biztonság kedvéért csöppentsük 2-3 csepp C-vitamin cseppet a terhes malac itatójába.

- Fontos ügyelnünk rá, hogy a tengerimalac ne hízzon el (ne legyen zsíros a malac) a terhessége alatt, mert ez növeli a terhességi toxaemia kialakulásának veszélyét. Kapjon sok jó minőségű szénát és/vagy füvet, melyek teltségérzetet adnak a malacoknak, de nem hízlalják őket. Kerüljük a különböző pelyhekkel való etetést (borsó, kukorica), ezek ugyanis nagyon kalóriadúsak. Kisebb az elhízás veszélye, ha a malac sokat mozog, mászkál. Hogy folyamatos mozgásra bírjuk az ellustulásra hajlamos terhes nőstényeket jó megoldás, ha a lakhely két legtávolibb pontjába helyezzük az itatójukat és tálkájukat.


Terhességi toxaemia:


A terhességnek számos kockázata van. Közülük ez a betegség a leggyakoribb. A toxaemia kialakulhat a szülés utolsó hetében vagy a szülés után pár nappal, hátterében leggyakrabban az elhízás, a nagy meleg, vagy valamilyen stresszhatás áll. Az első tünetek a levertség, az étvágyvesztés, és a csomókban álló, igénytelen szőrzet. Ezt követi a teljes apátia. Előfordul hogy a malac erősen nyáladzik, szemei teljesen beesnek, légzése erőltetté válik és gyakran acetonszagúvá válik a lehellete. Az utolsó fázisban izomgörcsök, rohamok jelentkeznek. A betegség hirtelen jelentkezik, gyors lefolyású és sajnos csak nagyon kis sikerrel gyógyítható, a betegség előrehaladtával szinte lehetetlen. A görcsök jelentkeztével megfontolandó az eutanázia...


A terhességi toxaemia mellett a terhesség során jelentkezhet vetélés és koraszülés is.


A születés:


A születés pontos időpontját néha nehéz megjósolni, máskor viszont árulkodó a nőstények "fészekrakó" magatartása. A tengerimalac-fészek általában nem a szokásos értelemben vett fészek, hanem egy kis mélyedés az alomban általában a ketrec vagy terrárium valamelyik sarkában, ahonnan a nőstény már nem nagyon mozdul el a szülés előtti órákban.


A szülés előtt a szeméremcsontok eltávolodnak egymástól, a nőstény "tágulni" kezd. A tágulás elkezdődhet egy héttel, de két órával is a szülés előtt. A szülés kezdetekor a két csont távolsága minimum 15 mm, de gyakran a 22 mm-t is meghaladja. Ez könnyen vizsgálható, ha mutató és középső ujjunkkal a malac nemiszerve mellett két oldalt kitapintjuk a két csont végét.


Egy órával a szülés előtt a nőstény idegesen fészkelődni kezd, forgolódik maga körül. Majd megindulnak az első tolófájások. Az erőlködés néha teljesen hang nélkül, gyakrabban azonban halk nyögés kíséretében történik. A szülés többnyire fél óra alatt lezajlik 3-7 perces időközökkel két kölyök között. A legtöbb nőstény a késő esti órákban ad életet kicsinyeinek.


Sajnos a születés nem mindig megy problémamentesen. Túl nagy vagy farfekvéses magzat esetén a szülés igen nehéz lehet. Baj akkor van, ha az anya 20 perc folyamatos préselés vagy 2 óra pihenésekkel megszakított erőlködés után sem tudja világrahozni az első kölyköt. Ha kinn van már a baba feje, akkor kis ügyeséggel ki lehet húzni - a lényeg, hogy akkor húzzuk a kicsit, amikor éppen összehúzódása van az anyának. De az esetek többségében szülési nehézség esetén a legjobb, amit egy hobbitartó tehet, az hogy a malaccal elrohan a legközelebbi állatorvoshoz.


Fontos: a tengerimalac nőstényekre nem jellemző, hogy megennék az újszülötteket. Előfordulhat azonban farfekvéses malackák esetén, hogy az anya szüléskor, miközben próbálja kihúzni a kölyköt fogaival, véletlenül leszakítja a kicsi egy-két lábujját, vagy az egész lábfejét.


A szülés után:


A kölykök szőrösen, nyitott szemmel, burokban születnek, melyet anyjuk tép le róluk. Ezután általában az anya mindenkit végignyalogat, majd megszüli a méhlepényeket. Minden kicsihez tartozik egy méhlepény, melyeket az anya a szülés után elfogyaszt. Fontos, hogy az anya megszülje, és lehetőleg meg is egye az összeset. A bennmaradt méhlepények vérmérgezés kialakulásához vezethetnek, elfogyasztásuk pedig hormon- és tápanyagtartalmuk miatt fontos.Ezután a csipetcsapat és az anyuka szundít egy nagyot, majd a kölykök elindulnak környezetük felfedezésére. A kismalacok már pár óra után szopni kezdenek, de emelett a második napon már a szénát, később a tápot és a zöldféléket is megkóstolják. Előfordulhat egy nehéz szülés után, hogy az anya nem foglalkozik a kölykeivel, nem akarja szoptatni őket. Mielőtt a kölykök mesterséges táplálásába fognánk, próbáljuk meg az anyát és a babákat egy kisebb dobozba tenni egy törölközővel letakarva, hogy az anya zavartalanul ismerkedhessen kicsinyeivel. Legyünk türelemmel, a kölykök születésük után úgyis csak 12 órával lesznek először éhesek.


Ha nem járunk sikerrel, és nincs a közelben egy másik szoptatós anya, aki befogadhatná a kölyköket, akkor ránk hárul a kicsik etetése. Mi ehhez az állatboltokban kapható macskatejet használunk. A tejet langyos vízzel 1:1 arányban higítjuk és az első négy napban 2-3 óránként adagoljuk egy orrcseppentő segítségével. A babák egyszerre általában egy cseppentőnyit fogyasztanak el. Ötnapos kortól elegendő őket 4 óránként etetni, és az elkövetkező egy hétben fokozmatosan elhagyhatjuk a tejet, ugyanis ekkora már javában fogyasztanak a felnőttek eledeléből. Etetéskor három dolgot sose felejtsünk el: semmi esetre sem szabad erőltetni az evést, minden etetés után törülgessük meg a kicsik száját, illetve egy kis vattadarabbal masszírozgatva hátsófelüket, ingerüljük őket széklet és vizeletürítésre.


A szülés után előfordulhat, hogy az anyamalac emlői begyulladnak: keménnyé, duzzadttá, forró válnak. Ekkor sokat segíthet, ha melegvízbe mártott vattadarabbal finoman masszírozzuk a duzzadt területet. Ha gennyessé válna a gyulladás, feltétlenül forduljunk állatorvoshoz!


A másik gyakoribb kondíció az emlők sebesedése. Ez általában akkor alakul ki, amikor az anya sok kölyköt nevel, és emlői nagy igénybevételnek vannak kitéve, vagy kevés teje van és a kicsik ezért erősebben szívják. Ebben az esetben kamillateával áztatott vattával finoman töröljük le az emlőket egy héten át minden nap. A kezelést folytatva általában egy héten belül megszűnik a probléma. A kamillateás megoldás a kölykök szempontjából is biztonságos, hiszen szoptatáskor nem kerül idegen eredetű anyag a szervezetükbe.


A szülést követő napokban, de a terhesség alatt is jelentkezhetnek különböző bőrproblémák. Ezek nagy része hormonális eredetű, és magától elmúlik. A malacok általában alaposan megmosakodnak szülés után, de ha nagyon elfáradnak, ez nem történik meg, és a méhből származó folyadék rászárad a bőrére, és irritáció lép fel. A kisebesedett bőrfelületen ebben az esetben is jól beválik a kamillateás kezelés.(korábbi válasz)


Üdv:Szilvi

2013. okt. 9. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!