Törpenyuszis kérdés! Válaszolnátok pár kérdésre?
Oroszlánfejű törpenyúl
Történet
Ez a fajta viszonylag új keletű, de világszerte egyre népszerűbb. Belgiumból ered, ahol a svájci rókanyulat (ez nem törpe fajta) belga törpével keresztezték. Egyes források szerint a Jersey Woolie nevű fajta is részt vett a keresztezésben. Az eredmény: egy rövidszőrű nyúl, sörénnyel a feje körül. Mivel új fajta, kissé kiforratlan még, valamint ebből adódóan országonként eltérő standardjai vannak. Angliában a nagyobb és egyöntetűbb sörény a cél, ugyanakkor Amerikában a szép sörény mellett a törpésítés is célkitűzés. Ott egyre jobban hasonlít küllemileg a holland törpére. Nálunk is egyre elterjedtebb, viszont problémát jelent, hogy eléggé vegyes az állomány, testnagyság, és sörényforma tekintetében. egyaránt
Leírás
Általánosságban: Erős, jól lekerekített test, kerek fej, jól kifejezett orrtájékkal. Közepes hosszúságú, jó csontozatú, egyenes végtagok, elég magas tartás, mely láttatja a mellkasi részt, és a sörényt (a nyúl nem fekhet, hanem ülő pozitúrájúnak kell lennie). A fül felálló, max. 7,62 cm (3 inch). (Láthatóan sokkal hosszabb, mint a holland törpénél, de már vannak törekvések a kisebbítésére.) Minden elfogadott színben létezik, de mivel még csak elfogadás alatt lévő fajta, csak a következő színekben állítható ki Amerikában. (Nálunk ilyen megkötésről még nem hallottam, az angolok pedig elfogadják minden színben): vadas, piros szemű fehér, kék szemű fehér, fekete, thüringiai, sziámi.
A súly kb. 1,7 kg (Amerikában ennél nagyobb nem lehet, mert az kizárást von maga után). A sörény: jól fejlett, dús, körbeéri a fejet. Az arcorri rész és a szemek közti sima szőrű. A szőr 5-7,5 cm (2-3 inch) hosszú.
A szőrzet: a sörény kivételével normál hosszúságú az egész testen. A combokon, - elsősorban fiatal állatokon - , "nadrág" alakulhat ki, mely elnézhető, de semmiképpen sem kívánatos. Ez később, egy-két éves korban eltűnhet. Hasonlóan érdekes, hogy kék szőrű állatnál kívánatosnak tartják a sötét szemet, pedig a kékséget okozó gén szürke szemet eredményez. (Nincs sötét szemű egyed ilyen genotípussal.)
Menü:
A bolti forgalomban kapható keverékek, tápok tartalmazzák az állatok számára a megfelelő tápanyagokat,(néha ez kicsit több is, mint kellene, és a nyuszik elhízhatnak, nálam árpa-zab keverékét kapják, fele-fele arányban, vemhesség, szoptatás alatt egy kis nyúltáppal kiegészítve, hogy az anyákat ne terhelje a sok pici).
Emellett kiegészítőként javaslom a rágcsálókövet, nyalósókat, amik ásványi anyag tartalmukkal biztosítják a megfelelő kondíciót, a szépia főleg szaporodási időszakban szükséges, pótolja az anyaállat kálcium-veszteségét, elengedhetetlen a picik erős csontozatának kialakításához! (ha nem szereti, akkor takarmányboltban lehet kapni futort, vagy takarmány meszet, abból pici a keverékükre tökéletes. Nyulaknál fontos a széna etetése, lehetőleg lucernaszéna, (gazdaságosság szempontjából érdemes elmenni a rokonokhoz vidékre és venni egy kis kockabála lucernaszénát kb. 30 kiló, 500 Ft ehhez képest a bolti…
A zöld etetésével vigyázzunk! Nálam a nyuszik pici koruktól esznek kákicsot (pitypang), uborkát, spenótot, cukkinit, sárgarépát, dinnyét, zöld lucernát, lóherét. Viszont ha új nyuszink van, vagy télen nem kaptak zöldet, akkor érdemes a zöld etetését csak kis adagokban fokozatosan elkezdeni, különben puffadás rossz esetben a nyuszi elvesztése is bekövetkezhet!
A kisállat felszerelés boltokban kapható golyós, nyalós itatókat javaslom, ezek higiénikusak, könnyen moshatók. Ha a nyuszi télen is kint van, akkor nem jók, fokozottan kell figyelni a folyamatos víz utánpótlásra. Nálam a nyuszik 1-2 havonta kapnak egy jolovit kúrát, ami 3-4 napig tart, a jolovitot szintén takarmányboltban lehet kapni, ez egy vitamin készítmény, amit csak kúra szerűen lehet itatni, 5-6 nap folyamatos itatás hasmenést okozhat, az adagolás rajta van a flakonon, minimális kell egy nyuszinak. Az itatókat viszont ki kell mosni minden nap, mert a jolovit sárgás-barna trutyit hagy maga után!
Elhelyezés:
Én sem szeretek kicsi helyen lenni, szóval ha lehet ne túl pici helyen legyenek, hiszen ekkor felléphet a depresszió, csontdeformáció. Nyusziknál ajánlom naponta 2X a lakásban, vagy az udvaron való kiengedést, 10-15 perc és a nyuszi lemozogja a felgyülemlett energiát.
Fizikai kontaktus:
Ha már kisállatot tartunk figyeljünk oda arra, hogy az állat nem egy gép szval nem elég neki csak beszórni a kaját aztán otthagyni, hiszen az állat érzi a törődést. Legyen rendszeres a fizikai kontaktus, simogassuk az állatot, addig amíg jól érzi magát, de azért ezt sem szabad túlzásba vinni. Ilyen módon elkerülhetjük a harapásokat csípéseket, amik nem túl kellemesek. Az állatot sem terheljük sem fizikai sem lelki értelemben. Ezen egyszerű szabályok betartásával elérhetjuk a boldog gazdi - kiskedvenc kapcsolatot!
Néhány gyakori nyúlbetegség:
Megjegyzés: Nem teljes a lista! Minden esetben vigyük állatorvoshoz a nyulat, ne próbáljunk magunk diagnosztizálni!
Betegség
Tünetek
Kezelés
Tályog
Megdagadt kinövés, amely a nyúl testén bárhol megtalálható
Felnyitás és kitisztítás. Kezeld antibiotikumos kenőccsel a sebet, amit az állatorvos ír fel.
Cekotrofia
A nyúl közvetlenül a végbélből eszi meg az ürülékét. Ez az ürülék igen hasonlít szőlőfürthöz, zöld és nagyon fás.
Semmit sem kell tenni. Ez normális nyúlviselkedés. Így növeli a bizonyos tápanyagoknak a felszívódását.
Bélgyulladás
Hasmenés, étvágytalanság, rosszul kinézet. Esetleg fogyás.
Kérd az állatorvos segítségét.
Atkák a fülben
A nyúl vakarja a fülét, állandóan rázza a fejét, különösen, ha a füle tövét vakarod
Macskáknak való fülatka elleni gyógyszerrel kezeld, de segíthet illóolaj fülbe csepegtetése is.
Bélhurut
Enteritis
(Muccoid Enteritis)
Lágy, könnyű, vizes széklet, vagy zselészrű széklet. A nyúl ül, és őrli a fogait. Étvágytalanság.
Nyugalom, nagy rosttartalmú, könnyű, alacsony kalóriaszintű diéta.
Sokféle vízbe keverhető antibiotikum adható a további fertőzések megelőzésére.
Atkák a szőrben
Csupasz foltok a bőrön, amely hámlik és viszket
Bolhairtó és atkaölő por. (csak nyúl számára ártalmatlan szerrel kezeld!)
Szőr okozta szorulás
Szőrrel keveredett ürülék, (esetleg a ketrecajtón lógva)
Szedd le a bogyókat, adj a nyuszinak szénát és friss ananászlét vízzél higítva. Kezeld szőrgombolyag elleni gyógyszerrel. Sok rosttartalmú táp.
Végbélgyulladás
Piszkos, gyulladt, fertőzött a végbél környéke
Kezeld antibiotikumos krémmel a végbélnyílás környékéd, amíg meg nem gyógyul. Tisztítsd ki a ketrecet!
Tejmirigygyulladás
Gyulladt, megduzzadt, forró, elszineződött emlőrendszer. Az emlőtályog gyakori. Normális esetben csak tüzelés és elválasztás után jelentkezik
Penicillin injekciós kezelés. Az emlőket tisztítsd meg a tejtől, meleg pakolás 3-4-szer naponta.
Malocclusion
Amikor az alsó metszőfogak túlnövik a felső metszőfogakat. A fogak folyamatosan nőnek, és túl hosszúak lesznek. Ennek lehet genetikai oka is!
Havonta vágasd a fogát. Ne szaporítsd, ha genetikailag sérült!
Paralysis
Hátsó láb rángás, csökkent bél- és hólyagkontroll.
Az állatot el kell altatni.
Végbélgiliszták
Kicsi babcsírára hasonló giliszták a végbélben, a szőrön ill. a székleten.
Redszeresen kezelni ivomec vagy piperazin tartalmú szerrel.
"Piros vizelet"
Piros vagy narancssárga vizelet, ami esetleg tejszerű is lehet.
Semmit nem kell tenni, ez normális, a táplálék okozhatja.
Gombásodás
Köralakú szőrhullás, a kör közepén bőrfájdalom, esetleg fehéres, hámló bőr.
Jóddal, és gombaölő szerrel kezeld, ezt nem féreg, hanem gomba okozza.
Talpfekély
Repedezett, vérző területek a hátsó mancson.
Gondoskodj megfelelő pihenőhelyről. Kezeld ápolókenőccsel, lehetőleg ne szaporítsd, hogy csökkentsd a hasonló gyenge mancsú utódok létrejöttét.
Pasteurella
Folyamatos tüsszögés, fehér vagy zöld orrfolyás, csapzott a szőr az első mancsok belsején
Különítsd el a többi nyúltól, hogy csökkentsd a fertőzést. Antibiotikumokkal csökkentheted a tüneteket, de sosem fog meggyógyulni. Folyamatos kezelésre szorul élete végéig.
"Nyúlszifilisz"
Pikkelyes gyulladás a nemi szerveken, esetleg az orron és később a szájon. A beteg vonakodik a párosodástól, és a megtermékenyüléstől. Elvetélés.
Külső nemi szervek napi kezelése penicillinnel. Ne szaporíts ilyen beteg állatot.
Könnyező szem
Nedves, könnyes, csipás szem
Tisztítsd ki meleg vízzel. Naponta öblítsd sóoldattal és kezeld szemkenőccsel a gyógyulásig
Görbült nyak
Fejforgatás, a nyúl sokat forog és elveszti az egyensúlyát.
Nagy halálozási esély. Kezelhető fülcseppel, de legtöbb esetben elaltatják az állatokat.
Bögölytályog
Kidudorodás, kinövés bárhol az állat testén, amelyben egy légbuborék van. A bögölylégy lárvája okozza.
Nehéz otthon eltávolítani, legjobb állatorvoshoz vinni. A lárva megsértése fertőzést okozhat, amitől az állat elpusztul.
A nyúl tartása és takarmányozása
A házinyúl kedvencként való tartása egyre elterjedtebb Magyarországon is. A kis testméret és az egyszerű tartási mód miatt kedvelt háziállat, különösen a kisgyermekes családok körében.
A házinyúl (Oryctolagus cuniculus var. domestica) a rágcsálóktól elkülönülő rendbe, a nyúlalakúak (Lagomorpha) rendjébe tartozik, őse az üregi nyúl (Oryctolagus cuniculus). A házinyulat haszonállatként húsa és bundája miatt tenyésztették, manapság azonban különösen a törpe fajták, illetve ezek változatai az elterjedtek. A törpenyúlnak rengeteg változata van, a leggyakoribb azonban a kosorrú és az oroszlánfejű törpenyúl. Élettartamuk kb. 8-10 év.
A lakásban való tartásra elsősorban a ketreces tartás a jellemző. A ketrec mérete a törpe fajták esetén min. 80X100X50 cm legyen. A ketrec elengedhetetlen tartozéka az önitató, a búvóhely vagy odú, illetve a nyúl WC. A nyúl WC-t a ketrec egyik sarkába kell helyezni, így a nyuszi csak oda fog piszkítani, ami megkönnyíti a nyúl tisztán tartását is. A nyuszit felügyelettel, napi rendszerességgel kiengedhetjük a ketrecből, hogy mozgásigénye fedezve legyen. Azonban a teljesen szabadon tartás nem javasolt, hiszen előszeretettel rágnak meg tapétát, szőnyeget, szobanövényt, sőt vezetékeket is, ami áramütéshez vezethet. A szobanövények közül sok mérgező lehet a nyúl számára, ilyen pl. a filodendron, a mikulásvirág, vagy a leander. Ha kedvencünket kertben szeretnénk tartani, akkor is szükség van egy fából készített nyúlólra és egy körbekerített részre, ahol a nyúl szabadon legelhet. A kerítés elkészítésénél tekintettel kell lenni arra, hogy a nyúl előszeretettel ás, hiszen őse az üregi nyúl, földalatti járatokban él. A kertben való tartásnál is oda kell figyelni a mérgező növényekre (tiszafa, aranyeső, gyöngyvirág).
Most következzen néhány szó a nyúl takarmányozásáról. A házinyúl alapvetően rágcsáló életmódú állat. Mivel foguk folyamatosan nő, ezért gyakorlatilag egész nap rágcsálnak, még éjjel is. Az alaptáplálékuk a széna és a zöld növényi részek. A kedvencként, lakásban tartott nyusziknak az állatkereskedésben kapható előre gyártott szénából folyamatosan kell kapnia, hogy kedvére ehessen belőle annyit amennyit szeretne. Ugyanígy van ez a vízzel is. Ezen kívül tavasszal gyűjthetünk neki friss zöld füvet, lucernát, vagy réti növényeket (tyúkhúr, pongyolapitypang, útifű) is, de a zöld etetésére mindig fokozatosan kell áttérni, különben felborulhat az emésztésük. Ezen kívül ehetnek zöldségeket is gyümölcsöket is. Zöldségek közül a karalábé, káposzta kerülendő, vagy egyszerre csak kis mennyiségben etethető, mert könnyen felfúvódnak tőle. A zöldségek közül az uborka, saláta és a répa a legkedveltebb takarmány, a gyümölcsök közül azonban az almán kívül, más gyümölcs kerülendő. Csonthéjas gyümölcsöt (szilva, barack, meggy) tilos adni a nyúlnak! Kiegészítő takarmányként adhatunk előregyártott tápot is, azonban nagy energiatartalma miatt, csak kis mennyiségben etessük!
Oroszlánfejű nyúl
Leírás
Ez a fajta viszonylag újkeletű, de egyre népszerűbb világszerte. Belgiumból ered, ahol svájci rókanyulat (ez nem törpe fajta) belga törpével keresztezve alakult ki. Egyes források szerint Jersey Woolie fajta is részt vett a kialakulásban. Az eredmény: egy rövidszőrű nyúl, sörénnyel a feje körül.
Mivel új fajta, ezáltal kissé kiforratlan még, valamint ebből adódóan országonként eltérő standardjai vannak.
Angliában a minél nagyobb és egyöntetűbb sörény a cél, Amerikában viszont a kicsinyítés is cél a szép sörény mellett. Ott egyre jobban hasonlít küllemileg a holland törpére. Nálunk is egyre elterjedtebb, viszont eléggé vegyes az állomány, akár testnagyság, akár sörényforma tekintetében.
A sörényességről tudni kell, hogy egy domináns gén okozza, amely aljszőr meghosszabbodást eredményez a nyak, a pofaalja, valamint a comb tájékán. A gén hatása nem egyöntetű, ezért előfordulhat nagyon szőrös, illetve kevésbé dús sörényű állat. De minden nyúl oroszlánfejűnek tekintendő, amelyiknek bármekkora sörénye is van (ez lehet akár csak egy-két szál a fülek között, sőt, olyan eset is előfordul, hogy kölyöknek igen nagy szőrű állat a vedléskor szinte simaszőrűvé válik). Mivel a fajta keverhető minden további nélkül a simaszőrű holland törpével, valamint születik az alomban sörénygént nem hordozó simaszőrű egyed is, így a változatok száma igen nagy.
A standard: (ez lenne a kívánatos, de hosszú még az út odáig)
Általánosságban: Erős, jól lekerekített test, kerek fej, jól kifejezett orrtájékkal. Közepes hosszúságú, jó csontozatú, egyenes végtagok, elég magas tartás, mely láttatja a mellkasi részt, és a sörényt (a nyúl nem fekhet, hanem ülő pozitúrájúnak kell lennie). A fül felálló, max. 7.62 cm (3 inch). (Láthatóan sokkal hosszabb, mint a holland törpénél, de már vannak törekvések a kisebbítésére.) Minden elfogadott színben létezik, de mivel még csak elfogadás alatt lévő fajta, így a következő színekben állítható ki (Amerikában. Nálunk ilyen megkötésről még nem hallottam, az angolok pedig elfogadják minden színben): vadas, piros szemű fehér, kék szemű fehér, fekete, thüringiai, sziámi.
A súly: kb. 1.7 kg (Amerikában ennél nagyobb nem lehet, mert az kizárást von maga után).
A sörény: jól fejlett, dús, körbeéri a fejet, de az arcorri rész és a szemek közti rész sima szőrű. A szőr 5-7.5 cm (2-3 inch) hosszú.
A szőrzet: a sörény kivételével normál hosszúságú az egész testen. A combokon, főleg fiatal állatokon, "nadrág" lehetséges, amely elnézhető, de nem kívánatos (ehhez csak annyit, hogy itt még viták folytak a standard leírásban, mivel a sörény gén a combokon lévő szőrzetre is hat, így általában egy jó sörényű egyednek a combján is nagy a szőr. Ez később, egy-két éves korban eltűnhet. Tehát vannak még érdekes dolgok, mivel a genetikát elég nehéz "megerőszakolni". Ilyen másik érdekesség, hogy kék szőrű állatnál kívánatosnak tartják a sötét szemet, pedig a kékséget okozó gén szürke szemet eredményez, nincs sötét szemű egyed ilyen genotípussal).
Hibák: hosszú szőrzet a fülön, finom fej, szegényes színezet, hosszú test, kifejezett szőr a combtájékon, hosszú szőr a tsten.
Kizáró hibák: sörény a fülön, a pofatájékon, foghibák, túlsúly, sörénytelenség.
Ide tartozik még a sörénygént duplán hordozó nyulak megemlítése. Ők túl szőrözöttek a standard szerint, így kiállításra nem vihetők, viszont tenyésztésben tartásuk indokolt, hiszen sima szőrű egyeddel párosítva 100% oroszlánfejű utódokat adnak. Ez szintén standard hiba, hiszen minden tenyésztő megtart ilyen egyedeket, viszont ha kiállításon nem bírálhatók, nem ellenőrizhető a küllem. Így talán ezen is változtatnak majd a végleges standardban. Tudni kell még, hogy ezeket a kölyköket már születéskor fel lehet ismerni. Ahogy szőrösödni kezdenek, a normálistól eltérően kopasz marad a test alsó fele, és itt csak később kezd nőni a szőr.
Az alomban születnek oroszlánfejűség gént nem hordozó egyedek is. Ezek teljesen normál szőrűek lesznek. Ha fajtatisztán akarjuk tartani az állományt, ezeket is be lehet venni a tenyész programba (mint fent volt már szó róla, a dupla oroszlánfejű génes egyedekkel párosítva "rendes" oroszlánfejűeket kapunk).
Mindezek figyelembevételével azt mondhatjuk, hogy az oroszlánfejűek tenyésztése nem egyszerű (de melyik fajtáé az?), viszont a kihívások kedvelőinek való feladat. Aki belekezd, olyanná alakíthatja saját tenyészállományát, amilyenné szeretné, mivel a nagy variabilitás ezt megengedi (persze, arra azért nem árt figyelni, hogy mindez standardon belül maradjon, vagy ki kell találni egy új standardot az általunk tenyésztett fajtához :o))
Sok sikert a kísérletezéshez!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!