Fríz tyúkkal van valakinek tartási tapasztalata pl. ragadozók terén?
10: A kérdezőt is kérdezik :)
Hogy hogy élték túl a természetben, arról csak feltételezésem lehet, de azért válaszolok. Pl. ha már este egy fa magasabb ágán aludtak el, akkor jöhetett a róka lenn, őket nem zavarta szerintem. De hogy tényleg hogy van ez, azt kérdezem. És a neveléstől is biztos függ, mit szok meg... Azért kérdezem, kinek van tapasztalata.
Te mit tartottál eddig?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Hat az eredeti nem haziasitott tyúk sokban elter a mostani kövér lomha csirkéktől. A fríz tyuk eleve hasonlit a japán tyúkra. Tartunk azt is. De kevert az állomány minden fajta van benne nem tudom memondani milyenek a kotlós költ minden évben. Ülnek a tojasokon szóval valszeg régi fajtak a mostani csirkek nemigen költenek a brojler biztos nem.
Ezek a kisebb termetű tyukok keveset tojnak a húsuk is kevés szoval ha emiatt tartanad akkor valasz masik fajtát. Nem értem miert akarod őket kint tartani esőben hóban. A tyuknak ól kell nem vízálló a tollazata. Ha csak nyári zápor van is menekülnek befele a száraz helyre.
Tojótyúknak tartanám a frízt, azt találtam: 160 tojás/év, 52 g, az jónak tűnik.
A szabadtartás szerintem a tyúknak is jó, és nekem is. Pl. ha vmilyen okból nem zárom be a tyúkot egyszer is, vagy a kutya "elalszik", akkor odaveszhetnek a tyúkok.
Japán tyúkról fajtaleírást nem találtam, csak azt, hogy ez sokfélének a törpe változata. Akkor ez aztán nagyon tarka lehet... volt erről kérdés: https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__madarak__4260369-mi-..
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Nem értem mibe fájna ragadozó védelemben tartani őket.
Ha van ól, semmibe nem kerül bezárni.
A természetben se éli mindegyik túl, így nálad sem maradna mindegyik életben, tehát 100%-ban egyik se fog megmenekülni.
"Csak fel kell repülnie"
A tyúk (akármilyen fajta) nem cinege. Még a cinegét is elkapják.
160 db 52 g-od tojás, az nem igen jó tojástermelésre, saját részre sem. Persze ha utána számoltál, akkor nem vitatkozom, viszont fontos tudni, hogy ez csak az első évre igaz maximális körülmények mellett, a többi évben drasztikusan csökken az éves tojásmennyiség.
Ha vad tyúkot keresel az a gyöngytyúk.
Ne haragudj, ha nagyon modortalannak tűntem, de nekem úgy tűnik, hogy nagyon téves elképzeléseid vannak a tyúktartásról.
Szabad tartást akarsz, de igazából egy jó kerítéssel kivéded a rókát, zárt óllal meg a patkányt és a nyestet. És így is megvalósítható, hogy nagy füves területen kapirgáljanak.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Egyébként igaza van a az utolsónak. Most ahogy igy belegondolok a mi japán tyukjaink is alig tojnak, viszont megülnek a tojáson akár 2x is egy évben.
Ezek a hivatalos adatok mennyit tojik egy tyúk nem mindig tükrözik a valóságot. Nekünk kb 30 tyúkunk van majustól agusztus végéig napi 8-15 tojás a jellemző de ingadozik. Télen napi 1-5 tojás. Szóval akinek kevés tyukja van télen szinte nem is tojik persze ha nem tojóhibrid az kicsivel többet tojik.
De visszatérve a kérdéshez a csirke annyiféle tenyésztésen esett át, hogy vajmi kevés köze van az egykor vadon elő őséhez. Az ókori görögök is tartottak tyúkot. Annyira domesztikálódott, hogy nem igazán viseli el a természetes "vad" körülményeket.
És ahogy előttem szóltak egyetértek a macska is simán megfogja a verebet pedig az fürgén repked. Nálunk soha nem az okozta a legnagyobb veszteséget, hogy megfogta a róka hanem az, hogy elmentek foleg a fitalabb csirkék kerítes alatt kibujogatnak egyre meszebb mennek majd elvesznek. Ha a tyúkod képes felszállni a fára akkor simán eltud repulni.
17: A törekvésem az lenne, hogy egy tyúkot sem veszítsek
Épp ezért, ha egyszer is nincsenek időben este bezárva a tyúkok, akkor akár a nagy részét is elvihetik a ragadozók, ezért inkább önellátó, önállóan ragadozóelkerülő tyúkokat szeretnék, amennyire lehetséges.Hogy "mibe fájna" a ragadozóvédelem, vagy bezárás: a legtöbb napon valószínűleg semmibe, de egy nap is végzetes lehet, mint pl.:
- ha valami miatt több napra elutaznék, muszájból, vagy akár nyaralni. Így nyugodtan ott tudnám hagyni őket.
- ha (ne történjen ilyen, de van eshetősége) lesérülök vagy baleset ér, és sokba fájna bezárni őket (vagy képtelen is lennék rá)
- ha egyszerűen elfelejtem
- pl. ha valami nagyon leköt, és észre sem veszem az idő múlását.
- ...
Most ha a cinegét is elkapják (Róka?) attól még törekedhetek róka elől felröppenő tyúkot választani. Vagy az ellenkezőjére törekedjek? (Rókakedvelőknek: a róka szájába ülő-repülő tyúk a javaslat)
Azt olvastam, 4 éves korában csökken jelentősen a tojáshozam. De ha nálad a frízeknek 1 év alatt csökkent drasztikusan, akkor nyilván az a hiteles. Akkor lehet, felül kell vizsgálnom, hány tyúkot tartanék.
Ezt nem tudom, mire írod, de a téves elképzeléseimen kész vagyok változtatni, ha tudok olvasni magyarázatot arra, mi miért téves, és mit hogy kéne. Ezért írtam a kérdést. Senki nem úgy kezdte, hogy mindent tudott.
A gyöngytyúknak utánanézek.
A kerítés ha hibátlan lenne, jó lenne, viszont azt gondolom, átássa magát a róka a vadháló alatt.
Nyestre, patkányra még nincs rendes ötlet (macska?), ezt a felvetést át kell gondolni.
18: Akkor 4 nyári hónap alatt hozzák a 140 tojás/év hozamot, a többi időben hadd pihenjenek. Jó, hogy leírtad konkrétan ezeket a tapasztalati számokat. Lehet, hogy több tyúkra lesz szükségem, mint gondoltam.
Arról a 30 tyúkról jó lenne tudni, hány évesek, ha egykorúak. Ha nem egykorúak, akkor nagyjából a koruk eloszlását. Japán mind a 30?
A vad körülményeket hogy jól bírja-e, sok múlik szerintem a szoktatáson is a fajtaválasztáson kívül. A kutyáknál is sok szinte a jégen alszik, és jól érzi magát a hóban, a természetben. De ha ősszel beszoktatják a fűtött szobába, nem növeszt téli bundát, és nem bírja a hideget.
"elmentek foleg a fitalabb csirkék kerítes alatt kibujogatnak egyre meszebb mennek majd elvesznek "
Akkor erre az lenne szerintem a módszer, hogy időráfordítás: kiskorukban foglalkozni velük, megszoktatni, hogy szívesen legyenek a kertben, visszajöjjenek. (Ahogy a macska is a háznál marad.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!