Csak nekem tűnik úgy, hogy ebben az évben sem lódarazsak, sem méhek nem repkedtek a virágok közelében?
Remélem nem is lesznek a kis r0hadékok.
Az meg hüleség, hogy kihalunk nem csak olyan növények léteznek amiknek a beporzásához az ő munkájuk szükséges.
Hallottál már olyanokról, amiknek a "beporzásátá" a szél végzi el? Nem halnánk ki.. A méheket én is sajnálnám de a darazsak felőlem megr0hadhatnak remélem egyet se fogok látni idén.
Dehogyis halunk ki! Egyrészt a méhek bőven nem haltak még ki, másrészt ha ki is halnának, nem megszűnne a természetegyensúlya, hanem kialakulna egy új. Ami ránk nem feltétlen lenne előnyös hatással, de ennyitől nem halnánk ki!
Rengeteg állat és növényfaj halt már ki csak azóta is, mióta ember létezik a földön, közvetve mind valamilyen hatással volt az emberre is, mégsem pusztultunk ki minden egyes alkalommal :)
Idén minden bizonnyal már érezhető lesz a mezőgazdaságban az elhúzódó tél és ezáltal a méhes megporzás kimaradásának negativ hatása,itt Magyarországon is.a gazdák visszajelzései alapján a márciusi tél,a méheknél kimaradt 1-2 generáció miatt a kajszinál,sárgabaracknál több helyen akár 80%-os terméscsökkenés is előfordul.
A napokban került fel egy kép az internetre egy amerikai bio szupermarket hálózat próbaképpen beszedte a polcokról azokat a termékeket amelyek méhes megporzást igényelnek.457 termékük,gyümölcsök,zöldségek voltak kinn a polcon és a beszedés után mindössze 200 féle termék maradt kinn.
Az USA-ban a méhek pusztulása miatt a kiesés már tetemes,csak Kalifornia államban 800milliárd dollára becsülik az idei kárt.Az USA-ban a CCD okozta méhpusztulások nagyjából az állomány 40%-át vitték el.
Egy-két hozzászóló itt irtózatos tudásbeli hiánnyal rendelkezik,érthetetlen hogy minek szól hozzá amiről lövése sincs.
A 4 év többé kevésbé igaz,a méhek nélkül leállna a tej és marhahústermeléshez nélkülözhetetlen takarmánynövények beporzása,termelése,az étolaj ipar gyakorlatilag nullára esne vissza,a gyümölcstermelés szintén.
Az hogy szélbeporzásra "álljon át" a természet az egy többmillió éves folyamat lenne,szóval az ezt beirónak annyi esze van mint egy marék molylepkének.
Kisérletekkel bizonyitott pl hogy az uborka emberi ecsetes beporzással 192db-ot hozott,mig ha egy méhcsaládot helyeztek el,az uborka 6700db-ot termett.A kisérlet igazolta hogy egy méhcsalád 150ember beporzó munkáját végzi el egyetlen nap alatt.
Ami a darazsakat illeti:mint mindennek nekik is szerepük van a természetben,hasznosak.Nélkülük a kártevők hernyók,különféle rovarok elszaporodnának,ami felboritaná az egyensúlyt.Egy a 70-es években Franciaországba behúrcolt kártevő ellen csak úgy tudtak megnyugtatóan védekezni hogy az eredeti élőhelyről a kártevő fürkészdarazsát is be kellett telepiteni.Vegyszerekkel mérgekkel melyet teljesen be kéne tiltani az egészségünk érdekében nem mentek semmire.
A tavaly nyári aszály miatt a méhcsaládok már eleve gyengébben mentek telelőbe.A téli generáció augusztus-szeptember folyamán születik meg,de mivel a nyár aszályos volt,kevés virág állt rendelkezésre a fejlődő méheknek szükséges virágporforráshoz.A méheknek a virágpor amit a lábukon gyűjtenek a "hús" a fehérjeforrás,a nektár,melyből mézet készitenek az energiaforrás,melyből télen a minusz fokokban a kaptár belsejében hőt termelnek hogy átvészeljék a telet.
A hosszú tél betett,normálisan február végén-márciusban a téli 6-7hónapig élő generáció neveli fel az első és második tavaszi generációt,mely leváltja őket.A márciusi tél miatt ez kimaradt,a téli méhek rekordot döntöttek élettartamra,takarék üzemmódra kapcsolva kihúzták áprilisig.De a kiesett generációkat bepótolni nem tudták.
A növényzet áprilisban a bejött melegben rekord gyorsasággal hozta be lemaradását,de a méhek erre nem képesek.A méh petétől-kifejlett méhig 21 nap alatt fejlődik ki,ez nem lehet rövidebb.Petétől gyüjtőméhig,mely kirepül,külső munkát végez,járja a virágokat, 45-50nap telik el,szóval az áprilisban megszületett méhek majdnem május közepe-vége fele kezdték el járni a virágokat.
Ez a természet rendje,a méheknél 50 millió év alatt alakult igy ki,változtatni nem lehet rajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!