Lehetséges, h beteg a nyulam?
Tényleg rossz jel.
Ha nem volt beoltva, akkor annyi.
Mixomatózis. Volt oltva?
A táplálék visszautasítása, a vízfogyasztás drasztikus csökkenése, a kimondottan árnyékos vagy sötét tartózkodási helyek előnyben való részesítése, a fényesen csillogó vagy irritáltnak tűnő szemek, az orrhát dörzsöltsége, esetleges szőrhiánya figyelhető meg.
A fertőzés utáni első napon még lokalizált a vírus jelenléte, a második naptól a véráram útján a lépbe, májba és nyirokcsomókba kerül, ahol már a harmadik napon megtalálható. A test összes szövetében a negyedik napon jelenik meg, viszont a bemeneti kapu duzzadtsága súlyos esetben is csak legkorábban az ötödik naptól észlelhető.
Levertség, aluszékonyság, a testhőmérséklet emelkedése, táplálkozástól való vonakodás és fokozott víz iránti érdeklődés figyelhető meg. Ilyenkor még nem minden esetben nyilvánvaló a megbetegedés, azonban bármely vírustörzzsel való fertőződés esetén elsőként jelentkező tünet a fül fény felé tartásakor észlelhető, vérerek menti csomók jelenléte.
Egy héttel később a levertség és az aluszékonyság általában csökken, a testhőmérséklet ismét a normál tartományban mérhető.
A tünetek hamar súlyosbodnak. A táplálékfogyasztás csökkenésével egyidejűleg a bogyók mennyiségében és méretében is jelentős változás következik be. Aprók, szárazak lesznek, és feltűnően keveset találunk belőlük, holott a nyuszi sok időt tölt a toalettben kuporgva.
Mivel nagyon éhes, fokozottan érdeklődik a zöldségfélék és a széna iránt, a nyelés és a rágás azonban fájdalommal jár számára, ezért megfigyelhetjük a gyakori, kis mennyiségű táplálékfelvételt, lassú nyelést és rágást.
Kábultnak, zavarodottnak látszik helyváltoztatáskor és ébredés után. A szemhéjak duzzanata, pattanáshoz, hólyaghoz hasonlító elváltozások az orron, az orrháton, a hason és a nemi szervek körül már egyértelműen diagnosztizálhatóvá teszik a betegséget.
Két héttel a fertőződés után a nyuszi táplálék-, és vízfogyasztása drámaian lecsökken. Néhány harapásnál többet képtelen enni, az itatót gyakran felkeresi, de ekkorra már szinte képtelen a vízivásra is. Ennek következtében vizelete rendkívül kevés és koncentrált, színe sötét, esetleg kimondottan barna színű, a vizelés is nehézséget jelent számára.
Az eddigieknél is kisebb méretű és kevesebb számú ürülék nyálkás réteggel bevont lehet, ami a bél irritáltságát vagy gyulladtságát mutatja számunkra. A nyelv lila és erősen duzzadt, ahogy az ajkak, a szemhéjak, az orrlyukak, a fülek, a nemi szervek és a végbélnyílás is. A csökkent izomtónus miatt fejét egyre nehezebben tartja, a test ernyedté válik.
Magas láz, szapora légzés, fokozott szem-, és orrváladékozás, szinte az egész testfelületre kiterjedő csomók, esetleg vérző göbök tapasztalhatók. A vesékben, a májban, a lépben, a tüdőben és az agyban myxoedémás duzzanatok alakulhatnak ki, a szervek vizenyőssé válhatnak.
Másodlagos baktériumos felülfertőzés miatt gennyes kötőhártya-, és tüdőgyulladás alakulhat ki. A légutak beszűkülése esetén fulladás, a véredények falának csökkent rugalmassága miatt pedig belső vérzés következhet be, melyek egymástól függetlenül is a nyuszi halálához vezetnek. Kutatások szerint a túlélők életre szóló immunitást szereznek a betegséggel szemben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!