Milyen fajta rágcsáló van a fotókon? Pocok, vagy cickány?
Ez pocok? Milyen fajta?
Esetleg cickány?
Mutatok fotókat, sajnos a hosszú bajsza nem látszik az öt fotó egyikén sem. De megfigyelésem szerint a házi- és mezei egér bajszánál hosszabb a bajsza.
Relatíve rövid a farka.
Azért tudtam jól megfigyelni, mert az egérrel ellentétben sokkal kevésbé fél az embertől. Csak a hirtelen mozdualtaimra menekül, de másodpercek múltán visszatér, ha magvakat talál elszórva körülötem. Hosszú másodpercekig, lassan mozogva keresgélt és rágicsált az orom előtt.
Elég dundi példány, szép, zsemleszínű. :)
(Tengerimalac és hörcsög nem valószínű, gondolom, de majd a hozzáértők elmondják, mi ez.)
Kvázi természeti környezetben fotóztam, pontosabban amellett egy melléképületben. Mező, domb, erdő, patak is van nagyon közel:
Köszönöm, hoyg ilyen sokan írtatok, ezek szerint vagy erdei egér, vagy valamilyen pocok, ugye?
Eszembe jutott még egy támpont! Egy hasonló küllemű faj is szokott itt ólálkodni, ő barnás, azonban annyiból más, hogy hosszanti fekete csík van a hátán!
Csupán tíz méterrel arrébb tevékenykednek egymástól (üregeket is látok). Épp ezért gyanítom, hogy esetleg lehet egymáshoz köze a két állatnak. Mert netán azonos faj, eltérú bundamintával.
Lehetséges? Másképp megközelítve: az erdei egérnél létezik fekete csíkkal a hátán minta? Vagy valamely pocokfajnál?
(Talán egyszer lencsevégre kapom a csíkoskát is.)
Fizimiskája nagyon erdeiegér-szerű, a pocokverziót kevésbé tartom valószínűnek, noha a pockoknak igen sok faja él itthon is, mindet nem ismerem, de egered vhogy nagyon nem pockos, annál inkább erdeiegeres. :)
A farokrész geometriai jellemzői arra engednek következtetni, hogy ezt az egyedet korábban sérülés érte.
De az erdei egereknek is több faja van, így felülnézetből nehéz megmondani, hogy közönséges, sárganyakú, esetleg kislábú erdei egér-e (Apodemus sylvaticus / flavicollis / uralensis).
A csíkos is erdeiegér-faj, ő a pirókegér (Apodemus agrarius). (Létezik még egy vadon élő csíkos "egér"-faj hazánkban, a csíkos szöcskeegér, de az ő életmódja nagyon eltér az egerekétől, és rendkívül kis populációkban van már csak jelen, utánanézhetsz, merre fordul elő, ha messze onnan láttad, akkor biztos nem az volt. Azért írtam egyébként idézőjelet, mert még a hörcsögöknél is távolabbi egér-rokonok - bár azért a peléknél, mókusoknál közelebbiek -, de kicsik és hosszú farkuk van, ezért egér a nevük.)
Köszi neked is! :) Ha még nem írtam, egyékbént Észak-Dunántúl. Ha ez mond valamit. Dombok, erdő, mező, patak, pár kilóméterre tó.
Feltétlen felrakok fotót csíkoska őméltóságáról is majd. :) Már ha sikerül lefotóznom. Lehet, hogy ez pár hétbe beletelik, ki tudja.
Egyébként mitől ilyen dundi? :) A háziegerek karcsúak, az erdei egerek meg mind ilyen ducik? Vagy ez a pédány kivétel? Zsírt tartalékol?
14. voltam, akkor biztos lehetsz benne, hogy pirókegér. A szöcskeegerek nagyon messze élnek onnan (és azon az egy-két kis helyen, ahol élnek, ott sincsenek sokan).
Szerintem lefotózott példányod kisegereket vár. :) De ha az adott helyen kevés a ragadozó (értsd pl.: nyest, szarka, sikló) és sok a táplálék, attól is elkényelmesedhet. De még mindig ritkábban, mint egy olyan házi egér, akit gazdasszony még nem fülelt le. :-D
Szerintem az erdei egereket a háziakénál domborúbb arcélük miatt is kerekdedebbnek lehet nézni, de szerintem nincs köztük BMI-ben nagy különbség.
Amúgy ilyen egy erdei egér:
Ezek pedig házi egérkék:
;-DDD
Igaz, lehet vemhes is, ez a valószínűbb. Ugyanis nem gondolnám, hogy nagyon nyugta volna a ragadozóktól, hacsak nem a zárható melléképületben, ahova nem fér be nálánál nagyobb állat, mivel hézagos a melléképület fala, épp csak befér egy rágcsáló.
Ugyanis erre szoktak látni borzot, én már láttam a telkemen sakállt, esővizet inni (most írtják szegény szakállt és rókát az erdészek / vadászok, csapdákkal a környező erdőben), róka is van ezek szerint, ráadásul nyestkutya is tanyázott itt régebben.
Szóval szerintem a melléképület védte csak meg. Akárcsak a csíkoskát, mert az meg a másikban lakik. :D Azon is csak rés van.
TÖKÉLETES!! MOST NÉZEK FOTÓKAT NETEN, pirókegerem van! Mármint a csíkoska!! Le se fotózom, minek, itt van egy csomó a neten, pont ilyen a csíkosom:
[link] #/media/File:Mysz_polna2.jpg
Erdész a szakmád? :) Vagy biológus, etológus?
Egyébként te is errefelé élsz? Vagy tájékozott vagy tájegységenként az állatok alfajairól is?
A NAGY KÉRDÉS, hogy a fotózott "rágcsálóm" is vajon pirókegér volna, csak más mintával??
Bizonytalan vagyok a fotózott kapcsán még mindig...
Az erdei pocoknak kerek füle van és kerekded buksija, a fotómon levőnek viszont nem...
Erdei pocok:
->
IGAZATOK LEHET, alu fehér sáv, nyúltabb pofácska, és fülecske az erdei egér. A fotóm esélyesen erdei egeret tartalmaz, neten is hasonlók a fotók róla:
...vagy pedig a fotómon is pirókegér volna?? ÁÁÁ... nem tudom eldünteni, hiszen a neten látok olyan pirókot is, amelyik ne mcsíkos, és az is hasonlít a fotómon levőre...:
Annyi tuti, hogy a csíkoskám pirók. :)
Köszönöm neked is a segítséget, meg mindenkinek!
Aki szeretne, még hozzászólhat. :)
Most dobok egy hátast nyomban... Kezd összeálnni a fejemben a kép... A pirókegér is erdei egér!! Most olvasom:
"A pirókegér vagy pirók erdeiegér":
Vissza fogom olvasni a kommentjeiteket, mert csak most kezd bennem összeállni a kép...
A pirókegér és az erdei egér szinonima?
Vagy a pirókegér egy fajtája az erdei egereknek?
Olvasok, olvasok... aszongya':
"A pirókegér [Apodemus agrarius] hasonlít rokonához, a erdei egérhez (Apodemus sylvaticus)."
Tehát azonos nembe tartozó, de két, különböző faj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!