Kígyótartáshoz mik kellenek?
Veszélyes állat tartására vonatkozó személyi feltételek
2. § (1) Veszélyes állat tartására engedélyt az a természetes személy kaphat, aki
a) cselekvőképes és büntetlen előéletű,
b) rendelkezik a 3. §-ban megjelölt szakirányú tartási ismereteket igazoló, legalább középfokú szakképesítéssel és szakmai gyakorlattal,
c) ha a b) pontban előírt feltételekkel személyesen nem rendelkezik, az azoknak megfelelő személyt alkalmaz,
d) rendelkezik a tartási hely közvetlen szomszédainak beleegyező nyilatkozatával,
e) biztosítja a 3. számú mellékletben - méreggel ölőállatfajok tartása esetében a 2-3. számú mellékletekben előírt feltételeket,
f) teljesíti a biztonsági előírásokat.
(2) Veszélyes állat tartására engedélyt gazdálkodó szervezet akkor kaphat, ha az állat gondozására az (1) bekezdés a)-b) pontjaiban meghatározott feltétellel rendelkező alkalmazottja van, és a d)-f) pontokban előírt feltételeket biztosítja.
(3) állatkertek és állatotthonok (állatpanzió és állatmenhely) esetében a veszélyes állatok tartása akkor engedélyezhető, ha az intézménynek az (1) bekezdés a)-b) pontjaiban meghatározott feltétellel rendelkező alkalmazottja van, biztosítja a d)-f) pontokban előírt feltételeket - amennyiben külön jogszabály ezektől eltérően nem rendelkezik -, továbbá rendelkezik a működéshez szükséges engedéllyel.
(4) Az 1. § (2) bekezdése alapján veszélyes állattá nyilvánított egyedek tartási feltételeit és a tartás biztonsági előírásait az eljáró hatóság - a veszélyes állattá nyilvánítással egyidejűleg - egyedileg határozza meg.
Amennyiben a tartáshoz szakképesítés indokolt a 3. § rendelkezését kell alkalmazni. Ha a tartás biztonsági feltételei nem felelnek meg a mellékletben előírtaknak az átv. 23. §-ának rendelkezése szerint kell eljárni.
(5) A 3. számú mellékletben foglaltak a cirkuszi állatokra csak abban az esetben alkalmazhatók, ha külön jogszabály eltérően nem rendelkezik.
(6) ((Beiktatta: 3/2001. (II. 23.) KöM-FVM-NKöM-BM r. 16. §.)) Veszélyes állatnak minősített védett faj egyedének tartása engedélyezésére irányuló kérelem ügyében a védett állatfajok tartásának engedélyezésére vonatkozó szabályok alapján kell eljárni, a tartás engedélyezése esetén az e rendeletben meghatározott biztonsági feltételek előírásával.
3. § A 2. § (1) bekezdés b) pontjában megjelölt szakirányú szakmai végzettségnek kell tekinteni az állatkerti állatgondozó, az állattenyésztő, a vadász-vadtenyésztő, valamint az állattenyésztőés állategészségügyi szakképesítéseket, illetve a felsoroltakkal egyenértékű korábbi középfokú szakmai végzettségeket, továbbá az ennél magasabb szintű biológus, zoológus, az agrár és állatorvos végzettségeket, feltéve, hogy az illető legkevesebb 3 év szakmai gyakorlatot igazol megfelelő szakintézményben (pl. állatkert, vadaspark, cirkusz) teljesített munkaviszony (egyéb munkavégzésre irányuló tartós jogviszony) keretében.
4. § (1) Az e rendelet hatálybalépése előtt megkezdett veszélyes állattartás esetén a tartó az átv.-ben meghatározott engedélyező hatóságnál, az e rendelet hatálybalépésétől számított 60 napon belül, a tartás engedélyezése iránt kérelem benyújtására köteles.
(2) A települési önkormányzat jegyzője nyilvántartásba vételre [245/1998. (XII. 31.) Korm. r. 6. §] és ellenőrzésre köteles. Amennyiben a tartás körülményei az e rendeletben előírt feltételeknek megfelelnek, a hatóság - az átv.-ben meghatározott szakhatóságok hozzájárulásával - a tartást engedélyezi. Amennyiben a tartás biztonsági feltételei nem felelnek meg a mellékletekben előírtaknak, az illetékes jegyző az átv. 23. §-ában foglaltak szerint jár el.
(3) Az e rendelet hatálybalépésekor működő állatkertek - a biztonsági feltételek kivételével - a tartási feltételeket az e rendelet hatálybalépésétől számított 2 éven belül kötelesek biztosítani.
5. § A 4. § (1) bekezdés szerinti tartások eseteiben, ha a tartó természetes személy, 5 év folyamatos tartás alapján a 3. §-ban meghatározott képesítések hiányában is az engedélyező hatóságnak a szakismeretet biztosítottnak kell tekintenie a tartott egyedek tekintetében. Gazdálkodó szervezet esetében a 2. § (2) bekezdésének rendelkezését kell alkalmazni.
6. § A veszélyes állatok tartására vonatkozó feltételek megszegése esetén az eljáró hatóság az átv.-ben meghatározott kötelezettségei mellett az állatvédelmi bírságról szóló 244/1998. (XII. 31.) Korm. rendeletben meghatározott bírságot szab ki.
8. § A veszélyes állatok közül a tengeri kígyókra tartási engedély nem adható!
Nekem 4 éve van szivárványos boám. Első hüllőm, eddig semmi baja nem volt. Élő egérrel etetem, tényleg nem szép látvány, szokni kell, (bár amilyen körülmények között ezeket a laboregereket tenyésztik kb megváltás nekik a halál...). Szükséges felszerelés: hátterezett előlnyílós terrárium, lámpa, valamilyen melegítő megoldás, nekem kerámiaégős ügy van leborított cserépben (nappal 28-30 fokot igényelnek), talajnak virágföld és tőzeg 1:1-es keveréke, itatótál. Ennyi. Meg jól jön egy időkapcsoló, hogy nehogy elfelejtsd éjszakára lekapcsolni, vagy reggel felkapcsolni a lámpát és a melegítőt.
Egy baja van, hogy elég nagyra megnő, tehát ha azt akarod, hogy jól érezze magát, jó nagy terrárium kell neki. Az enyém most egy 140x60x80-asban van...
Szia! Nem tudom mennyibe kerül, járj utána! Én ismerőstől vettem, kb. 15.000-ért, de lehet, hogy csak 10 volt, nem emlékszem.
Nem kell teleltetni, fent mindent leírtam. Nagyon barátságos, a többi kígyóhoz képest lassabb a mozgása, én ezért választattam. Egyébként egy olyan kígyótenyésztőtől vettem,akinél kb 30 különböző fajta van, és ez volt a legszimpatikusabb. Annyi a lényeg, hogy napközben 28-30 fok legyen nála, éjszaka meg 20-25. Tehát nappal fűteni kell neki, kivéve nyáron. De a kerámiaégő az nagyon olcsó megoldás. Ja és néha be kell sprickolni, hogy párás legyen a levegő. Nem nagy kunszt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!