Mivel segíthetnék neki? Hogy vegyem rá hogy többet egyen és felálljon? SÜRGŐS!
A kecském beteg. Haszon állatként van tartva viszont én immáron 3 éve lányomként szeretem. Sajnos most nagyon megbetegedett, gyakorlatilag csak csont és bőr, nem bír lábra állni már péntek óta. Volt kint a doki, adott neki injekciót és holnap megint jön. Az emésztésével van baj, hogy pontosan mi váltotta ki nem tudjuk. Vettünk ma neki vitamint, mostmár azt is kapja. Enni is eszik (talán kevesebbet mint szokott de nem sokkal) és vizet is rendesen iszik. Az ürüléke bogyós, de nem annyira száraz mint kéne legyen. Az akarat meg van benne, hogy felálljon, de egyszerűen nem bírja magát. Péntek óta ölben cipelve (nem könnyű...) viszem ki a fűre és vissza a pajtába. Tudom türelem kell, ahhoz hogy megerősödjön, de nem tudom mi mást tehetnék még. Türelmem az van, időm nincs. Az elkövetkező 7 napban muszáj lesz lábra állítanom, de nem tudom hogyan. Az a baj hogy költözünk. Pár hétig be a városba (tőlem fél óra) utána pedig egy másik faluba. Viszont amíg a városban leszünk muszáj itthon tartanom és rábíznom valakire, de egy beteg kecskét akit ölben kell mozgatni ki vállal el? egy egészségessel még megoldom aki legalább magától tud mozogni de így? mit tehetnék? Apa már lemondott róla, az lenne a legegyszerűbb ha meghalna, de én nem tudok lemondani róla. Sok mindent elveszítettem, ő az utolsó. Ha ő is itt hagy, már nincs az az ember aki kiszed a gödörből, mert már nem is fogok akarni felállni. Kész vagyok harcolni érte, ha kell minden nap haza jönni hozzá, áldozatokat hozni. Viszont egyre fáradok (úgy érzem a hétvégén 7 évet öregedtem mellette az aggodalomtól), suliba kell járnom, két hét múlva verseny és egyre jobban kétségbe esek...
Kérlek ha valakinek van valami tapasztalata vagy tippje segítsetek mert nem tudom mit tehetnék még érte...
eszem ágába sincs magára hagyni és ha kell a föld aljáról is össze szedek annyi lelki erőt, hogy ezt mindketten túléljük viszont fizikailag lesz majdhogynem képtelenség mellette lenni....napi átlag 7 óra suli, plusz kb másfél óra hazáig és vissza
köszi a válaszod
Kérődzik?
A kezed húzd végig a hasán és ha fura mozgást csinál akkor lehet le nyelt valamit!
És mi a baj az emésztésével? Nem működik rendesen a bendő? "Renyhe bendő"-t mondott esetleg a doki? Én szarvasmarhával dolgozom, nem tudom, a kecske mennyire különbözik tőle, de mindkét állat kérődző. Létezik egy olyan anyagforgalmi betegség is a kérődzők esetében, amit ketózisnak neveznek. Ha a kecskéd nemrég ellett, érdemes számításba venni ezt is, mert a tünetek egyébként utalhatnak rá.
Glükózos és Nátrium-kloridos infúziót szoktunk adni a tehénnek szteroid injekcióval és Duphalyte vitaminos infúzióval.
A renyhe bendőre vannak különféle takarmányozási kiegészítők, pl Energan paszta. Nem tudom, "kecske méretben" van-e ilyen, rá kell kérdezni a dokinál.
Megemelni a két csípőcsontjánál fogva lehet. Tegyetek két hurkot a csípőcsontjaira, igyekezzetek rögzíteni, hogy le ne csússzon róla, miközben emelitek. Egy gerendán átvetve a kötelet, vagy csörlő segítségével (traktor, ami tud emelni pl bálát is, nagy előny lenne, mert az meg tudja emelni nektek a kecskét) segíthettek neki felállni. Csípőcsontja elbírja a súlyát és nem okoztok vele fájdalmat neki. Naponta 2-3x emeljétek így meg, hadd álljon, hadd térjen vissza a keringés a lábaiba, esetleg dörzsöljétek, masszírozzátok, hogy így segítsetek neki. Ha esetleg elbírják a lábai, lehet lazítani a kötélen, de pl rajta hagyhatod, hogy ha mégis elerőtlenedne, megtartsa a kötél, és ne essen össze újra, amíg be nem fejezi az evést/ivást.
Ezek az infúziók és gyógyszerek, amiket fentebb felsoroltam, nem olcsóak, és nem garantált, hogy megmentik a kecskédet, de tehénnél általában be szokott válni ez a fajta kezelés. Kitartást, erős légy!
utolsó köszönöm szépen a választ. a pontos diagnózist nem tudom, nem voltam itthon amikor a doki felállította. Az a baj, hogy nagyon le van fogyva, emiatt nem bírják a lábai. szabályosan meg tudom számolni a bordáit. egyébként nem fásult vagy semmi ilyensmi, a kukoricának azonnal neki ugrik és a füvet is szívesen megeszi, a szénát valamiért nem annyira de abból is eszik. A vizet is gond nélkül issza.
Pont ez a baj, hogy nem ellett. Mivel kis méretű, fogalmunk sincs arról, hogy volt e egyáltalán gidója (az első gidó születése előtti héten vált világossá hogy van e tavaly). Kérdeztem dokit, hogy mit lehetne csinálni. Azt mondta hogy adjunk enni és inni és vitamint. Ő adott egy injekciót az ágyékába aminek 3 napig van hatása. Amiket te leírtál, olyanokat nem említett. Ha az oldalára fordítom akkor a lábaival rúg, normálisan reagál az érintésre. Sajnos azzal a módszerrel amit mondasz nem igazán van lehetőségem megemelni, mivel nincs semmiféle csörlőm, traktor meg pláne. Apum sem mezőgazdaságban dolgozik csak mivel falun élünk van/tyúkunk, nyulunk s kecske. De holnap mindenképp beszélek a dokival, hogy hogy állíthatnám lábra, csak már mindenünk el van pakolva...
köszönöm a válaszod :)
Ha nem gidázott, akkor kicsi az esély a ketózisra, vagy legalábbis kisebb, és amiket leírtam, azok direkte erre vannak kitalálva, szóval lehet ezért nem említette a dokid.
Minden esetre furcsa, hogy eszik-iszik rendesen, borzasztó mértékben nem is fosik, és mégis egyre fogy...
Hát sokat nem tudtam segíteni, de azt valahogy mindenképpen megpróbálnám megoldani a helyedben, hogy ilyen-olyan módon a lábára állítsátok, naponta legalább 2-3 alkalommal. Tulajdonképpen egy kecske nem lehet nehezebb egy pár napos borjúnál, két ember simán talpra állítja és megtartja (egy az elejét, egy a hátulját.) És ha le is fektetitek, inkább "ültessétek", ne nyúljon ki teljesen az oldalára, ne legyen "lapos", mert kérődzőnél ez a fajta hosszas fekvés tovább ront az emésztésen, ami ugye nem segít, pláne, hogy ott van a probléma. Támasszátok pl az istálló fala mellé, ha nem akarja/tudja megtartani magát normális fekvésben, és mindenáron ki akarna nyúlni.
ülő helyzetben simán tartja magát, a nyakát is szépen tartja nyújtogatja. Ha mégis kinyúlik az csak azért van, hogy a lábát kinyújtóztassa. Fel állni is felállna azzal sincs baj, csak nem tud. Viszont addig izgelődik-mozgolódik, térdel amíg egyik helyről a másikra át nem verekszi magát. péntek óta áll fent ez az állapot. Azelőtt bár sokat feküdt (azt hittük a gidó miatt) simán lábra állt, járkált.
Az a baj, hogy átlagban 4 mire haza érünk/érek, 6kor már be kell vinni mert kezd hideg lenni. És mint mondtam apám lemondott róla. Ő biztos nem segít felállítani és tartani. Öcséim még kicsik, anyám meg nem foglalkozik nagyon az állatokkal ő nem állat párti. Amúgy is a költözés kellős közepén senkinek sincs felesleges ideje (nem mintha nekem annyi lenne, de na).
utolsó. A ruhákat még bent szárítjuk
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!