Új hal vásárlása után mindig elkezdenek meg halni a halaink szép sorba, minden reggelre Előjel nélkül. Mi lehet az oka?
Ismételten akkor kezdenek hullani a halak, mikor megszaporodik a létszámuk, és te még csak nem is sejted, mitől lehet... hát valószínűleg nem attól, hogy beteg halakat vennél rossz helyről.
Akkor fussunk neki elölről, mert ennyiből aki meg tudja mondani mi a baj (vagy úgy csinál) az szimplán hazudik.
Pontosan milyen szűrő, márkája, típusa, milyen szűrőanyag, milyen növények vannak, mennyi, vízcserék mennyisége, gyakorisága, mennyi halból mennyi volt pontosan, melyik fajból mennyi, szaporulattal együtt!!!
Milyen más állatok voltak, vannak még (gerinctelenek, puhatestűek) , mennyit vettetek az új halakból, hogyan történt e betelepítés , egyszerre hány halat tettetek be, mennyit etetsz, milyen gyógyszert használtál.
Növények fajukra jellemzően egészséges ütemben fejlődnek e...
így nyitásképpen ezeket válaszold meg, aztán meglátjuk.
Ne hagyj ki semmit.
Szűrő : Diversa Exus 1000
Feltöltött szűrőtartályok: Bio filterszivacs, bio kerámia, prémium aktív szén
Komplett csőrendszer (integrált szelepekkel, csapokkal, 1400mm vezetékkel, bevezető esőztetó torokkal, szívóági pipával...)
Növények: mű növények
2 havonta volt 30% os víz csere.(megjegyezném az állatkereskedésbe azt mondták, hogy egy ilyen akváriumba elég fél évente részlegs vízcserét csinélni
gyógyszer: sera baktopur diver
Halak: legelső halaink: (egyett se mi választottunk direkt bementünk az állatkereskedésbe és úgy kértük a halakat hogy társíthatóak legyenek, kiderült hogy a kereskedő nem is ismerte a halakat, az interneten azonosítottuk be hogy milyen fajták.) Guppiból volt szapurolattal 10 db, Black molly ból volt 8 db + 1 kicsi , xifoból 3 db, plattyból 4 db, itt nem is volt gond csak egy kicsit algásodtunk . Elmentünk egy másik kereskedésbe( úgye az elsőhöz már nem akartunk menni mert arra rájöttünk hogy az csak leszedett minket)venni algaevő és takarító halat. Vettünk Páncélos harcsát 4 db ot, és ancit 3 db ot. + 1 db sziámit haza hoztuk karantént nem tartottunk az igaz azt mondták hogy elég ha fertőtlenitő szert teszünk bele metillénkék neptun általános fertőtlenítő szer de azért vártunk egy napot és zacskóval és nem hirtelen tettük bele hanem előbb ami volt a zacskóba víz meg a mi akváriumunkból mertünk vizet abba voltak.Itt elkezdtek kifehéredni és elpusztolni xifo platti egy se maradt guppiból 3 mollyból 2. Legyógyszereztük őket ahogy a kereskedésbe mondták és ahogy az utasítás szólt. Innentől nem halt meg egy hal se. Vártunk 1 hónapot mire újra vettünk halat amik Neon 7 db guppi 3, és 1 sziámi
Jézusom, ez mekkora katyvasz! Mi ez? :)
Hát nem is tudom érdemes e belemenni abba hány helyen és miket rontottatok el ... Hát végülis most van időm:
"Növények: mű növények
2 havonta volt 30% os víz csere"
Nitrogénkörforgás megvan? Tehát hogy az elrohadó kakit pisit stb szerves hulladékot (ammóniát nitritet) a szűrőben található nitrifikáló baktériumok csak nitrát szintig tudják oxidálni, de a nitrátot csak részleges vízcserékkel lehet eltüntetni.
Illetve ebben segítenek az élő növények, amik elegendő fény, és más növénytáp jelenlétében, jelentős mennyiségű nitrátot vesznek fel.
Élőnövényzet hiányában a vízcserékre extrém módon figyelni kell, ami jelen esetben nem fél évente jelent 30 %-ot, hanem kb hetente, vagy max 2 hetente.
élő növényzettel biztonságos ekkora víztömegnél a 2 heti 30%-os vízcsere. Ha nincs élő növény, akkor speciális nitrát megkötő granulátumot kell használni a szűrőben. (purigen, szat gyanta...) szóval az első óriási hiba, az egyébként is szélsőségesen ritka vízcsere, amit súlyosbított az élő növényzet hiánya.
": legelső halaink: (egyett se mi választottunk"
Ha autót veszel, annak se nézel utána? Autókereskedésben minden eladó dicsérni fogja a márkát, abból nem indulhatsz ki!
Boltba vásárolni kell menni, felkészülten, és nem ott tanácsot kérni!
Guppi, molly, xifó, platti- remek! 4 féle elevenszülő faj! 1-el is meggyűlik a bajod, ha nagyobb ragadozó hiányában beindul a szaporodásuk. Itt azt kell megérteni, hogy a természet ezeknél a halaknál úgy megy biztosra, hogy a szaporulatnak az 1 %-a éli meg a felnőtt kort. Így van egyensúlyban a természet. Ha ezt akváriumi környezetben nem biztosítod, akkor kezelhetetlenül rád fognak nőni, és a túlszaporodás miatt megmérgezed az egész állományt.
", itt nem is volt gond csak egy kicsit algásodtunk "
Igen, ez abszolút várható, nagy baj még nincs, mert ennyivel még elbír a szűrő, de algásodás már jelentkezik, hiszen a felgyülemlő nitrogénvegyületeken el tudnak szaporodni az algák, növényzet és vízcserék hiányában.
"algaevő és takarító halat. Vettünk Páncélos harcsát 4 db ot, és ancit 3 db ot. + 1 db sziámit"
Na, bonyolódik. Ugye a legendák meg a mítoszok...
Az anyag nem vész el. átalakul, de van egy körforgás, és mindig azzá alakul át.
Ha nincs se növény, se vízcsere, a szélsőségesen felgyülemlett nitrátokat az algák veszik fel. Hiába bármilyen hal... ugyan mit csinálna vele?! Megeszi? És? Nem szarja ki? Vagy nem kíván pluszban mégtöbb eledelt , amiből mégtöbb szar, mégtöbb ammónia, mégtöbb nitrát, mégtöbb alga eledel lesz? Hát dehogynem.
A páncélosokat nem tudom ki nevezte el "házmesternek" meg "takarítónak" de úgy saccolom kb bő 100 éve lehetett, hát azóta azért ki derült róluk, hogy hajszálpontosan ugyanannyira terhelik a vizet (természetesen) mint bármelyik másik hal.
Anci dettó. Algát is csak fiatalon esznek. A sziámi legalább eszegeti az aégát, csak ugye az előbbiekből az kiderült, hogy a halak számára mérgező nitráton élő algákat ha megeszik a halak, akkor a mérgező nitrát szabadon a vízben marad.
Pont ezért alapelv, sose az algákat pusztítjuk, hanem a kiváltó okot szüntetjük meg.
"fertőtlenitő szert teszünk bele metillénkék neptun általános fertőtlenítő szer"
Na ezt most azonnal írd meg, hogy most akkor mit fertőtlenítettél!!!
A halat a zacskóban, vagy az egész akváriumot, vagy a zacskóban lévő vizet, és utólag öntötted bele az akváriumba!!!
Ez a legfontosabb rész!
Ment e "fertőtlenítő szer " az akváriumba?!
Ez nekem egyáltalán nem bakteriális fertőzésnek tűnik, az adott gyógyszer pedig elsősorban erre jó.
Ha szájpenész, az szintén egy másodlagos fertőzés szokott lenni. Nem arra kell koncentrálni!!!
Hanem arra, hogy egy egészséges immunrendszerű hal hámszövete, az nyújt akkora védelmet, hogy ne penészedjen be!
A roppant hozzáértő lepontozók figyelmébe ajánlanám, hogy az új halak vétele után a régi halak hullottak el, amik bármilyen állapotban is kerültek anno a kérdezőhöz, addigra felépülhettek, és egy jó immunrendszerrel védekezhettek volna a kórokozók ellen! Ezzel szemben az újonnan vásárolt halakból élték túl a legtöbben. Egy hangyafasznyi logikával is belátható a dilettantizmus.
Ez egy stresszes környezet a túl sok bomló szerves anyag miatt. Egyfelől kérdéses a nitrifikáció, ami a szűrőben menne végbe.
Mert ez: " Bio filterszivacs, bio kerámia, prémium aktív szén" egy parasztvakítás. A kerámia 99% hogy egy rakás szar, valószínűleg azonnal ki kéne dobni a kukába. A szén működik kb 1 hónapig, aztán telítődik, és ugyanúgy nem ér egy kalap szart se. Marad a szivacs. Vajon elég nagy térfogatú elegendő számú nitrifikáló baktériumnak?
Ha csak töredékét teszi ki a szűrő térfogatának, akkor aligha! Tehát kerámia, szén, kuka, és feltölteni a szűrőt biológiai szűrőanyaggal, (szivacs, siporax, bio-rio, substrat, seachem matrix stb)
plusz ha nem lesz növény, akkor szat gyantával, vagy purigennel kiegészítve a fentieket.
Másfelől a végső lépés a nitrogénkörforgásban, jócskán meg kell szaporítani a részleges vízcseréket. 200 literben 2 hetente 30 % az reális, bár ez növényes akvára van kalibrálva.
Ez az állandó gyenge mérgezés olyan stresszt okoz a halaknak, ami miatt leáll az immunrendszerük.
Baszhatod a fertőtlenítőszereket, egy akvárium nem egy steril környezet. Kórokozók mindig is voltak, lesznek is, ez ellen csak jó immunrendszerrel lehet védekezni. Tökmindegy milyen kórokozó támadott, ez csak tünet. Az immungyengeség az igazi ok!
Minél több hal van, annál több a bomló anyag, annál nagyobb a mérgezés, és a stressz. Annál gyengébb a védelmük, ami első körben általában bőrbetegségekben jelentkezik. Gombák, paraziták, élősködők, baktériumok...
Ezért van mindig tömeges halhullás, ha több hal kerül be az akvába.
Jézusom! Na várjál! Azt mondod, hogy egyszercsak kipattant a fejedből hogy "kell egy akvárium" de semminek sem olvastál utána??? Annyi mindent elcs..tél, aminek ha egy kicsit utána nézel, biztosan nem cs.szel el!
Pedig az üveg mérte még oké is lenne, hiszen kisebb aksit nehezebb fenntartani.
A vásárlás meg... Most tényleg...te mindig úgy nész vásárolni, hogy az eladóra bízol mindent? Hát kinek kell az a hal? Kinek az vizét szűri a szűrő? Ki dobja ki rá a sok zsét? ... Hát te! A te pénzed, a te gondod, a te felelősséged, úgyhogy előbb tájékozódni kellene!
A helyedben én elölről kezdeném, mégpedig ott, hogy átolvasom az akvaguru.hu összes cikkét oda-vissza.....és csak ez már rá kell, hogy ébresszen a hibáidra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!