Szerintetek megéri a szarvasmarha tenyésztés? Mennyi kg-ja?
Van több nagy legelő? Bőségesen nő rajta a fű? A legtöbb területnek locsolás nélkül nincs elég fűhozama, a locsolás viszont ahogy a takarmány is, drága.
Nézz utána az igényeiknek, van húsmarhákról szóló szakkönyv is, ha jól emlékszem a Mezőgazda kiadónál találod meg.
A Holstein-fríz hízóbika 400 forint fölött megy, a húsmarhák pedig 600 forint fölött.
Sok haszonra ne számíts! Helyedben inkább a földön megtermelt terményt adnám el.
Milyen területen van földetek? Nem elhanyagolható szempont, de a locsolós dologról én nem tudok nyilatkozni, biztos van olyan földterület is, viszont én ezt sosem tapasztaltam, pedig mi észak-keleten, a nagyon nagyon dimbes dombos vidéken élünk, a földjeink legtöbbje nem síkterület, sok a domboldal amit kaszálónak használunk, de meg a lucerna földeket se locsoltuk soha, mégis szépen adják a hozamot. Akkor fogj bele, ha van megfelelő mennyiségű földterületed, hogy azt kaszálva magadnak termeld ki a takarmányt, vagy másképp veheted zsebből, ami nem olcsó mulatság ennyi marhára számolva! A földeket akkor éri meg kaszálni és magadnak termelni a takarmányt, ha az összes periódust saját géppel végzed, vagy legalább törekszel arra hogy ez így legyen, mert ha kaszálni is hívsz bérbe, meg sodorni aztán meg bálázni és behordani is, akkor egyszerűbb ha megveszed. Mi is mással báláztatunk és így is baromi sok pénzt visz el, szóval próbáljuk megoldani. Úgyhogy kell egy alap géppark is hozzá. Ridegben éri meg ennyit tartani, ki kellene alakítani nekik ehez a körülményeket, vagy villanypasztort, karámot csinálsz beállóval, és egész évben nyomatod nekik a takarmányt, vagy ha van legelőd akkor kihajtatod csordással, ami plusz pénz megint.
Az uniós támogatásokat megkapod keresztapa nélkül is, de számíts rá, hogy megszivatnak állandóan, kapsz a fejedre helyszíni ellenőrzést, vérvétel kell, papírmunka, legtöbb esteben csúszik a kifizetés, mikor már a híradóban a nagyokosok vigyorognak öltönyben egymás mellett, hogy kifizették az idei támogatásokat meg pénzcunami esett a gazdákra, akkor még te valószínű nagy tehénkakit se láttál belőle, csak az akinek keresztapja van.
Az árak mindig ingadoznak, a kakibb piaci időszakokat á kell vészelni, kellenek az összeköttetések egy idő után, vannak akik csak azzal foglalkoznak hogy a mifélénktől összeszedjék a borjakat, hízott bikákat stb, ha jó anyagot adsz oda, meg vannak vele elégedve akkor később is keresnek, akár külön fel is keresnek, hogy várható e eladó marha tőled idén, mennyi és mikor, tapasztalat.
Összegezve hálás-hálátlan meló ez, nem mondom hogy ne kezdj bele, mert minden nehéz manapság, de legyél reális.
"A Holstein-fríz hízóbika 400 forint fölött megy, a húsmarhák pedig 600 forint fölött."
Jöhetnek a linkek, vagy ha kereskedőként szállsz be és teszel rá akár 25%-ot nekem az is jó :)
Én ilyen akciós ajánlatokat szoktam kapni, egy példa dexter borjú 30kg =52 000Ft, 310kg-os vemhes tehén 340e+áfa.
Szerintem lefelejtettél egy 1-est, remélhetőleg csak az elejéről :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!