Régóta foglalkoztat a kérdés, hogy miért alakult ki az a jelenség, hogy bizonyos emlősök "vakon" születnek és csak 6 - 8 hét után nyílik ki a szeme: Ez miért van?!
Mi ennek a biológiai magyarázata?!
Hát, nem az lenne a biztonságosabb, ha csak akkor születnének meg, ha már a kölykök is látnának?!
Túlélésük szempontjából teljesen lényegtelen a látás. Hetekig-hónapokig (mi esetünkben évekig) teljesen a szüleikre vannak utalva, így felesleges idő- és energiapazarlás érzékszerveiket fejleszteni addig, amíg testük és agyuk készen nem áll az önállóbb életre.
Gondolj csak bele, egy újszülött kiscicának mi előnye származna abból, ha látná a veszélyforrást, amikor testét képtelen lenne rábírni még a menekülés is.
2019. okt. 19. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 anonim válasza:
Biológiai magyarázattól ne várj belső logikát. A természet a próba-szerencse alapon működik.Ha valami a túlélés szempontjából előnyös, az megmarad. Hasonló igaz a közömbös dolgokra is. Ami viszont hátrányos vagy előnytelen, az kiesik, elpusztul stb. A "vakon" születés az emberre is igaz, amennyiben a fényt észleli ugyan az újszülött, de nem tud vele mit kezdeni, mert a látás egyben bonyolult agyi folyamat is (azok a kapcsolatok viszont nem jöttek még létre).
2019. okt. 19. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
3/6 anonim válasza:
Leszámítva, hogy akkor sokkal tovább lenne vele vemhes az állat, az egyre nagyobb magzat egyre jobban veszélyeztetné az anyaállatot, megnehezítené a vadászatot (ha megnézed, jellemzően a ragadozókölykök ilyen fejletlenek)
2019. okt. 19. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
4/6 anonim válasza:
Biológiailag az lehet rá a magyarázat, hogy az anya szervezete eddig bírja a magzatot táplálni úgy, hogy közben még saját magát is életben tudja tartani. Így nincs más megoldás, mint kitolni és majd fejlődik tovább a külvilágban.
Ugyanez igaz az emberi magzatokra is és sok más emlős fajra is: Ameddig az anya szervezete életben bírja tartani magát és a magzatot, addig a magzat a méhben fejlődik, aztán megszületik. Ez egy szükséges kompromisszum.
2019. okt. 24. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
5/6 A kérdező kommentje:
Akkor ezek alapján logikusan merül fel a kérdés, hogy mi van azokkal a fajokkal, ahol az utódok már kinyílt szemmel születnek?! Ott a természet vajon miért nem sietteti a születés bekövetkezését?!
2019. okt. 25. 18:04
6/6 anonim válasza:
A szülés nem a magzat fejlettségétől függ, hanem - ahogyan írtam - az anya szervezetétől. Ebben még az is közrejátszik, hogy minden faj másmilyen tempóban fejlődik, így nyilván eltérő fejlettségi állapotban is születnek meg.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!