Tengerimalacokhoz értőktől szeretnék segítséget kérni több témában is?
Szóval ma vettem meg életem első két tengerimalacát, kislányok, 3 hónaposak. Nagyon sokat olvastam és néztem videókat is róluk, azt gondolom sok alap dologgal képben vagyok, de nyilván tapasztalatom nincs. 120x60x60-as ketrecben vannak, ha valakit érdekelne, Versele tápot kapnak, tényleg próbálok jó gazdi lenni.
1. Ahogy hazahoztam őket, az egyik beszaladt a kis házába, a másik nem, az megmeredt az ajtóba, nyilván stresszben vannak, félnek. Ez oké. Szóval az első kérdésem (lesz pár), hogy mit tehetek? Várjam meg, hogy oldódjanak maguktól, igaz? Raktam nekik pár kicsi uborka karikát – héj nélkül a biztonság kedvéért, mindent így akarok adni majd –, és beraktam azokat a kis házuk ajtaja elé. Illetve a mai napon túl, majd kis kajákkal, óvatos simikkel stb. tudom magamhoz szoktatni őket, igaz? Most nagyon félnek, de ahol vettük is eléggé szaladgáltak, nem voltak agresszívak persze, de féltek a nagy nyúlkálástól azért. De szerintem ez orvosolható. :)
2. Fogkoptató, és szőroldó paszta: Voltunk kisállatkereskedésben, és ajánlottak pár dolgot, amikről én nem olvastam a neten. Ilyen az említett kettő. Ezekre szükségük van tényleg? Elvileg a széna koptatja, de nem eléggé, azt mondta a hölgy, én hiszek neki de mivel erről nem olvastam így szeretném kikérni a Ti véleményeteket is! :) A szőroldó paszta Gimbi márkájú. (Van nekik C-vitamin is, a leírás alapján 10 csepp / 100 ml hetente 1x az adagolás, ezzel így nincs is kérdésem.)
3. Vettem szénagömböt, a nagy fajtát, viszont a ketrec 50-60cm magas, és nem lóg le elég alacsonyra. Szóval valami madzaggal vagy dróttal jó lesz ha meghosszabbítom a gyári hosszát, ugye? Köszi mindhárom kérdésre a külön válaszokat! :)
U.I.: Kérlek rém dolgokkal ne bombázzatok, nekem is új a szitu, jól akarok mindent csinálni, csak tanácsokat szeretnék. :) Köszi!
U.I. 2: Lehet lesz még kérdésem, azt kommentben fogom feltenni, így légyszi nézzétek majd a kérdést, ha vannak új kommentek. Köszi ezt is!
Az első ponttal minden okés úgy ahogy leírtad, majd feloldódnak, adj időt nekik.
Fogkoptató nem kell, arra tökéletes a széna. Szőroldó pasztáról én még sosem hallottam, hogy malacoknak kellene. Azt törpenyusziknak szokták adni, nálam is a nyuszi kapott ameddig megvolt, a malacok soha.
A hosszabbítás jó lesz a szénagömbhöz, csak arra figyelj, hogy ha drót akkor ne legyen nekik balesetveszélyes, ha meg madzag akkor ne legyen gáz ha esetleg elrágják.
Ha tudok még valamiben segíteni, kérdezz nyugodtan. Jelenleg nálam is két csaj van, hárman voltak, de a harmadik már az örök szénamezőkön vinnyog a régi malacainkkal.
1. A tengerimalacok zsákmányállat lévén minden ismeretlentől félnek. Új környezet, új emberek, minden új, próbálnak minél kevésbé feltűnőek lenni (elbújnak, vagy megmerevednek, mivel a ragadozó szeme leginkább a mozgást érzékeli, és nem tudják magukról, hogy nincs rejtőszínük). Lehetőleg 2-3 napig legyenek nyugodt környezetben, ne nagyon piszkáljátok őket, hogy felfedezhessék a területüket.
Persze kaja, és víz mindig legyen előttük annak örülni fognak, mégha pillanatnyilag nem is látszik. :)
2. Bolti fogkoptatót tilos nekik adni! A széna nagyon jól koptatja a fogakat, esetleg valami számukra ehető fát szoktak berakni, de a fogkopató olyan anyagokat tartalmaz, ami számukra nemhogy nem szükséges, de még ártalmas is.
A szőroldóban én sem vagyok biztos, várjuk meg hátha valaki jobban ért hozzá.
3. Igen, használható, viszont a tengerimalac földről legelő állat, így nem lesz nekik kényelmes nyújtózkodni a szénáért. Nyugodtan rakhatod a szénát a ketrec aljába is. A malacok szeretnek benne turkálni, elbújni, és akkor jobban fog fogyni is. :)
Ajánlom, hogy csatlakozz facebookon a Tengerimalacok - Értük és Velük csoportba, ahol minden kérdésedre segítőkész tapasztalt gazdik válaszolnak:
Persze, hogy félnek hagyd egy kicsit hadd oldódjanak. :)
Fogkoptató nem kell, száraz szénával kopik a foguk rendesen. Szőroldó pasztát nem tudom, hogy kell-e, szerintem nem. Nyulakhoz, macskákhoz szokták.
A szénagömböt cseréld le szénarácsra inkább, beakadhat a lábuk.
Szőroldó nem kell. Fogkoptató nem kell. A szénagömbbel nincs baj szerintem, de ha van a ketrec oldalára rakható szénatartó, az praktikusabb kezdetben. Most viszont nekünk is szénagömb van (2 db), mert a szénatartóból azonnal kihúzgálták a szénát, és ami a földre került, azt már nem ették meg. Csak összepisilék. A szénagömbből nem tudják olyan gyorsan kihúzkodni a szénát, hogy az összeset le tudják dobni a földre. Bár nálam az egyik már megtanulta, pont ma kaptam rajta, kihúzta, nem ette meg a kis büdös, hanem elegáns mozdulattal ledobta, aztán tovább válogatott, a másik szálnak elmajszolta a felét, aztán azt is ledobta. Az uborkát kézből add neki, soha ne hagyd bent a ketrecben, megfonnyad, megrohad, megbüdösödik, és kézhez is könnyebben szoktathatod őket finom falatokkal. Pont most írták egy másik kérdésben, hogy a tengerimalacok fűevők, nem kell nekik zöldség-gyümölcs. Aláírom, gyümölcs nem de én szoktam adni néha egy kis zöldséget, keveset, csak répát és uborkát, mindig mosva, hámozva, keveset és nem minden nap. Az egyikük már elmúlt öt éves, úgyhogy nem hiszem, hogy ártalmára lett volna a zöldség. Nyáron nagy melegben meg szoktak kapni keveset a dinnyének azon részéből, ahol a piros és a fehér rész találkozik, jól esik nekik a melegben.
Megszokni meg idővel meg fognak szokni, nem kell "búra alatt" tartani őket és lábujjhegyen járni, mert akkor ijedősek lesznek. Nyugodtan járkálj, beszélj hozzájuk, olvasd fel hangosan a leckédet, szokják meg a hangodat. Persze direkt ne csapkodj vagy dübörögj, de a normál életet a lakásban megszokják simán. Az enyémek a porszívó hangjával is elvannak, be sem mennek a házba, békésen eszegetnek kint.
Zsákmányállatok, főleg új helyen azt figyelik folyamatosan mikor jön a sasmadár hogy meg akarja enni őket, adj nekik időt, ugyanúgy zörögj körülöttük ahogy eddig szoktál, így megtanulják hogy azoknak a csúnya ijesztő hangoknak semmi következménye. Viszont én két házikót/bújót mindenképpen ajánlanék, sok malac van aki elvan egymás mellett de ugyanabba a házba már nem akarnak bemenni, mindenkinek jó ha megvan a kis saját személyes tere.
Fogkoptatót tényleg ne adj nekik, a széna tökéletesen koptatja a fogukat, nem szeretem ezt mondani de állatkereskedésekben bődületes baromságokat képesek mondani, vagy tudatlanságból vagy mert a lényeg hogy adják el a termékeket. Szőroldó pasztát nem igazán értem, sosem hallottam róla hogy kell igazából.
Szénagömbbel lehet próbálkozni, de egy állatorvos tanácsára kipróbáltuk hogy mi van ha csak a földre tesszük nekik egy kupacba (tök jól elmagyarázta hogy ez valami taktilis inger náluk mint a lovaknál de maradjunk annyiban hogy okkal nem én mentem az állatorvosi egyetemre) és tényleg elég szépen eszik de a lényeg szerintem maga a széna, minél zöldebbet és illatosabbat nézz, az jobban szokott fogyni.
Kiegészíteném a válaszokat. Kérlek vedd ki tőlük a szénagömböt. Borzasztó látvány ha véletlen beszorul valamije, sőt, volt akinek belepusztult a malaca is.
Kell nekik széna korlátlanul, napi friss víz, ház, esetleg emelet, és mehet pihe-puha bújó is.
Tápból kevés, hiszen kövesedhet tőle a malac, nem javaslom hogy egész nap legyen előttük. Mérd őket hetente, 30-40g-nál több fogyás esetén pedig exos orvoslátogatás szükséges.
Legyen otthon espumisan emulzió, életet ment!!
(7 éves malacos tapasztalat)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!