Melyik mérges kígyónak van halálos marása?
Amint az előttem szólók is mondták, igen sokféle fajnak halálos a marása. Hogy mégis kapj ízelítő választ, alábbiakban egy nem bonyolult lista. Mélyebben viszont tényleg lexikon! :-)
A "halálos" fogalmát és a méregezés mechanizmusát nem árt előtte tisztázni. Emberi szempontból halálos persze, amitől meghalunk. Toxikológiai szempontból viszont halálos adag az ún. LD50 érték, amitől a vizsgált egyedek 50%-a meghal. De természetesen nem embereken kísérletezik ki, hanem egereken, tengerimalacokon stb.. és a testtömeg-arányok alapján extrapolálnak emberre. Kellő adagban persze minden halálos, még a konyhasó is, így az egy marással szervezetbe juttatott méregmenniység, és az LD50 értékből határozzák meg elméleti úton, mennyire mérgező 1-1 marás.
Természetesen, ami egy-egy állat mérgezési hatás-mechanizmusában jelen van, máshol különbözhet, így azért ezek csak kb. adatok, de a nagyságrendeket azért tükrözik.
Bizonyos mérgekre másképp érzékeny az ember, az egér, és pl. a sertés.
Aztán eléggé különböznek a mérgek toxinhatásai is, ez alapján megkülönböztetünk:
1 neurotoxinokat, ezek idegmérgek
Ezek főként bénítással hatnak, és pl. légzésbénulással,
szívmegállással okoznak halált.
2. Haemotoxinokat, ezek vérmérgek
Ezektől felbomlanak a vérsejtek vagy alakos elemek, esetleg extra véralvadás vagy ellenkezőleg, extra vérzékenység lép fel, és járulékos embólia, vagy elvérzés miatt áll be a halál.
3. És persze sok méreg van, amelyek fentiek kombinált hatásaival hatnak.
4. Minden méregnek, mivel ezek a kígyó emésztését is szolgálják, nagyon erős ún. bontó-kicsapó, azaz szövetelhalást okozó hatása is van, lényegében a marással megkezdődik a szövetelhalás. Ennek lokális, helyi hatása van (duzzanat, elhalás, nagy fájdalom).
5. Mivel ezek a toxikus mérgek bonyolult idegen fehérjék, sokszor tetézi még a méreghatást általános allergiás immunreakció, ami anafilaxiás sokkot okozhat, ebbe is bele lehet halni. Ráadásul ezt az ellenszérum is kiválthatja. (ezért nem mindegy az ellenszérum adása, csak végszükségben, valamint a fajta azonosság kérdése)
Nem közvetenül a méreg hatása, de növeli a halálozást, hogy elmaradott, orvostól és kórházsaktól távoli vidékeken nem sok remény van gyors segítségre, ami ilyenkor kizárólag a helikopter és az ellenszérum lehet. Szintén növeli a halálozást nyilvánvalóan, ha gyermek, vagy idősebb, legyengült szervezet az áldozat. Ilyenkor ugyanazt a méreg, erősebben fejti ki hatását.
Ennyi bevezető után ismereteimből adok némi listát, ezek nem tükrözik a sorrendet.
1. Ausztráliai tajpán fajták, sima és a ritkább fekete tajpán. Ennek mérge nagyon erős, ráadásul az 1 marással egyidejűleg leadott méreg is rengeteg. Ennek eredményeképpen egy marás kb. 140.000 egér halálához elégséges, ez még emberre nézve is 50-100x halálos adag.
Emiatt eléggé reménytelen a tajpán marástól megmenekülni, az azonnali ellenszérum segít csak.
2. Szintén ausztrál barnakígyó.
Mérge még erősebb mint a tajpáné, de kevesebbet bocsát ki 1 marással, amiatt több a "remény" megmenekülni. De ez csak elmélet, a halálos adag még mindig 20-40x adagjáról beszélünk, ráadásul a halál elég gyorsan beáll, így ugyanaz a válasz, az azonnali ellenszérum segíthet.
3. Még mindig ausztrál, korallkígyó. Erős vérmérge van, az áldozat artériái, érfalai felnyílnak és a megmart ember a szöveteiben belül elvérzik. Elég menthetetlen. Azt hiszem, itt ellenméreggel is rosszabbul állunk. Ellenméreg nélkül a halálozás 100%.
4. Tengeri kígyó
Valamennyi kígyó közül a legerősebb neurotoxin, marása 100% halálos, és nincs ellenszer. Szembe megy az esetszámmal, hogy rendkívül ritka és távolságot tart az embertől, ráadásul nem agresszív fajta.
5. Észak amerikai csörgőkígyók
Crotalinus féle nemzetség tagjai, sokféle fajuk van.
Közös vonásuk hogy rendkívül erős szövetelhalást és vérbontást okoznak, a megmart végtag akár 5x-ösére duzzad, felreped, teljesen feketére elhal. Marása elenszérum nélkül 50-75% halálozású és még megmenekülés után is gyakori a végtagelhalás, amputáció, maradandó bénulások.
Legtoxikusabb egyed az indián névről szabad fordításban "Borzasztó csörgőkígyó" nevű jószág.
6. fekete mamba
Erős a mérge, sokat is bocsát ki egy marással, ráadásul a kígyófajta kifejezetten agresszív, szinte futás sebességével üldözi áldozatát (10-15 km/h !). Emiatt nagyon veszélyes. marása szinte 100% halálos ellenszérum nélkül.
7. Szarvasvipera, gaboni vipera, puffogó vipera, gaboni vipera stb.. afrikai fajták.
Mérgük fentieknél kevésbé toxikus, és némileg kevesebb, de még így is eléggé hatékony, ráadásul gyors hatású toxinok. Halálozási arány ellenszérum nélkül 40-60%.
8. Kobrafélék
A "sima" pápaszemes és királykobra itt a fő vonal. Erős neurotoxinok, általános bénulást, érzéstelenséget, majd légzés- és szívbénulással halált okoznak. A királykobra ráadásul marás után nem húzódik vissza, hanem szorosan állkapcsát összeszorítva, folyamatosan pumpálja a mérget, így relatíve sokkal veszélyesebb a harcmodora miatt. 50-70=-ra tehető a halálozás, királykobránál szinte 100% az említett ok miatt.
9. Egzotikus fajok
Ezek szinte ismeretlen, vagy frissen felfedezett Madagaszkári, borneói stb. fajok. Egyrészt semmivel nem veszélytelenebbek toxikológiailag, mint megfelelő családokba besorolt fajtársaik (viperák, tajpánok, kobrák, korallkígyó félék stb..), de ráadásul ismeretlenségük miatt esély sincs ellenszérumra.
A dolgot árnyalja, hogy egy-egy konkrét egyed méregerőssége attól is függ, mennyire éhes a kígyó, milyen régen mart, mekkora maga a példány, hanyadjára mart sikeresen stb.. de a felsoroltaknál tökmindegy, olyan erős mérgük van.
Láthatóan a hazai kígyófajok messze nincsenek benne a toplistákban, és amúgy szogorúan védettek, alig van belőlük, és azok is nagyon elrejtőznek az ember elől.
A homoki vipera kérdéses faj amúgy, vannak akik alfajba sorolják csak a keresztes vipera alá, az orrszerű tövises kinövése miatt. (az idegen nevükből is látszik, nem hívják külön kígyófajnak). van más, "igazi" homoki vipera, ami viszont errefelé egyáltalán nem él.
Bocsánat a szövegtördelésért, nem tudom hogy fog megjelenni. Sok remek, magyar nyelvű könyv született a témakörben, ha jobban érdekel, nézz utána.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!