Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Tengerimalacom egyik napról a...

Tengerimalacom egyik napról a másikra furcsán kezdett el viselkedni és reszkett mit tegyek vele ?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Ahogy fentebb is írtam , az egyik tengerimalacom kb 6 hónapos hím egyik napról a másikra furcsán kezdett el viselkedni. Tegnap még semmi baja nem volt , vidáman evett. Ma viszont csak a ketrecében gubbaszt és meg se akar mozdulni , jámbor malac mindig engedte hogy simogassam most viszont vad ,reszket és csak menekülni próbál és olyan mintha húzná a két hátsó lábát, hangokat se ad ki , máskor ő a leghangosabb malacom , mit tegyek vele ? Orvoshoz csak 2 nap múlva tudom elvinni bizonyos okok miatt...

júl. 10. 14:25
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
76%
Sajnos az orvosra váráson kívül sokat nem tudsz tenni. Továbbra is teremtsd meg neki a lehető legjobb környezetet és szeresd. Ez a viselkedés bármilyen betegségre utalhat, nem hiszem hogy így internetes laikus emberek látatlanba olyat tudnak mondani, ami nem csak ront a helyzeten vagy halálra rémisztenek a legrosszabbal.
júl. 10. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

2 nap?

Az hosszú idő.

Nem vagyok állatorvos, és távolbalátó sem, de a leírt tünetek nem festenek jól.

A megváltozott viselkedés, a gubbasztás, és az, hogy húzza a hátsó végtagjait lehet ízületi gyulladá, vagy idegrendszeri rendellenesség, és a kettőn kívűl még sok más, de a lényeg, hogy a kisebb betegségeket a tengerimalacok ösztönösen próbálják elrejteni, ha már egyértelműen felismerhető, hogy baja van, az nem jelentéktelen probléma.

Evett ma, vagy arra sem hajlandó?

júl. 10. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Egy kevés uborkát és ,ahogy láttam talán egy kis lóherét evett ma. Én a nagy melegre is gondolok ,hogy befolyásolja, lehetséges ?
júl. 10. 15:54
 4/14 anonim ***** válasza:
74%

Az a baj, hogy nem biztos, hogy túléli azt a két napot. A tengerimalac tünetrejtő állat, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag amíg nem haldoklik, addig nem mutat tüneteket, bár igazából utána sem igazán specifikusakat. A látható hirtelen rosszullét, csak azt jelzi, hogy most jutott el olyan állapotba, hogy nem tudja tovább titkolni. A legnagyobb gond az, hogy a kedvetlen gubbasztó tengerimalac már potenciálisan életveszélyes állapotban van, ilyenkor orvosi kezelés nélkül néhány óra, ha nagyon életerős legfeljebb 1-2 nap. Viszont a másik probléma ennél a fajnál, hogy minél később kezdik el a kezelést, annál kisebb a túlélési esély. Nem mondom, hogy nincs rá esély, hogy túlél két napot, de sajnos addigra extrém módon lecsökkenhet a gyógyulás esélye a kezelés ellenére is.

Annyit tudsz tenni, ha valóban nem tudsz állatorvos eljutni, hogy telefonon beszélsz egy egzotikus szakállatorvossal (ha a kérdést ki tudtad írni és figyelni a válaszokat arra is van időd), aki segít neked abban, hogy hogyan enyhítheted a tüneteket, húzhatod az időt, bár esélyesen ő is azt fogja mondani, hogy vagy most bemész van nem éli túl.


És most még egyszer leírom:

Az állatorvos rengeteget tanul, nem véletlenül ő a kompetens személy. Leérettségizik emelt szinten biológiából és kémiából, közel kiváló eredménnyel (különben nem éri el a felvételi ponthatárt), majd 5,5 évet tanul általános állatorvosi szakon. Ezután 1 évet kell eltöltenie, a szakmában tapasztalatszerzés céljából, majd 1,5 évig szakosodik egzotikus állatokra. Önmagában megszerezni a szakállatorvosi diplomát minimum 8 év, és akkor még nem beszéltünk arról, hogy az emelt szintű érettségikre mennyit tanult, hogy elérje a ponthatárt és a szakorvosi diploma után mennyire merült bele a kisemlősökbe, mennyi ideig tartott a jelenlegi szakmai gyakorlatát, tapasztalatát megszerezni.

A gyakorin laikusok vannak. Állítom, hogy itt 80+% alapvető középiskolai biológiai fogalmakból sem ismer mindent és akkor az orvostudomány alapja valójában inkább a kémia, ami még kevésbé szokott erőssége lenni az embereknek. Most meg ne sértődj, de erre a kérdező jön és a lehető legáltalánosabb tüneteket leírja egy csapat laikusnak. Ennél még azzal is többre mennél, ha belépnél a "Tengerimalacok - Értük és Velük" facebook csoportba ( [link] ) és ott írnád ki ezt a kérdést. Ott is sok a laikus, de azért rengeteg a tapasztalt gazdi és vannak a tengerimalacmentéstől szakemberek, sőt néhány állatorvos, állategészségügyi dolgozó is.

Tengerimalacok esetén, ha probléma van a következő a sorrend:

Egzotikus szakállatorvos (telefon, nem annyira sürgős esetben e-mail) > Tengerimalacok - Értük és Velük Facebook csoport > gyakorikerdesek.hu

Magyarul, először az állatorvost próbálod elérni, ha őt nagyon nem sikerül, akkor kiírod a kompetens közösségnek (jelen esetben a fenti Facebook csoport) és ha ott sem jön válasz és az állatorvost továbbra sem éred el, akkor és csak akkor írod ki gyakorira.

júl. 10. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
68%

#3 A meleg is megviselheti, de ha ilyen egyértelmű tüneteket produkál, akkor már probléma van. A tengerimalac olyan 25 °C körülig bírja jól a meleget, utána egyre kevésbé, tartós 30 °C felett már meleg van nekik, hőgutát kaphatnak. Ezért érdemes hűteni, aminek módjait az alábbi cikk taglalja:

[link]

És itt van róla egy videó:

https://www.youtube.com/watch?v=ZJTKzLdov18&list=PL9xL6lBNnF..


Ha nem eszik, akkor pedig kényszeretetni kell, tengerimalacoknál már 12 óra koplalás gyakorlatilag enyhe fizikai fájdalomnak minősül:

https://www.youtube.com/watch?v=Pgg8CvMEsJA&list=PL9xL6lBNnF..

júl. 10. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a segítséget! Tengerimalacos csoportba is kiírtam az imént ,illetve állatorvosnak is írtam emailt mert telefonra nem válaszoltak.
júl. 10. 16:21
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Biztos vagy benne, hogy kiírtad a Facebook csoportba? Csak mert nálam az utolsó poszt amit látok 14:50-kor lett kiírva és nem is erről szól. Azért figyelek, hátha csak sokáig tart a posztolás, de azért érdekes.
júl. 10. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Egy tünetrejtő állatnál, ha már tüneteket produkál, akkor ez a 2 nap könnyen halálos lehet. Lehet, hogy meg se éri.
júl. 10. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
#7 nem a tengeri malacok értük és velük nevű csoportba írtam ki ,hanem másba.
júl. 10. 16:46
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Melyikbe? Mert millió féle van Facebook-on és többségükben nincsenek ilyen tájékozott személyek. Azért mondtam, hogy a Tengerimalacok - Értük és Velük csoportba írd ki, mert azt tudom garantálni, hogy ott vannak olyan személyek, akik értenek is hozzá. Nem véletlenül mondtam azt, hogy az ország egyetlen fajmentő szervezetének a csoportjába írd ki.
júl. 10. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!