Alapszintű vízlágyítás?
Megtenné nekem valaki, hogy leírja nekem hogyan is működik a vízlágyítás? Mintha egy gyereknek magyaráznátok, amolyan hétköznapi, egyszerű nyelven.
Elméletileg nem nagyon kellesz lagyítanom, de a halak, amelyeket telepíteni szeretnék, nem szeretik a kemény csapvizet.
Ja, és ha lágyítok, az viszi magával a pH-t, ugye?
A vízlágyítás másnéven ioncsere. Ezt ezt vízlágyító berendezéssel tudod kivitelezni, amikor is műgyantán megy végbe az ioncserélés. Neked semmit nem kell tenned, a berendezés végzi a dolgát, bár nem olcsó mulatság.
A lágyítás nem hiszem, hogy befolyásolja a pH-t, olvass utána.
Ennyit tudtam segíteni 😄
A lágyításhoz a vízben oldott sótartalmat (és itt ne konyhasóra gondolj ;) kell csökkentened. Ha nem sokat kell lágyítani a csapvízen, akkor az ioncserélő gyanta vagy az előpalackozott ionvíz is megoldás. Utóbbi drága(70ft/l), előbbi pepecselős, a gyanta ugyanis regenerálható, de meglehetősen limitált a kapacitása. Esetleg átszűrt esővíz, ha olyan helyen laksz, nyilván ennél olcsóbb nincs.
100 liter feletti víztömeg esetén az ozmózis jön szóba, mint hatékony módszer. Alapjáraton vízpazarló módszer nagy volumen előállítására, a berendezéseknél 15eFt a kezdeti beruházás + éves patroncserék.
Így van, ha lágyítasz az viszi magával a pH-t is, nem egyszerű átlátni, első lépésben annyi bőven elég, hogy a keménység egyik alkotójának (karbonát vagy változó keménység, avagy kH) mozgása azonos irányba tolja (karbonát-puffer) a víz kémhatását (pH) is.
Fontos, hogy lágyítani nem egyszer, hanem következetesen kell, tehát az élőlények számára ideális vizet kell előkeverni és azzal megejteni a heti vízcserét, hosszú távon kell vállalnod a költségeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!