Ha az emberiség nem fogyasztana többet húst, ahogy a vegán aktivisták szeretnék akkor mi lenne a haszonállatokkal?
A szárnyasokat még lehetne házikedvencként tartani, a nyulakat is, extrém esetben a sertést is lehetne és a szaglásuk miatt a vámosok is tudnák használni őket hogy kiszagolják a kábítószert.
Ne de a szarvasmarhával mi lenne? mire lehet használni őket? lehetne egy háziasított állatból vadon élő állatot csinálni?
Lecsökkenne idővel a létszámuk, az egyedeik elvadulnának.
Viszont a tisztán növényi alapanyagokat felhasználó élelmezés több termőterületet igényelne, ami miatt megnövekedne az erdőirtás mértéke, és ez felgyorsítaná a talajeróziót, az éghajlatváltozást és a globális felmelegedést. Gyakoribbak lennének az áradások, ami hozzájárulna a vadon élő állatok pusztulásához, az emberi életminőség romlásához, az óceánok elsavasodásához és a biológiai sokféleség fokozatos csökkenéséhez. Hosszútávon fokozódna a globális élelmiszerellátás bizonytalansága.
Ha úgy önmagában megszűnne a haszonállattartás, le merném fogadni, hogy az állati takarmányok árai megemelkednének, mivel kicsi lenne annak a piaca, hogy a házi kedvencek tyúkok, törpesertések részére ezeket vásárolja az átlag ember. Eleve ezeket az állatokat nem lehet akárhol tartani, ha meg már társállatot keres az ember, nem ezekre esik a választása. Nehezebben lennének beszerezhetőek, drágák is lennének.
A szarvasmarha perpillanat iszonyat rosszul állna, a jelenleg ismert tejtermelő fajták teljesen eltűnnének. Sőt, ha valóban "egyik napról a másikra" hagynánk abba, akkor a nagy tejtermelésűeket én el is altattatnám (hogy kell ezt írni? 😅), mivel ha csak úgy "nesze boldogulj" alapon visszaraknám a természetbe, leborjazik, az első héten elvinné a tőgygyulladás. Nincs az a borjú, ami 40-60 litert megiszik egy nap.
Alapvetően a szarvasmarha, mint olyan, nem létezik emberi gondoskodás nélkül, nem része a "vadonnak". Az őse, az őstulok igen, de ő már nem. Úgyhogy valószínűleg a vegyestermelésű, és szívósabb húsmarhák vissza-vissza vadulnának, de országunkban például ez elég nagy gond lenne. Nincsen itt olyan ragadozó, ami szabályozná a populációjukat. Na meg hol élnének? A termőképes területek művelésben vannak, ami pedig nem, azt hamar felélnék. Ökológiailag is megkérdőjelezhető ez a visszavadítás.
Egyébként a Hortobágyon él rekonstruált őstulok csorda, érdemes utánajárni.
A ma ismert haszonállatfajták jó része eltűnne, mivel a természetben sem nincs helye, sem nem elég szívós oda. Egy-egy sertéstelepre komolyabb befürdés kell, mint a műtőbe! Valamint, ma már olyan szinten tart az állattartás, hogy a lehető legkevesebb diszkomfort, stressz érje az állatokat, ez mind rontaná a termelést. Ez egy rakás berendezést jelent, ami folyamatosan monitorozza az állatokat és környezetüket, miközben folyamatosan változtatja az istálló paramétereit (fény, hő, pára, légmozgás, takarmány stb.).
Érdekességként megjegyzem, hogy a kutyatartás is drasztikusan megváltozott: kevesen tartanak, keresnek munkakutyákat, kézenfekvőbb a kisméret. Olcsóbb tartani, egyszerűbb kezelni. Ha ez a tendencia a kutyák körében, akkor igencsak egyértelmű, hogy nem igazán lennének sokan, akik "mert csak alapon" házi kedvencként haszonállatokat tartanának.
#5
Ugye tudod hogy nem a háziméh az egyetlen beporzó rovar a bolygón? :D
#8
Őszintén szólva szerintem “megváltás” lenne nekik, legalább vége lenne a szenvedésnek, nem tenyésztenék tovább őket tömegesen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!