Egzotikus állatorvost Pécsen/környékén?
Egzotikus állatorvos
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Olyan állatorvosra gondolsz, aki ugyan nem egzotikus, de van gyakorlata az egzotikus állatok gyógyításában?
Ha nincs pénzed az állatorvosra, akkor ne tarts állatot otthon.
Ők szerepelnek a törpenyuszikra szakosodottak között, de állítólag az exocenter megszűnt nov. 1-én (nézz utána). Árakról nem tudok.
Tudok egyet, ami vállal törpe-nyulat. Nekünk is volt nyúlunk, csak a miénk egy "lepke"-óriás-Belga keverék volt, amit eredetileg TÖRPENYÚLKÉNT kaptunk ajándékba!
Amikor aztán átlépte már a 4 kilót is, "kezdtünk" gyanakodni hogy át lettünk baxva. 🤣🤣🤣 Mielőtt elpusztult, fekve 95cm volt, és 9 kiló.
És ezt is vállalta.
#3-nak:
Elméletileg.
A gyakorlatban pedig majd kiderül, hogy MERI -e? 🤣
10-ből 4-5 vállalja csak.
Ismét #3-nak:
Amikor először érdeklődtem nála hogy mennyibe kerül egy körömvágás, azt válaszolta hogy az attól függ, hogy mennyit kell verekedni vele?
Egy nyúl nem kutya, vagy macska.
#6-nak:
Valami nagyon nem ment át neked.
Én pont arról beszélek, hogy egy nyúl "hülyébb" tud lenni mint egy macska, vagy kutya.
Beszéljünk egy kicsit a tudományos részéről az állatorvosválasztásnak. Az élőlények legfontosabb tulajdonságait a fehérjék adják, melyek aminosav sorrendjét a DNS kódolja közvetetten. A fajok azért különböznek alapvetően egymástól, mert különbözik a DNS-ük, minél távolabbi rokonságban vannak, annál inkább. A fehérjék biokémiai tulajdonságait azok térszerkezete határozza meg, a térszerkezetet az aminosavsorrend, az aminosavsorrendet pedig mint előbb írtuk a DNS bázissorendje, ami fajonként eltér, ez adja a fajok különbözőségének alapját. Ebből jön a logikus következtetés, hogy minél inkább különbözik a DNS, annál inkább különbözik biokémiailag két élőlény, vagyis másképp reagál a szervezete a bevitt anyagokra, azok koncentrációjára, eltérnek az egészséges biokémiai reakciók. Persze minél közelebbi rokon két faj, annál több lesz a közös pont, ami logikusan a közös DNS-ből adódik.
Egy élőlény mondjuk ki, nagyon bonyolult. Egy fehérjében akár egyetlen aminosav eltérése is okozhat térszerkezetbeli eltérést, ami valamelyest módosítja a kémiai viselkedését (pl. sarlósejtes vérszegénységnél egyetlen fehérje különbözik a normál hemoglobintól és már hibás lesz a fehérje működése a megváltozott térszerkezet miatt, ergo már másképp működik). Egy emberi szervezetben nagyjából 100 ezer féle különböző fehérje termelődik, amelyek természetesen nem önmagukban működnek, hanem sokszor enzimsorok részei, egy megváltozásával változhat az egész enzimsor működése.
Ebből következtessünk, hogy az állatorvos miért nem polihisztor. Egy élőlénynek rengeteg fehérjéje van, a különböző DNS különböző fehérjéket kódolhat, ami akár biokémiai folyamatokat változtathat meg, de különböző térszerkezetű fehérjék mindenképp megváltozott kémiai tulajdonságúak lesznek. Ebből az következik, hogy a fajok biokémiailag, anatómiailag eltérnek egymástól, másképp reagálnak a bevitt anyagokra, azok koncentrációjára, ergo más gyógyszereket, esetleg más koncentrációban kell nekik adni, valamelyest eltérnek a betegségeik. Az állatorvos nem csak annyit tanul, hogy fej, törzs, végtagok, hanem részletes anatómiát és biokémiát, ráadásul több fajét, az emberi agy kapacitása pedig még egy orvosnál is véges. Ezért nem polihisztorok az állatorvosok, hanem különböző állatcsoportokra specializálódnak, amiknél viszonylag sok a közös pont. A humán orvosok szervrendszerekre specializálódnak és az emberi szervezet sem bonyolultabb, mint bármelyik emlősé. Akkor miért kellene elvárnunk, hogy minden állatorvos minden fajhoz tökéletesen értsen?
Az előző indokokkal specializációk alakultak, de való igaz, hogy egyes orvosok elvállalnak olyan fajokat is, amiknél nincs tapasztalatuk, gyakorlatuk, vagy alig tanultak róluk. Lehet röhögni, de általában a hozzá nem értő orvos nagyobb kárt csinál, mint hasznot. Ezért visszük a nyulat egzotikus szakállatorvoshoz, méghozzá kisemlősökre specializálódott egzotikus szakállatorvoshoz. Persze vannak olyan orvosok, akik mindenhez is értenek, mert minden specializációval megpróbálkoztak, de sajnos az emberi agy véges kapacitása miatt minél több területhez valaki, annál felszínesebb lesz az a tudás. Az orvostudomány így is a világ egyik legbonyolultabb tudománya.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!