Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Valami baj van a tengerimalaco...

Valami baj van a tengerimalacommal?

Figyelt kérdés
Nagyon sokszok mikor ránézek a ketrecre azt látom hogy csak egy helyben ül és gubbaszt. Van egy társa (mindketten lányok) aki vizsont nem csinál ilyet. Ha közel megy a ketrechez vagy kicsit megkopoktatom akkor semmit sem reagál csak akkor ha kinyitom a ketrecet. Akkor kicsit felélénkül de még mindig bágyadtnak látom. Kérlek ha valaki ért hozzá segítsen.

2023. dec. 12. 21:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A tengerimalac tünetrejtő állat, ami annyit jelent, hogy a végsőkig titkolja a betegségét. Ez egy öröklött viselkedés, ami azt hivatott elérni, hogy a ragadozó ne vegye észre, hogy a tengerimalac gyenge ezzel növelve a túlélési esélyeit. Bár a házikedvenceknek már erre nincs szükségük a viselkedésforma nem tűnt el. Gyakorlatilag amikor már tünetet mutat - például gubbaszt, bágyadt, étvágytalan, stb. -, akkor annyira rosszul van, hogy nem bírja eltitkolni, így mihamarabb el kellene vinni egzotikus szakállatorvoshoz. Minél később viszed sajnos annál rosszabbak az esélyei, mivel mire tünetet mutat a betegség már sajnos a végstádiumban van.

Egyébként mióta ilyen? Mennyit eszik, milyen az ürüléke?

2023. dec. 12. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
A préda állatok sokáig titkolják, ha betegek, ezért ha valami furcsát veszel észre rajta, megváltozik a viselkedése, akkor ajánlott (egzós) állatorvoshoz vinni. Ha bágyadt, akkor valami nem oké vele.
2023. dec. 12. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
A tengerimalac egy tünetrejtő zsákmányállat. Vidd egzotikus állatokhoz értő orvoshoz. Vélhetően beteg sajnos. Szívből ajánlom Budapesten az egyetemen Csatári Dóra doktornőt vagy a Pestimrei Kisállat Központban Marsiné Ágnes doktornőt.
2023. dec. 12. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Exopetbe vele Sos!

C vitamint mindig kapjanak állatpatikában érdeklődj.

2023. dec. 13. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
Egyetértek 1-essel!
2023. dec. 15. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Emellett rendszeresen mérni kell a súlyát. Ha egészséges, akkor is hetente, ha tünetei vannak, naponta. Egyébként mi lett vele azóta?
2023. dec. 16. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek aki írt! Azóta láttam hogy kérdezték mi lett vele... Sajnos miután kiírtam másnap este mikor haza értem már fel sem tudott kelni annyira rosszul volt... Le voltak bénulva a lába még a fejét is alig bírta felemelni, aznap reggel még fecskendőböl evett de már este nem. Inkáb kivettem és egy óráig simogattam amíg be nem következett az elkerülhetetlen. Valószínűnek tartottam hogy már az orvos sem segíthet rajta. Lehet az utat sem élte volna túl. Így legalább stressz mentesen nyugalomban távozott el. Nyugodjon békében.
2023. dec. 17. 12:11
 8/11 anonim ***** válasza:

Az állatokat nem tudják elmondani mi bajuk. Ha a megszokottól eltérő viselkedést észlelsz, akkor a lehető leghamarabb orvoshoz kell vinni.

Te vagy a felelős érte, ő nem tud magán segíteni.

Nekem is voltak/vannak állataim és nem lehet a sorsukra hagyni őket ha betegek.

2023. dec. 17. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%
Mindenkinek, aki az egzós dokit forszírozza: én mindkét malacommal úgy jártam (1,5 év különbséggel), hogy lelkiismeretesen vittem egzotikus dokihoz, az egyiknek hetekkel, a másiknak hónapokkal nyújtották el a szenvedéseit, mikor humánusabb lett volna rögtön az első tüneteknél elaltatni. Amelyik először lett beteg, arra mintegy 60 ezer forintot költöttem, csak gyógyszerek, vizsgálatok, és kezelés, akkor sem altatták el, mikor vérzett orrán, száján, 3 óránként kellett fecskendővel etetni. A végén, mikor már az egész ketrecet körbespriccelte vérrel és rángatózott, akkor altatták el. A másik erősebb volt, tovább bírta, így 150 ezret költöttem rá, pedig már 7,5 éves volt. Az első tüneteknél kértem az altatást, de nem altatták, viszont volt minden, vérvétel, röntgen, ultrahang, egyik sem mutatott ki semmit. Nem akartam, hogy őt is fecskendővel kelljen etetni, de úgy lett. Neki már tropák lehettek az ízületi, állandó fájdalommal élt, ezért volt étvágytalan is. Kapott időnként egy fájdalomcsillapító kúrát, attól jobban lett egy ideig, aztán az egyik injekciós kúra után görcsöket kapott, gyorsan visszavitten, akkor sem volt biztos benne a doki, hogy elaltassa-e, de akkor kiköveteltem, mert nem akartam, hogy tovább szenvedjen. Szerintem a te malacod a lehető leghumánusabb módon ment el.
2023. dec. 17. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

#9:

Az, hogy az orvos nem altatja el az állatot nem a szakterület hibája, hanem magáé az illetőé. Az ember nem objektív, nem mindig a leghumánosabb módon dönt, de ez más szakterületre is igaz. A nagybátyjámék kutyáját az orvos hónapokig gyógyszerezte egy kezelhetetlen betegséggel, a kutya állapota meg ugyanúgy romlott, csak meghosszabította a szenvedését, végül másik orvos altatta el szegény állatot.

Annak, hogy a kisemlősökhöz egzotikus szakállatorvost forszírozunk prózai oka van: ez a szakterület foglalkozik a kisemlősökkel. Az állatfajok nem ugyanolyan, attól, hogy "állat", még két állatfaj között nagyobb lehet a különbség, mint egy ember és más állat között. Például minden állatfajnak valamilyen szinten különböznek a fehérjéi. Elég egy aminosavat kicserélni a fehérjeláncban és máris másképp működhet a fehérje (lásd pl. embernél a sarlósejtes vérszegénységet, ahol egyetlen aminosav változik meg egy glutaminsav helyett valin épül be a láncba és már képtelen az oxigén szállítására a hemoglobin, amit egyébként egyetlen DNS bázis kicserélődése okoz), másképp reagál a bevitt anyagokra, ha pedig egy fehérje másképp reagál egy gyógyszerre, akkor az egész szervezet másképp fogja azt kezelni. Többek között például egyes kutyáknak, macskáknak, embereknek adható antibiotikum a tengerimalacokra mérgező. De más az anatómia, viselkedés, táplálkozás, mondjuk egy kutyához vagy macskához képest. Az állatorvostudomány több egymástól eltérő fajjal dolgozik, senki nem érthet mindenhez, így is egy orvosnak több állatfajhoz is értenie kell. Ezért van az, hogy az egyik orvos az általános képzés után az egyik állatcsoportban mélyed el, a másik meg a másikban, meg van aki általános állatorvosként helyezkedik el (ahogy a humánorvosnál ez itt sem azt jelenti, hogy mindenhez ért, hanem azt hogy nem szakosodott). Persze biztos sok orvos találkozott már tengerimalaccal, akinek nem ez a szakterülete, de akkor is kell a tapasztalat, az esetszám a megfelelő szakellátáshoz, amit leginkább azok tudnak megszerezni, akik rendesen elmélyednek a témában, specializálódnak adott fajokra, állatcsoportokra.

2023. dec. 17. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!