Megéri-e bármilyen haszonállatot tartani?
Ha van 23 ha szántód, és tudsz elég takarmányt termeszteni, akkor szinte bármit érdemes lenne tartanod. Nem muszáj a teljes termésedet eladni - kivéve ha erre béreltek fel -.
Attól függően, hogy mit termesztesz, érdemes elgondolkodnod haszonállat tartáson. A tojás folyamatosan keresett cikk, akár tarthatsz több tojó tyúkot is. Fokozatosság elvét követve lehet tesztelni a környékbeli piacot, mennyire keresett nálatok. Szerzel 40 tojót, takarmány adott, meg egy kis tápot (épület adott, még jobb!),aztán ki lehetne állni a helyi piacra. Pecsétet nem kell szerezni ennyi állománynál, és legrosszabb esetben is a konyhaasztalotokon fog kikötni a tojás. Ha úgy érzed,látod, hogy kapás van, akkor meg el lehet gondolkodni a bővítésen.
Igen kivánszorogsz a 20-40db tojásoddal, kifizeted az 5000-8000Ft-os placcbérletet, majd eladod 40-60Ft-ért a tojásokat...
Max bevétel 40*60=2400Ft, minimális kiadásod 5000Ft+utazás. Ez tényleg az évezred nagy üzlete lenne :)
Hallgass ez előttem szóló bölcs BP-i mezőgazdászra, érdemes!
Általában hetente van piac. De legalábbis mindenki eldöntheti saját maga, hogy milyen időközönként viszi ki a termékét oda. A tojásnak van egy olyan előnye (pl.), hogy simán lehet tárolni eladás előtt, mert nem romlik meg... A boltban akár 2 hetet is álldogálhat, mielőtt elviszi valaki. Ezzel a mentalitással, hogy "ne csináld, mert nem éri meg" nem igazán fog előbbre jutni a kérdező.
24 hektár földre remélem felveszed a földalapú támogatást!
Érdemes megnézned, hogy milyen fajta növény szereti a te földtípusodat. Ne akarj erőlködni tájidegen fajtákkal, mert kockázatos az előző 2 száraz év után. Aztán megnézed, milyen jószágot tudsz eltartani az adott terményválasztékból. Ha új az állattartás, akkor kezdd kevés létszámmal, a lényeg, hogy saját földeden meg tudd termelni az igényüket. Mindenek előtt nézd meg, hogy milyen fajta húsra volna igény. Ne ugorj bele elsőre jónak tűnő állatfajtába, mert nem biztos, hogy tényleg jó is. Amivel azért nehéz bukni: tyúk, disznó, esetleg 1 tehén, annak meg tudod nézni el tudod e adni a tejét. Nem felvásárlónak, annak én nem nagyon látom értelmét.
Viszont figyelj oda, mert üzemi jellegű állattartásra már újabb jogszabályok vannak az eu miatt. Lehet, hogy nagyobb beruházásra is szükséged lenne, ezért gondold át jobban mit vállalsz.
Mostanában is aranyszabály: feldolgozott termékkel érdemes piacra menni inkább. Tej-sajt(túró, egyéb...) ilyenekre gondolok.
Kis szerencsével kialakulhat saját vevőköröd, így elhagyhatod a piacot is egy idő után. Ehhez feltétlen fontos, hogy igazán minőségi terméked legyen.
Nekem pár kecském van meg persze tyúkjaim és méheim. Tyúktojással jól állok, minden másnap tojnak, és csak kukoricával etetem őket, a táp drága, és rossz ízt ad a tojásnak.
A kecskével az a gondom, hogy nagyvárosba kellene vinnem a sajtját, vidéken nincs pénz ilyen nem alapvető élelmiszerre. Viszont én magam szeretem, és hónapokig eltartható (a sajt), úgyhogy nem kell ezzel sem naponta utazgatnom...
Hogy miért érdemes? Kóstoltál már házi tojást? Ahol tápot nem láttak a tyúkok, csak az udvaron kapirgálnak? Esetleg ettél e olyan disznóhúst, amit nem tápon neveltek. Kóstolj meg házitejet (forralás után!!!) amit nem vizeztek fel. Ég és föld ízre és minőségre. Ha nem is eladásra, de saját részre tudsz nevelni pár malacot, tojásnak tyúkot, esetleg egy darab tehenet a tejéért.
Akkor mindenképpen jobban megéri, illetve csak úgy érdemes gondolkodnod, ha készterméket árulsz, nyerstermék helyett.
Már csak meg kell találni azt a felvevőréteget, aki hajlandó megfizetni az igazán minőségi élelmiszert.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!