Hím és nőstény tengerimalacot tarthatok együtt?
Még júniusban vettem egy hím malacot, aztán kb. 4 hónapra rá vettünk egy másik fiatalabb hím malacot.
Sajnos nem jöttek ki aminek egyik oka az volt, hogy az új malacot hirtelen betettük egy új környezetbe, és ezért a hirtelen mozdulataival megijesztette az idősebbiket.
Végül sajnos a fiatalabbat vissza kellett vinni, így most az idősebbik megint egyedül van, ami tudom, hogy tengerimalacoknál nem egészséges.
Nem merek megint egy hímet venni mellé, ezért azon gondolkodtam, hogy ivartalanítanám a hímet, és vennék mellé egy nőstényt.
Szerintetek ez jó megoldás volna?
Ebből jól nem jössz ki, a legnagyobb ostobaság volt hímet venni.
- 2 hím nem bírja egymást. Nem a hirtelen mozdulat miatt.
- Egy nőstény + egy hím szaporodik.
- A malac könnyen lehet, hogy nem éli túl a műtéti altatást, mert túl kicsi.
- Egyedül magányos.
Ha ivartalaníttatod, akkor a legjobb társítás, de valljuk be a főkérdésben megijedtem, hogy ivarosan gondolod.
Az összeszoktatásnak egyébként szabályai vannak, nem lehet csak úgy összezárni két idegen állatot, hogy egyből a legjobb barátok legyenek.
Általános szabály, hogy először semleges helyen ismerkedjenek, ahol egyik szaga sem érzik, ott lerendezik egymás között az erőviszonyokat, kergetőzni, egymásra mászni fognak, de amíg nem okoznak sérülést, addig ez a természetes ismerkedés velejárója. Amikor összeismerkedtek, már jól elvannak a semleges területen, akkor szagtalanítani kell a meglévő ketrecet és utána lehet őket betenni a lakhelyükre. Mind hím, mind nőstény esetén ez a menet, illetve mindenből legyen nekik kettő a kecóban.
Hímeknél fél év korkülönbséget szoktak ajánlani, de ezt ne úgy értsd, hogy egy 2 éves hím mellé beteszel egy 1,5 éves hímet, ennek direkt az erőviszonyok egyértelműsége a lényege. Az lenne a pontos megfogalmazás, hogy felnőtt mellé kölyök, mert egy felnőtt hím egyértelműen erősebb, mint egy 1-2 hónapos kölyök, így egyértelmű hogy melyik a domináns, nincs vita. Illetve két hímnél nagyobb ketrecet szoktak ajánlani, mint nőstény-nőstény, hím-nőstény párosnál, minimum 120cm*60cm alapterületűt, de felső határ ketrecméretben nem létezik, csak alsó.
Hím-nőstény esetén ivartalanítás után legalább 3 hétig érdemes várni, mert az ondóvezetékben még maradhat életképes hímivarsejt, utána ugyanaz az összeszoktatás menete, mint a hím-hím párosnál. Illetve új állatot két hétig érdemes karanténozni, nehogy fertőzést vigyen be. Ha bármi tünet van ezalatt, akkor orvoshoz megyünk, nem depresszióra hivatkozunk, mert egyrészt jóval nagyobb az esélye a betegségnek, másrészt tünetrejtő állatnál nem szórakozunk, mert amint tünetet mutat néhány óra, 1-2 nap és vége.
Az ivartalanítást pedig kisemlősökre specializálódott egzotikus szakállatorvos végezze. A legjobbak Budapesten vannak, főleg ugye az egyetemen, de más rendelőkben is vannak kiváló szakorvosok. Mert az a baj, hogy vidéken is vannak egzotikus szakállatorvosok, csak ők mindenesek. Kutyával, macskával, papagájjal, kígyóval, tengerimalaccal, mindennel foglalkoznak, nem tudnak belemélyedni egy szakterületbe. Pedig a szakosodásnak direkt az lenne a lényege, hogy belemerül, mással nem foglalkozik és szakértője lesz adott területnek, de minél többet tud valaki, annál felületesebb lesz adott területen a tudása. Ennek a mindenességnek szimplán az az oka, hogy valamiért kevésbé keresettek a kisemlősökkel foglalkozó orvosok vidéken, mint Budapesten, pedig itt is vannak nagy városok, mint például Szeged, de itt sincs igazán belemélyedt, túlspecializálódott szakorvos.
Sokan meglepődnek, hogy az állatorvos nem polihisztor, de ennek egyszerű oka van: az embernek nincs akkora agykapacitása, hogy mindent megjegyezzen. Mármint nincs olyan, hogy állat-állat, minden faj biokémiailag és anatómiailag valamennyire eltér a többitől, ezért válnak különböző fajjá. Minél távolabb áll két faj egymástól ezek a különbségek annál nagyobbak, és mivel egy-egy állat szervezete is igen bonyolult, ezért nem lehet minden állatról mindent tudni. Ezért specializálódnak az állatorvosok állatcsoportokra (bár előfordul olyan vállalkozó szellemű orvos, aki a szakterületén kívül több-kevesebb sikerrel is bevállal állatot, de a valóság az hogy inkább kevesebbel).
Néhány kitűnően hasznos oldal és Youtube lejátszási lista:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL9xL6lBNnFi1NhKDk3cPA..
https://www.youtube.com/playlist?list=PL9xL6lBNnFi3f8g1imDiF..
Kifejezetten az összeszoktatásról:
[link] a-tengerimalacrol/tippek-trukkok?view=article&id=82:az-oesszeszoktatas-szabalyai&catid=15
Illetve csatlakozz a tengerimalacmentés Facebook beszélgető csoportjába, sokkal tapasztaltabb gazdik és szakemberek találhatók ott, mint itt a gyakorin:
#2 Nem helyi érzéstelenítéssel műtenek, úgy ficánkol az állat. Gázzal altatnak, azt ésszerű keretek között elég nehéz túladagolni, szóval nem mély altatásban van, hanem bódítják, de természetesen úgy sem érez belőle semmit.
Illetve két ivartalanított hím sem működik jobban, mint az ivarosak. A tengerimalac annyiban változik az ivartalanítás után hogy nem tud utódot nemzeni, a viselkedése ugyanolyan marad.
https://www.youtube.com/watch?v=ApVQvTFgDwc&list=PL9xL6lBNnF..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!