Szerintetek jó összeállítás lenne?
Tervezem, hogy újrakezdem az akvázást. Ezelőtt guppijaim voltak, egy ancival, sok csigával. Ezúttal viszont törpe szívóharcsát és neonokat szeretnék, esetleg rc-vel. Dús és sokféle növényben gondolkodom a jávai mohától a valisnerián át a tócsagazig legalább 6-7 féle növényt.
Ami adott: 160 literes aksi 2x24 watt t5 csővel, de gondolkodom hogy lecseréljem erősebbre.
Eheim 2224 substrat pro+szivacs
Fűtő: 5w állítható
3 vasfa, az egyik szép nagy, de már nem nagyon szinezik a vizet.
Az aljzatot kidobtam, szerintem homok lesz. Taptalajban még gondolkodom, de úgy tudom hogy az befolyásolja a vízparamétereket.
160 literre valójában a 2x39w-os armatúra passzol, nemcsak a wattszáma, hanem a hossza miatt is (55 vs 85 cm). De egyébként konkrétan a felsorolt szívós fajokhoz ez a pilács is elég lenne.
A klasszikus táptalaj nem befolyásolja, fedőtalajjal (a homok is jó, némi kaviccsal keverve) kell elválasztani a víztől, hogy ne oldódjon ki. Az aktív talaj (soil) az ami viszont igen, de neked ehhez a növényzethez az biztosan nem lenne észszerű. A táptalajt tehát megfontolhatod, van mikro- és van makroelemes verzió is, bármelyik működhet, a vizet aszerint kell tápozni.
Ami hibákat látok:
Gyengék a gépek.
-A fény árnyéktűrő növényekhez elég, amiket felsoroltál azokhoz valószínűleg elég, csak a többit is úgy kell összeválogatni, hogy max közepes fényerőt igényeljen.
Ja, igen, azt ugye tudod, hogy ha le akarod cserélni erősebbre, akkor az egész lámpát ki kell dobnod, csak a csövet nem tudod cserélni, mert erősebb ebbe a lámpatestbe nem fér be.
-A szűrő tartálya 3 literes, ez az akvárium térfogatának a 2%-át se éri el, márpedig nem ártana legalább 3%-ot elérni.
A vízforgatása 700 l/h, emellé társul egy 8 wattos motor. Amiről kapásból elmondható hogy nem egy erőgép, szóval ha az a 3 liternyi szűrőanyag beérik, akkor ebből 700 l-ből marad úgy 250-300 l/h.
Szóval se szűrőtérfogatban, se vízforgatásban nem valami erős. Kell mellé egy belső szűrő. Nem kell neves, vagy drága, de fog kelleni, ha más nem pár hónap múlva, mikor ez beérik, és beáll mint a gerely. Ha meg erősebb fényt is akarsz, akkor meg pláne mégnagyobb hangsúlyt kell fektetni a szűrés rendbetételére.
-A fűtőt nem tudom értelmezni, ez valami elírás lehet, neked egy 200W-os fűtő kell. Vagy ha a helyiségben soha egész évben nem megy lejjebb a hőmérséklet 20-22 foknál, akkor ezekhez a fajokhoz (nem igényelnek túl meleg vizet) elég egy 150 wattos.
-És ha már tartandó fajok: neonok mellett nem hinném hogy stresszmentesen lehetne rc-ket tartani.
Köszönöm szépen a válaszokat.
Egyelőre ez még a jövő zenéje, tehát bőven ráérek változtatni a dolgokon.
Fénycső: 54w-os daylight 6500k megfelelne?
A szűrő az előző, 100 literesben ment. Belsőt nem szeretnék, akkor inkább cserélem azt is nagyobbra.
A talajtippet köszi szépen, a növények biztos meghálálják majd. Még nincs meg a teljes lista, de egyébként nem szeretnék hightech növényeket, co2-ben sem gondolkodom.
A jószágokat illetően az otohoz ragaszkodom. Az rc illetve neon között inkább az rc felé billen a mérleg nyelve. Viszont kellene valami "úszó" állatka is, nemcsak "mászó" meg "nyaló" 😂 szerintetek?
Ja, igen, a fűtő....
50-et akartam írni 😂
De lehet, hogy nem annyi, már nem emlékszem, sajnos már nem látszik rajta hogy milyen. A 100 literes üveg 90 cm hosszú volt, az egyik végében volt a fűtő, a másikban a hőmérő, ami állandó 24 fokot mutatott, úgyhogy bírta. 😉
Ezek szerint azt is cserélhetem 🤷
Szerintem a substrat proval megoldható a biológiai rész, rendkívül porózus anyag, a siporaxot is lenyomja. Az előnye a hátránya is lehet: a még sűrűbb és szűkebb járatrendszer nagyobb felületet kínál, de gyorsabban is tömődik, ergo kisebb halak mellé használnám, megfelelő mechanikai előszűréssel. Ha beiktatsz egy előszűrőt a szívóágra akkor akár az egész eheim-tartályt ki tudod használni full bio töltettel, a szivacsot elhagyva.
Az áramlást meg idővel látod majd, az Eheim 200 feletti társashoz ajánlotta, és egyike azon ritka gyártóknak akik nem nagyon szoktak kozmetikázni ilyen téren, egy próbát megér önmagában is, persze berendezéstől és növénysűrűségtől is függ majd. Nem cserélném.
Egy hétköznapi társas növényzetéhez nem gondolnám, hogy a 2x39-nél erősebb fény kellene, az 54 wattos 115 cm tehát gyanítom – a 160as ált 100 hosszú – túllógna az üvegen, ami nem túl észszerű. 6500k az stimmel, sima osram/philips/sylvania csővel.
Sűrűbb növényzet mellett nem mondanék le a neonhal méretű halakról sem. Max telepíts jávai mohát/HM-et az aljára akkor az tízlábú-utódok is bandázhatnak, illetve a neonokat már dús növényzet mellett telepítsd be, jóval a potrohosok után. Illetve megfontolnám a sakurát mégiscsak vörösebb.
Köszönöm az eddigi válaszokat.
Még egy gondolat motoszkál a fejemben. Oké, hogy nem feltétlenül kell a neonokról lemondani, de azért mégiscsak kíváncsi lennék, milyen alternatívát mondanátok neonra az oto+garni páros mellé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!