Most akkor kell mindegyik?
Nagyon jó, hogy utána olvastál, mert bizony kell a három lámpa, viszont az ultraibolya és az uv (ultraviola) egy és ugyanaz.
Alapvetően az a cél, hogy teknős normális fejlődéséhez és életteréhez szükséges környezetet a lehető legjobban lemodellezzük. A teknőcök nem csak a látható fényt hasznosítják, mint mi, hanem hullámhosszt tekintve az az alatti uv-t és az az feletti infrát is. Tehát ezekre szüksége van. A sima asztali lámpa csupán látható fényt ad, így arra jó, hogy a teknőc lásson, másra sajnos nem.
UV lámpa azért kell, mert ha jól táplálod a teknőcödet (fagyasztott kis hal egészben), akkor megszerzi a fejlődéséhez és egészségéhez szükséges kalciumot az ennivalójából, viszont ez csak uv sugárzás hatására képes beépülni a szervezetébe, tehát ha nincs ilyen lámpa, akkor hiába juttatjuk be a szervezetébe a kalciumot, mégis kalcium hiánya lesz, ez aztán olyan dolgokhoz tud vezetni, mint a puha páncél, páncéldeformáció, stb. Sajnos az sem igaz teljes mértékben, hogy ha van napfény a szobában, akkor nem kell. Az üveg, mint ablaküveg vagy akváriumüveg az uv sugárzás túlnyomó részét (emlékeim szerint jóval több, mint 90%-át) kiszűri, így hiába van relatíve a Napra téve a teknőc, ha közte és a Nap között van üveg, akkor uv sugárzást már nem kap megfelelő mennyiségben (itt azért az időjárás, páratartalom és egyéb dolgok is számítanak, ugye nem itt őshonosak). Szóval ez egy egészséges teknőc neveléséhez, tartásához nagyon fontos kellék.
A látható fény feletti tartomány az infravörös tartomány. Ez már mivel nem látható nem látjuk, viszont mi is érzékeljük ezt a fajta sugárzást, méghozzá hőként. Ha van egy jó infralámpád és alá teszed a kezed, akkor érzed, hogy melegszik a kezed. Erre a teknőcöknek a napozás végett van szükségük. A napozószigetük felett 30-35 °C-nak kell lennie, ezt nagyon pontosan be kell állítani, mert ha az ember rosszul teszi le a hőmérőt, akár képes 5-10 fokkal is kevesebbet mutatni, mint a valóság (tapasztalat), így a teknőc hőgutát is kaphat, szóval ezt figyelmesen kell megcsinálni. Ha ez nincs, akkor a teknőcöknek ugrik minden napozással kapcsolatos dolog az életükből. Hogy csak egy ilyet említsek, növekedéskor a páncéllemezkék a napozás során végbemenő változások miatt tudnak megfelelően, megfelelő idő alatt leesni. Szóval ennek hiánya szintén legalább egy betegségfaktort hozz a képbe.
A harmadik pedig a sima világítás. Itt is jó, ha az ember nem sima asztali lámpát használ. A fénycsöveknek van egy olyan tulajdonságuk, hogy színhőmérséklet, hogy ez most mit jelent legyen mindegy, mert fizika, a lényeg, hogy 6000-6500 K színhőmérsékletű fénycsövek modellezik a lehető legjobban a Nap látható tartománybeli sugárzását. Ahogy írtam fentebb, ennek csak az a célja, hogy lássanak, szóval egy sima asztalival is láthatnak, viszont gondolj bele, hogy ha sokáig be vagy zárva egy sárgás fényű lámpával világított szobába rossz lesz a hangulatod, zavarni fog, annak ellenére, hogy látni fogsz. Nekünk a konyhában van egy narancssárga színű fénycső, de falra mászok tőle. A szobámban is vörös sötétítő van és egész nap vörös minden, ez borzasztóan zavaró tud lenni. Szóval ha azt a kellemes, természetes érzést akarod megadni, ami egy szép tavaszi napod ér téged kint a természetben, akkor egy ilyen fénycső kellene.
Szóval tömören fogalmazva, mind a három kell, mert mind a háromnak létfontosságú szerepe van egy teknőc életében.
Egy melegítő, egy uv és egy általános kéne igen. UV-nál arra figyelj, hogy ne valami márkátlan izzót vegyél, mert az bajt is okozhat (lévén, hogy túl sok uv sugárzás egészségkárosító). Én egyetlen fénycsőről tudom, hogy azt több éves egyetemeken való tesztelés alapján ajánlják teknőcökhöz, én azt is vettem meg.
Itt találsz példákat a megfelelő világításra (és sok egyéb más nagyon hasznos információt is a teknőstartásról):
Ha nem akarod magad átrágni rajta, akkor állítsd össze ezt a világításkombót a teknőcöknek:
Általános: Osram Lumilux 865 (6500K) T5
UV: ZooMed ReptiSun 10, T5 (ez nagyon megbízható)
Melegítő: ZooMed Deep Dome lámpatest + OSRAM CONCENTRA PAR38 izzó hozzá
Az általános és uv csak fénycsövek, így kell hozzájuk egy T5-ös foglalatú lámpatest is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!