Pickup belső szűrő miért csinálta ezt? Víz ph értéke mitől változott meg? Bővebben lent.
Üdvözlet mindenkinek!
4 hónapja indítottam el Eheim aquastar 54 Literes LED-es akváriumomat. Benne a következő halak vannak: 2 páncélos harcsa, 4 felnőtt + 4 kis platti, 2 szívóharcsa. Nem túl sok növény beültetve + némi dekor.
2-3 hetente végeztem 30%-os részleges vízcserét, egész eddig csapvízből.
JBL EasyTest 6 in 1 tesztcsíkkal nézegettem mindig a víz tulajdonságait és rendben is voltak egészen a legutóbbi vízcseréig, azaz múlt szombatig.
Akkor ugyanis 50-50%-ban csapvíz-RO víz kombinációval végzem el a cserét. Ezt azért csináltam, mert 8 napja vettem a 2 db szívóharcsát, akiknek túl kemény a tatabányai csapvíz.
Cserét követő napon végeztem egy tesztet, és a víz ph értéke 9 fölé tolódott! :( Miközben az eddigi 4 hónap alatt mindig 7-8 között volt!
Az első kérdésem, hogy mi okozhatta a ph ilyen mértékű eltolódását?
A legutóbbi vízcseréhez tartozik a másik kérdésem is, miszerint a csere alkalmával a pickup szűrőt is kitakarítottam, mert már nagyon koszos volt. A szivacsot csak kinyomkodtam. Az akváriumba való visszahelyezés és bekapcsolás után azonban a még benne maradt koszt visszanyomta az akváriumba! :(
Erre irányul a második kérdésem: hogyan kerülhettem volna el ezt a szörnyűséget?
Nem tudom, hogy emiatt, vagy a ph növekedése miatt, esetleg valamilyen fertőzéstől, de sajnos másnapra meghalt 1 felnőtt platti és 1 szívóharcsa is. :( Igaz, a platti már a vízcsere előtti napokban is elég passzív volt.
Kérem, aki tud, segítsen/okosítson! :)
Az otok után volt a teszt, még ezen a héten.
Sikerült beszereznem az Aquasafe vízkezelőt, és a fehér szúnyoglárvát, pontosan, amilyet belinkeltél. Ma délelőtt adtam is nekik belőle. Az eredmény: két, eddig egymáshoz teljesen közömbös platti elkezdte marni egymást. :(
Rá kell jönnöm, hogy nem nekem való az akvarisztika. De azért köszönök minden tanácsot!
Az lemaradt, hogy nyilván ennyi halnak darabold el a kockákat, és úgy olvaszd ki egy kis meleg vízben, hasznos teaszűrőn átmosni, hogy a leve ne a vízben kössön ki. A hím plattik adott kor felett vetélytársai egymásnak, pláne ha nincs elég nőszemély a közelükben. Aligha az új kaja a forrása.
Még korai rájönnöd. Másfél évtizeddel ezelőtt a hobbisták még évekig kísérletezgettek, nem volt rendelkezésre álló valóban aktuális infobázisuk, empirikus utakat jártak ősi szakirodalmakból szemezgetve. Ma már ez nincs feltétlen így, a bázis adott, minden utánolvasással jobb leszel, eleinte mindenki hibázik, a hiba tapasztalat (az eladónak meg profit, ezért „segítenek”, na ez nem változott) minden elcsúszással bölcsebb lehetsz. Egy ökoszisztémát életképessé varázsolni és működését felügyelni nem kis kihívás minden jó szándék ellenére is, tapasztalat kell a baljós jelek felismeréséhez, a megelőzéshez meg pláne.
Az elkeseredésem oka az volt, hogy két nőstény platti verekedett egymással. Csak nőstények vannak az akvában.
Szeretném nekik a lehető legjobb körülményeket biztosítani, de a harcot látva úgy éreztem, hiába minden jó szándék - ahogy írtad.
Szerencsére azóta újra béke van, lehet csak a kaján vesztek össze.
Vagy a vízkezelőben lévő B vitamin is jótékony hatással van a stresszre. Az általad ajánlott növények közül 3-at (limnobium laevigatum, H polysperma és cryptocoryne pygmea az elülső területre) ültetek be a héten, úgyhogy alakul az akva.
Szóba került a fehér szúnyoglárva: az első alkalommal 1 teljes kockányit kaptak, amit elég soká ettek meg (3 felnőtt és 4 kis plattira jut). Ki is halásztam egy részét.
Arra gondoltam, hogy csak a felét kapnák meg 1 étkezésre. A kocka másik felét később odaadhatom nekik? Nyilván ismered a csomagolást, ilyen leveles kiszerelésben van, mint a gyógyszerek és minden kockát ki kell nyomni.
Lesz baja a kocka másik felének, ha visszateszem a dobozba, de az már nem lesz lefedve?
Még egy: harcsáknak a sera vipachipset feldaraboljam? Vagy a víz elporlasztja és majd megeszik?
Igen, az is benne van, hogy a panzi száraz tápja után ez Michelin-csillagosnak tűnt nekik…
Egy harmaddal próbálkoznék. Ha nem olvad ki nem lesz baja.
Ha minden igaz most két harcsára jut egy chips, itt is egy negyeddel indítanék, vagy két apróbb darabbal.
Szia ismét!
Sajnos egy újabb platti halt meg a hétvégén. A tünet: lefogyott, ami pár hete kezdődött (a fogyás kezdete egy időre tehető az otok érkezésével, és a szűrőben lévő kosz akvába köpködésével.), de ennek ellenére eddig aktív volt és evett is. Az utóbbi pár napban lett egyre inaktívabb. :(
Köze lehet a víz koszolódásához? Vagy csak simán egy öreg példányról volt szó? Nálam fél évig élt, de nem tudhatjuk mióta volt már a kereskedésben.
Azt esetleg tudod milyen tünetei vannak, ha egy hal az öregedés miatt pusztul el?
A többiek full egészségesnek tűnnek, megvan a heti vízcsere, beültettem az új növényeket is. Az úszónövények különösen tetszenek, ahogy egyre inkább leeresztik a gyökereiket! Baromi gyorsan nőnek az új levelek is!
Másik kérdésem a harcsák etetésével kapcsolatos: miután a plattik megették az összes szúnyoglárvát, azonnal rácsapnak a harcsáknak szánt chipsre. Van arra valami trükk, hogy a chipset lehetőleg csak a harcsa fogyassza el?
hali, lehet, hogy a korábbi több hónapos száraz tápozás tett be az emésztésének (ez mondjuk gyakori probléma), de az is benne van, hogy az otokkal bejött valami belső kórokozó, az öregedést elvetheted. Azt továbbra sem javaslom, hogy lekezeld az egész akváriumot valami parazitaölővel, egy sor másodlagos problémát indítana el. Fix diagnózis esetén is úgy lenne értelme, ha a szűrő szivacsát el tudnád különíteni egy oxigéndús közegbe, légpumpával vagy másik szűrőfejjel megoldva.
Mivel a többiek általános kondija jól fest, így azt igyekezz tartani, a növényi fejlődés ígéretes, mind a káros anyagokat, mind a halak stressz oldását illetően.
Valamivel lámpaoltás után, éjjelre adj be nekik, ha nem szűrődik fény az akira akkor a plattik előnye elvész, addigra már energiatakarékon lebegnek. Mert amúgy az ösztönük diktálja, hogy hiába durrannak szét a kajától, ami elérhető azt magukba tömik.
Nem, szerintem sem lenne érdemes belenyúlni parazitaölővel, mert most egészen jó, amit látok.
Halak aktívak, látszik, hogy jól érzik magukat, víz tiszta, illata kiváló.
Algásodás: érdekes, hogy most már szinte csak a szűrőre (zöld) és a nagy levelű növényre (barna) tapad. Az akva falának aljáról szedek le nagyon minimális barna algát. Kevés alga az még normális?
Néhány úszónövényt a nagy levelű fölé úsztattam (a gyökerük megakad a leveleken), hogy több árnyékot kapjon. Ez segíthet az alga visszaszorításában?
Törpe Corykat még nem mertem hozni, de ha egyszer sor kerül rá, akkor kell ügyelni arra, hogy csakis 1 fajta legyen? Egy albínó törpém van. Ha mellé vennék 2 Pygmaeust és 2 Habrosust, az is jó? Ők is csapatba verődnek? Vagy kizárólag albínók legyenek az újak is?
Nagyon tetszik a barna és a foltos is, de elsődleges cél, hogy jól érezzék magukat.
Nos, nem tudom, hogy még követed-e a kérdést, de azért leírom: mára a megmaradt (albínó) cory is inaktív lett... Nagyon minimálisan változtatja a helyét, nem úszik fel, nem túrja a talajt. Szerintem a napokban el fog menni.
Ami nagyon idegesítő, mert ennél többet már nem tudom mit tehetnék még a halaimért! :(
11#-re: Pont ellenkező a véleményem szerintem nagyonis
alkalmas vagy erre. Csak felületesen rohantam végig de szerintem profi volt ez a harc. Mindenkinek volt hasonló élménye, aki feladta az nem alkalmas.
Az én szösszenetem: Egy akvával nagyon kis esélyű
az ilyen helyzetek elkerülése. Lennie kell egy sokkal kisebb szárazon várakozó vészmedencének karanténozásra, beteg állat tsztelésére, kezelésére.
A "gányolás" ebben a műfajban pozitív fogalom. Nagyon le lehet csökkenteni a munkaigényt ha valaki szereti a barkácsolást.
hello, megkésve de ideértem… Ami a corykat illeti a fajok eltérő rajok is, tehát a habrosus meg a pygmaeus elkülönül. A standard barna meg a foltos nagyobb helyet igényel.
Kevés alga bőven normális, pláne az említett anubiason, az árnyékolás bevált módszer.
Az előző válaszra reflektálva, a karantén medence valóban kötelező kellék kellene, hogy legyen (és ált nem az), másrészről viszont, ez az erősen valószínűen baktérium által okozott probléma már a medencében van és időről időre áldozatot követel. Tehát az izolálás már csak részmegoldás, jelen lehet a talaj között, növényeken... Ráadásul tipizálható előjelek nélkül történik mindez, tehát egy gyógyszerre sem tudnék rábökni, hogy majd az specifikusan segít.
3 utat látok: vagy a mostanra megmaradt – ha jól követem – néhány halat medencéstől, szűrőstől lekezeled parakillel egy az egyben (baciölő, uaz az előnye ami a hátránya is = általános), utána kajalimitálás. Ennek megvan a kockázata, hogy elsőre vagy sikertelen lesz (ami esélyesen nem fog azonnal kiderülni), vagy mást kapnak el a szűrő leszedálása + nyári meleg miatt, de ez rövid távon az olcsóbb verzió.
A 2., hogy veszel egy szűrő fejegységet ami keringteti a vizet a nagy akiban, hogy azért ne poshadjon be ebben a melegben, fodrozzon, legyen gázcsere, meg hogy elkeverje a gyógyszert, a jelenlegi szűrőt pedig egy vödör akva/állott vízben járatod, egészed addig, amíg a gyógyszer koncentrációt csökkentő vízcserék le nem zajlottak az akiban(napok kérdése). Itt is megvan az esélye, hogy a szűrőben marad némi kórokozó, tehát a kezelés sikertelen lesz, de az esélyek jobbak, mint az elsőnél, mert lesz egy élő szűrőd a kezelés után. Ez a macerás és drágább opció.
A 3., hogy a túlélő halakat visszacipeled az üzletbe, így lekezelheted az egész üveget szűrőstől akár kétszer egymás után is parakillel, a legrosszabb némi alga lesz amivel szembenézel. Majd ha a növényzet esetlegesen kiheverte a rezes kezelést és látható fejlődésbe fogott akkor elindulhat a fokozatos haltelepítés, megfelelő létszámokban. Persze két heti karantén után, preventív jelleggel, de ezt szerintem már nem kell mondanom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!