Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Érdemes kiivartalanítani egy...

Érdemes kiivartalanítani egy törpenyuszit?

Figyelt kérdés

a nyuszim már több mit egy éves és elég gyakran vad ,,

azt javasolta nekem egy másik nyuszi tulajdonos hogy az ő nyuszijának az ivartalanítás segített és h azóta nagyon sokat változott !

de azt is hallottam hogy elzsírosodnak és hamarabb meghalna emitt ,, de olvastam neten ennek a cáfolását is szóval már nem tudom mit higgyek ! :/

Aki ért ehhez az légyszi segítsen !


2011. júl. 3. 05:21
 1/4 anonim ***** válasza:
Én csak előnyökről hallottam, én is 2 hónap múlva fogom ivartalaníttatni a nyuszimat. Egyébként elvileg nem hal meg hamarabb, épp ellenkezőleg: tovább él
2011. júl. 3. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Mi is érdeklődtünk állatorvosoknál, volt, amelyik ajánlotta, de olyan is volt, aki óva intett minket az altatási kockázatok miatt (apró állatkák, nehezebben viselik az altatást). Úgy döntöttünk, hogy - legalábbis egyelőre - nem műttetjük meg a nyuszit, az (állat)orvostudomány iszonyú gyorsan fejlődik, ami ma még rizikós, vagy akár elképzelhetetlen, az holnap rutinmunka. Lehet, hogy jövőre vagy két év múlva már "csukott szemmel" végzik ezeket a műtéteket is. Egyébként nőstény állatoknál mindenképpen ajánlják az ivartalanítást a későbbi daganatos betegségek megelőzésére.
2011. júl. 3. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ivartalanítás

2008.01.23


Ez a téma vitatott a hobbi nyúltartók körében. Általában valamilyen téveszme, vagy az altatási kockázattól való félelem áll a háttérben.


Mindenkinek önállóan kell meghoznni a döntést: ivartalanít vagy sem. Lehet érvelni ellene, és mellette. Én az utóbbihoz tartozom, ezt bizonyítja, hogy 3 nyuszimból 3 ivartalanítva van. Így (sajnos/nem sajnos) nem tudok felhozni olyan ellenérveket, aminek lenne alapja. Azzal, hogy ez a természet megfosztása, stb. sem értek egyet.



Több ok is van a háttérben, ami miatt szerintem nincs veszteni való.



Az egyik az ivari viselkedés, ami sokszor elviselhetetlen, főleg, ha a nyuszival együtt élünk, nem pedig a hátsó udvarba van "száműzve". Nem mindenkinek van türelme naponta ágyneműt húzni és mosni, vagy a kedvenc perzsaszőnyeget sikálni, esetleg a lakás különböző pontjain elszórt bogyótengert szedegetni, a spriccelős pisilésről nem is beszélve.



A másik, ami fontosabb is, mint az előbbi ok, az ivarszervi megbetegedések kockázata. A nőstények nagyobb veszélynek vannak kitéve, mint a bakok. A statisztika szerint az ivaros nőstények 70-80%-nál fordul elő petefészek vagy méh daganat 3-6 éves kora között, s az arány csak növekszik a kor előrehaladtával.



Növeli a kialakulásának kockázatát az álvemhességek száma, komolysága (csak fészket rak, vagy már váladékoznak az emlők) is.



A gond az, hogy a legtöbb esetben semmilyen tünettel sem jár az ivarszervek elváltozása, csak akkor derül ki, amikor már nagy a baj.


A bakoknál a hererák okozhat főként problémát. Az erős ivari viselkedés, stressz azonban náluk is kifejti kártékony hatását.



Harmadik érvem pedig az, hogy az ivartalanított nyulak könnyebben összeszoktathatóak. Míg ivaros állatokat nem lehet együtt tartani (azonos neműek verekdhetnek, ellenkező neműek pedig szaporodnak), addig az ivartalanítás után már a nemek sem játszanak akkora szerepet. Természetesen nagyobb a valószínűsége, hogy az ellentétes nemű nyuszik jobban kijönnek majd egymással. :o)



A műtéti kockázatot, pedig egy megfelelő orvos kiválasztásával lehet csökkenteni. Főleg nőstények esetében tartom fontosnak, hogy nyúlhoz értő állatorvost keressünk fel, mivel náluk hasi műtétről van szó, ami bonyolúltabb, és nagyobb körültekintést igényel.



Tévhitek



Sokan vágynak kisnyuszikra, és hogy a nőstény "megtapasztalhassa az anyaság érzését", valamint, hogy a bak viselkedése alábbhagyjon, ha fedezhet.


Az igazság az, hogy a szaporodás ösztön. A nőstény nem lesz boldogabb, vagy kevésbé boldogabb, ha megfialhat egy almot, a kicsik gondozása is ösztönös, nem érez felszabadult boldogságot, mint mi emberek, amikor tologatjuk a babakocsit.


A bak viselkedése pedig nem csak, hogy nem hagy alább, de még fokozódni is fog! Ha ez lett volna a fő ok, amiért fedezzen a bakunk, gyorsan felejtsük el. Megoldás az ivartalanítás lehet.


Tévhit továbbá az is, hogy ivartalanítás után meghízik a nyuszi. A macskáknál is például azért fordul elő a kasztráció utáni súly gyarapodás, mert ugyanannyi eleséget kap, noha az energiafelhasználás csökken, mivel hormonokat nem kell előállítania a szervezetének. Ha fokozatosan csökkentjük az adagot, és beállítjuk a megfelelő mennyiséget, nem fog meghízni a nyuszi! Ugyanakkor arra is ügyelni kell, hogy minden nap eleget mozogjon, bár az, az ivartalanítás nélkül is nagyon fontos!



Tehát az ivartalanítás pozitív tulajdonságai:



*

a hormonfüggő ivaros viselkedések megszűnhetnek, ezáltal valóban szobatisztaságra nevelhető a nyuszi

* ivarszervi betegségek kockázatának csökkentése

* nem kívánt szaporulat megelőzése

* akár több nyuszit is tarthatunk együtt

* a nyuszi nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá válik.



[link]

2011. júl. 3. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat !

az utolsó "hozzászólást" is köszönöm de pont azért kérdeztem rá ki mit gondol mert neten én is meg tudom nézni (sőt ezt az oldalt is olvastam) . :)

2011. júl. 4. 01:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!