Valami baj van a tengerimalacommal?
A tengerimalac tünetrejtő állat, ami annyit jelent, hogy a végsőkig titkolja a betegségét. Ez egy öröklött viselkedés, ami azt hivatott elérni, hogy a ragadozó ne vegye észre, hogy a tengerimalac gyenge ezzel növelve a túlélési esélyeit. Bár a házikedvenceknek már erre nincs szükségük a viselkedésforma nem tűnt el. Gyakorlatilag amikor már tünetet mutat - például gubbaszt, bágyadt, étvágytalan, stb. -, akkor annyira rosszul van, hogy nem bírja eltitkolni, így mihamarabb el kellene vinni egzotikus szakállatorvoshoz. Minél később viszed sajnos annál rosszabbak az esélyei, mivel mire tünetet mutat a betegség már sajnos a végstádiumban van.
Egyébként mióta ilyen? Mennyit eszik, milyen az ürüléke?
Exopetbe vele Sos!
C vitamint mindig kapjanak állatpatikában érdeklődj.
Az állatokat nem tudják elmondani mi bajuk. Ha a megszokottól eltérő viselkedést észlelsz, akkor a lehető leghamarabb orvoshoz kell vinni.
Te vagy a felelős érte, ő nem tud magán segíteni.
Nekem is voltak/vannak állataim és nem lehet a sorsukra hagyni őket ha betegek.
#9:
Az, hogy az orvos nem altatja el az állatot nem a szakterület hibája, hanem magáé az illetőé. Az ember nem objektív, nem mindig a leghumánosabb módon dönt, de ez más szakterületre is igaz. A nagybátyjámék kutyáját az orvos hónapokig gyógyszerezte egy kezelhetetlen betegséggel, a kutya állapota meg ugyanúgy romlott, csak meghosszabította a szenvedését, végül másik orvos altatta el szegény állatot.
Annak, hogy a kisemlősökhöz egzotikus szakállatorvost forszírozunk prózai oka van: ez a szakterület foglalkozik a kisemlősökkel. Az állatfajok nem ugyanolyan, attól, hogy "állat", még két állatfaj között nagyobb lehet a különbség, mint egy ember és más állat között. Például minden állatfajnak valamilyen szinten különböznek a fehérjéi. Elég egy aminosavat kicserélni a fehérjeláncban és máris másképp működhet a fehérje (lásd pl. embernél a sarlósejtes vérszegénységet, ahol egyetlen aminosav változik meg egy glutaminsav helyett valin épül be a láncba és már képtelen az oxigén szállítására a hemoglobin, amit egyébként egyetlen DNS bázis kicserélődése okoz), másképp reagál a bevitt anyagokra, ha pedig egy fehérje másképp reagál egy gyógyszerre, akkor az egész szervezet másképp fogja azt kezelni. Többek között például egyes kutyáknak, macskáknak, embereknek adható antibiotikum a tengerimalacokra mérgező. De más az anatómia, viselkedés, táplálkozás, mondjuk egy kutyához vagy macskához képest. Az állatorvostudomány több egymástól eltérő fajjal dolgozik, senki nem érthet mindenhez, így is egy orvosnak több állatfajhoz is értenie kell. Ezért van az, hogy az egyik orvos az általános képzés után az egyik állatcsoportban mélyed el, a másik meg a másikban, meg van aki általános állatorvosként helyezkedik el (ahogy a humánorvosnál ez itt sem azt jelenti, hogy mindenhez ért, hanem azt hogy nem szakosodott). Persze biztos sok orvos találkozott már tengerimalaccal, akinek nem ez a szakterülete, de akkor is kell a tapasztalat, az esetszám a megfelelő szakellátáshoz, amit leginkább azok tudnak megszerezni, akik rendesen elmélyednek a témában, specializálódnak adott fajokra, állatcsoportokra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!