Lámpakapcsolás fokozatos fényerőadással, és elvétellel hogy oldható meg?
Van egy garnélás akváriumom a műhelyemben, ahol a lámpakapcsolás időzítős konnektorba van beállítva.
Leggel 8-kor áramot ad a ledfénycsőnek ami felkapcsol, majd este 19:00-kor megszűnik az áram, azaz lekapcsol a lámpa.
De ugye hirtelen lesz világos és sötét, ami nem igazán tesz jót a közérzetüknek.
Főleg az esti lekapcsolás az, amikor vaksötét lesz hirtelen.
Van esetleg olyan programozható konnektor, ahol nem csak a le és felkapcsolás idejét, hanem a fokozatosságot is be lehet állítani?
Vagy ehhez speciális lámpa kell?
Azaz kb. 1 óra alatt fokozatosan teljesedne ki a fényerő, és ugyanígy lépcsőzetesen halványulna el a fény.
Linket is kérnék szépen.
Ja. Speciális lámpa kell. Meg speciális dimmer. Meg speciális időkapcsoló, és az egészhez egy speciális program.
Legalábbis azt hiszem.
Annak nem sok esélye van, amit keresel. Létezik feszültségszabályzós időkapcsoló, de a feszültséget nem lehet programozni, azt manuálisan kell állítani, én 2félét ismerek, van tekerős, meg távirányítós.
Na most még ha meg is tudnád oldani valahogy valami elmés trükkel, hogy magától 1 óra alatt elforduljon a tekerő gomb, hát az a szabályzó nem hinném, hogy jó lenne ledhez.
Vagy kezdjük a leddel? Kezdjük, abból is van sima, meg dimmelhető, elvileg amúgy dimmelhető lenne a sima is, nem tudom, miért van külön dimmelhető.
De tény, hogy gyártanak külön olyat, amit szabályozni lehet.
Viszont ehhez gyártanak külön szabályzót is, mert az nem olyan, mint a hagyományos izzókhoz való szabályzó.
Ez se biztos, de azt hiszem valami olyasmi, hogy ez nem feszültséget szabályoz, hanem apró szüneteket iktat be a világításba, tehát baromi gyorsan vibrál, de olyan gyorsan, hogy nem látod, csak gyengébbnek érzed a fényt.
(A csavar ott van a történetben, hogy majdnem biztosra mondom, hogy a nem dimmelhető ledet lehet hagyományos feszültségszabályozással szabályozni, de valamiért senki nem ajánlja, villanyszerelők se)
Na szóval komplikált. Én 2 megoldást látok. Vagy lecseréled az egész világítást, olyan profi cuccra, amin programozható a színhőmérséklettől kezdve a fényerőn át még a holdfázisok is, és ráköltesz 3-szor annyit a világításra, mint amibe az egész aksi került.
Vagy keresel valami alternatív megoldást. Pl egy gyenge meleg fehér fényű asztali lámpa az akvárium mellett, szintén időkapcsolóval, napi 2×1 órát üzemeltetve, villanyoltás előtt és után.
Azt hiszem, hogy az utóbbi lesz, a plusz kis fényerejű lámpa külön időzítve.
Köszi az ötletet, megy a zöld kéz!
A hagyományos izzókat tirisztorral vagy triakkal kapcsolgatják ki-be. Egyetlen impulzussal véglegesen bekapcsolt marad amíg az áram meg nem szakad, ami egy 230/50Hz.-nál 50-szer fordul elő mp.-ként.
A ledtápok szűrt egyenáramúak, tehát sose kapcsolnak ki, ezért tranzisztorral kell megoldani amit teljesen másképp kell vezérelni. Egy párszáz forintos PIC-el könnyen megoldható a feladat de szakértelem nélkül marad a vásárlás.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!