A tengerimalacot kötelező tásal tartani? Milyen igényei vannak?
Igen.
Alap igények:
- társ tengerimalac (azonos nemű)
- min. 100*60 cm ketrec búvóhelyekkel
- korlátlan mennyiségben jó minőségű széna, víz
- C vitamin kiegészítés (bár egyre több táp eleve fel van már dúsítva C vitaminnal, ellenőrizni kell; táp elegendő kis mennyiségben, min. 20% rosttartalmú legyen)
- egy olyan doki elérhetősége, aki foglalkozik kifejezetten kisemlősökkel is
Az előző kérdésednél már kaptál egy csomó link, miért nem olvasod el azokat az oldalakat?
De tessék:
"A tengerimalacok társas lények, az egyedül tartott malacka betegesebb, immunrendszere gyengébb, és bármennyit is foglalkozunk vele, igazán boldog csak egy másik tengerimalac mellett lehet.
Természetes közegében 6-7 fős csapatokban élnek, melyet egy hím vezet. A hím fenntartja a békét a civakodó nőstények között és védi a csapatot a betolakodóktól. Csak az a hím lehet a csapat élén, akire a nőstények felnéznek, és feltétel nélkül elfogadják, ezért nem mindegy, milyen (ivartalanított!) hímet választunk a nőstényünk vagy nőstényeink mellé, bővebb információ itt."
"A korábbi cikkekben már esett szó arról, hogy egy malacka csak társsal lehet igazán boldog, és aki tengerimalacot választ kedvencnek, automatikusan vállalnia kell a társas tartást is. A malactartás legfőbb szabálya: mindig kell a társ!"
"TÉVHIT: "Eleget foglalkozunk vele, neki nem kell társ, meg nem is igényli." - VALÓJÁBAN: Ilyet nem jelenthetünk ki, hiszen a malacka nem tudja nekünk elmondani, mit gondol. Hosszú évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a megfelelően társított malacok kiegyensúlyozottabbak, egészségesebbek, és általában tovább élnek. Nem véletlen, hogy Svájcban az állatvédelmi törvény tartalmazza, hogy tengerimalac nem tartható egyedül (és 120X50 cm-nél kisebb ketrecben sem, de ez másik téma)."
"A természetben a tengerimalacok 5-10 egyedből álló csoportokban élnek, a vadonban ez az életforma előnyös a számukra, mert a túlélés esélyeit növeli.
E kedves kisemlősök szelídített változataiban is fennmaradt a társas ösztön, ha azt akarjuk, hogy tengerimalacunk jól érezze magát, vegyünk mellé társat. Gyakran halljuk, hogy az egyedül tartott tengerimalac hamar megszelídül, egymaga is jól megvan. Aki ezt állítja, valószínűleg a saját érdekeit tartja szem előtt, még a külön ketrecben, de egymás mellett tartott tengerimalacok is jobban elvannak, mint az egyedül élők. Érezhetik egymás szagát, hallhatják egymás hangját, fontos, hogy saját fajtájukkal olfaktív és auditív kontaktusban maradjanak."
[...]
"Miért jó két vagy több tengerimalacot tartani? Néhány érv:
a kölcsönös viszony (interakció) pozitívan hat egészségükre, egymást hallják, szaglásszák, sajátos hangokkal, testi jelekkel kommunikálnak, emocionális állapotukat mindez serkenti;
általában jobb az étvágyuk, kiegyensúlyozottabb az étrendjük (ha egyikük olyan élelmet fogyaszt, amit a másik eddig valamilyen ok miatt nem evett, az előbbi példáját a „válogatós” vagy az adott eleséget nem ismerő malac is követni fogja, így étrendje változatosabb lesz);
egymással játszanak, egymást követik, vidámabban járkálnak, szaladgálnak stb.;"
A tengerimalacok pont olyanok, hogy a hímeknél az ivartalanítás nem változtat jelentősen a viselkedésen, csak terméketlen lesz az állat. Ilyen szempontból gyakorlatilag lényegtelen, hogy két együtt tartott hím ivaros vagy sem, hiszen szaporodni úgy sem tudnak.
A másik a korkülönbség, amit nem szoktak konkretizálni. Nem a korkülönbség, hanem az erőkülönbség a lényeg. Fél év korkülönbséget szoktak ajánlani, de úgy hogy az egyik kölyök a másik felnőtt, hiszen így magától értetődőek az erőviszonyok, a rangsor. Ha az ember vesz egy 2,5 éves társat a 3 éves mellé, akkor két felnőtt egyednél nincs egyértelmű erőkülönbség, nehezebben alakítják ki a rangsort.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!