A szarvasmarha miután egyszer ellett utána egész életében tejel vagy elapad?
A tejtermelés az elléssel kezdődik, ennek biológiájába ne menjünk bele. Ugyanis a tehénke nem azért ad tejet, hogy Te ihass reggel finom kakaót, hanem azért, hogy felnevelje a borját vele. (Más kérdés, hogy jól átverjük, a borjút mesterségesen felneveljük, a tejet pedig kifejjük.)
Na szóval az ellés után megindul a tejelválasztás. Az első pár napban az állat kolosztrumot(előtej, föccstej) termel, ami emberi fogyasztásra alkalmatlan, viszont az utódnak meg kell kapnia. Ez egy sárgás, sűrűbb tej, segít eltávolítani a magzati élet során felgyülemlett bélszurkot, és egyfajta "lökést" ad az induláshoz a borjúnak. A tejtermelési időszakot laktációnak nevezzük. Ez marhánál általában 305 napot jelent.Jó esetben a tehén az első második hónapban újra vemhesül, tehát ebben az időszakban jól kell táplálni, hiszen tejet is ad, vemhet is nevel.A laktációs időszak végén a fejést csökkentik, majd elhagyják, a tej elapad, a szervezet felkészül a következő ellésre, majd minden kezdődik elölről.
A takarmányozással, a genetikai határokon belül lehet befolyásolni a termelést, az ellés előtti időben úgy etetjük a tehenet, mintha tejelne, mintegy megelőlegezve a termelésre az abrakot, de ez már egy másik történet.
-állattenyésztő-
Csak érdekességképpen:
Ugyanez történik természetes körülmények között is, pl. a szabadon tartott húsmarháknál, ahol a borjú a fő termék, a tehenet nem fejik, hanem a borjú szopja. Az ellés után a borjú 8-9 hónapig szopik, az anya közben vemhesül, majd ellés előtt "elrúgja" magától a borjút, elepad a teje, felkészül a következő ellésre. Ezt nevezi a szakma "rúgott borjúnak".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!