Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Ez így megoldható lenne?

Ez így megoldható lenne?

Figyelt kérdés

[link]

[link]


A fent linkelt weboldalakat olvastam, konkrétan ezek a részek érdekelnének:


"A természetes ökoszisztéma koncepciója - Az általános növénytalajok például: Pro soil, Aqua soil, stb. tartalmazzák a tápanyagok egy részét, támogatják a növények gyökerének könyed fejlődését, és mikroorganizmusok szaporodnak el benne, melyek stabilizálják az akvárium környezetét. A szerves anyagok, mint például a hal hulladék és az el nem fogyasztott élelmiszer, beesik a talajba és elbontják a növények gyökerei, közben a mikroorganizmusok segítenek a gyökereknek felszívni a tápanyagokat. Amikor a növények növekednek az oxigéntermelés felélénkül, így az akváriumban egészséges környezet jön létre."


"Kémiai szűrés - Kiegészítésnek tekinthető. A kezdeti terhelést az akváriumban aktív szénnel lehet csökkenteni és gyakori vízcserével, amíg a biológiai szűrés létre nem jön. Az aktív szén kiszűri az elszíneződést és az ammóniát, de 2 hetente cserélni kell ahhoz, hogy a hatékonyságát megőrizze."


Aktív szén:


"Leghatékonyabban úgy használhatók, ha lassú átfolyású helyre helyezzük. Igen érdekes, hogy nem feltétlenül szükséges az akvárium szűrőjébe helyezni. Speciális elektromos vonzása által, a vízbe lógatva is magához vonzza a megköthető anyagokat. Persze hatékonysága így azért kisebb és lassabb.


Az egyetlen DE a használatával kapcsolatban, hogy a kelátolt vasat képes megkötni! Ezért a alkalmazása növényes akváriumban csak szakaszosan ajánlott. Érdemes a használatok közt 1-2 hét szünetet hagyni és csak 24-48 órát az akváriumban hagyni."


Meg lehet-e oldani egy "természetes", elektronika mentes közeget, amelyben a halak jól érzik magukat, a föntiek alapján egy 52 literes akváriumban, ami kb olyan széles, mint magas?


Tehát a leírt talajok, és sok növény alkalmazása, plusz gyakori vízcsere, és az aktív szén használata ilyen ütemben: 2 hétig van, aztán 1 hét szünet.


Előre is köszönöm a segítő véleményeket, tanácsokat!



2018. okt. 13. 21:40
 1/9 anonim ***** válasza:
Én nem erőltetném, halakkal semmiképp. Láttam már ilyet, de garnélás akváriumként, akik lényegesen kevesebbet koszolnak és ürítenek mint a halak, de halakkal szerintem ez túl necces lenne.
2018. okt. 13. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Azt kifelejtettem, hogy nem terveztem bele sok halat, 1 bettában gondolkodtam, és esetleg mellé garnélák...
2018. okt. 13. 21:58
 3/9 A kérdező kommentje:
Első, köszi, ment a zöld
2018. okt. 13. 21:58
 4/9 Skid05 ***** válasza:

„elektronika mentes közeg” Szűrő nélkül a gázcsere okoz drasztikus problémákat (hiába vannak jelentős bacitelepek a szűrőn kívül is, friss o2 nekik is kell a talajban pl). Ezen sem az aktív szén sem az aktív talaj (utóbbi egyenesen ront is) nem változtat.

Másrészt nem értem a felvetést, hogy minden extra meglenne (aktív talaj, mellé tápozás és emelt arányú vízcsere, a talajhoz igazított erősebb fény, kémiai szűrés) kivéve az egész rendszer szíve és alapvetése a szűrés hiányozna? Miért?

Ergo nem lehet.

Haladóknak: minél nagyobb a növénytömeg (és nyilván a víztömeg, meg az aki mérete, az 52l még nem számít annak) aránya a faunához viszonyítva annál stabilabban "önfenntartó" a rendszer. Ritkább vízcserékkel, akár alulméretezett szűrővel (és áramlással) is belefér, megfelelő növénytársítással alacsony fényintenzitás mellett. A technikát részben tapasztalattal kiváltod. De nem elektronika nélkül!

2018. okt. 13. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

"Másrészt nem értem a felvetést, hogy minden extra meglenne (aktív talaj, mellé tápozás és emelt arányú vízcsere, a talajhoz igazított erősebb fény, kémiai szűrés) kivéve az egész rendszer szíve és alapvetése a szűrés hiányozna? Miért?"


Pont az elektronikát szerettem volna kiváltani az "extrákkal". Azért, mert számomra sokkal vonzóbb a nélkül egy olyan dolog, mint az állattartás is például. Nem idegenkedem az elektronikától, vagy ilyesmi, de már annyi elektronikus cucc van így is a szobában, gondoltam, hátha ezt az egy dolgot, amiben élőlények vannak, létre lehet hozni (persze nem helytelen módszerekkel, vagy épp azok hiányával, hanyagul) ezek nélkül...

2018. okt. 14. 00:27
 6/9 anonim ***** válasza:

Egyértelműen nem.

A lebontó baktériumoknak folyamatos áramlás kell, nem csak tápanyagban, de O2-ben gazdag vízben!

Ezt szűrő nélkül lehetetlen megcsinálni!

Az igaz, hogy a talajban is vannak ilyen baktériumok, annyira nem is elhanyagolható mennyiségben, ez kb annyira elég, hogy ha alaposan kiöblíted a szűrő szivacsát, vagy esetleg újra cseréled, akkor nem csinálsz azonnal egy ammónia mérgezést, hanem nagyobb esélyt adsz az átmeneti állapot (amíg újra teljes számban elszaporodnak a baktériumok) zökkenőmentes átvészelésére.


De önmagában csak a talajban lévő kolónia messze van az elégséges szinttől.

A növényzet kérdésében is van egy kanyar.

Az odáig rendben van, hogy jobban növő növények értelem szerűen gyorsabban vesznek fel tápanyagokat. Csak éppen nekik jóval több fény is kell.


Ami nem csak azért probléma, mert ezen a ponton alapból megbukik az elképzelés az áram mentes rendszerről, hiszen a világítás mondjuk 3-szor annyi elektromos energiába kerül, mint a szűrés, és ha már itt tartunk, akkor egy bettás aksit fűtés nélkül is kizárt dolog fenntartani, az meg mondjuk 10-szer annyi áramot vesz fel mint a szűrés...


...hanem azért is probléma, mert minél több a fény, annál érzékenyebb a rendszer az ammóniára, ami meg folyamatosan termelődik.

A növények elsősorban nem az ammóniát veszik fel, az algák viszont igen!

Ezért pont fordított a dolog iránya, ha nem egy algatengert akarsz látni, tehát minél nagyobb a fény, annál hatékonyabb szűrés kell, mert a folyamatosan termelődő ammóniától csak az azt folyamatosan lebontó szűrővel lehet megszabadulni . Olyan ütemben, mint ahogy az termelődik.

És minél nagyobb a fény, annál minimálisabb mennyiségű ammónián képesek elszaporodni az algák.


Szóval a fény, és a fűtés szükségessége miatt amúgy is csak elhanyagolható mennyiségű árammal tudnál spórolni, de ha ezt a 3 dolgot nézem, a 3-ból magasan a szűrés az, ami a leginkább szükséges.


Esetleg törpegarnélákkal, hal nélkül, úgy, hogy a garnélák szaporulatát folyamatosan kiszednéd, napi részleges vízcserével meg lehetne próbálni, bár sok értelmét akkor se látnám, hogy miért pont a rendszer lelkét vennéd ki a dologból.

Akkor már inkább az 50 wattos fűtőt nem használnám, és nem egy 5 wattos szűrőt, mert pl ha a szobában egész évben nincs sose extrém hideg, akkor a garnéláknak nem szükséges a fűtés. Pláne ha megy a világítás, és fedett az aksi, az úgy melegít egy kicsit.

2018. okt. 14. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Salx Narval ***** válasza:
Nem fog működni, ahogy Joci is írta a kémiai szűrést csak kiegészítő szűrésként érdemes alkalmazni ( én is így használom ). Azt írod természetes közeg, nos egy szobában nem esik az eső, nem fúj a szél és nem áll rendelkezésre akkora víztömeg sem az élőlények részére mint a természetben,stb. Továbbá mitől természetesebb a vegyi szűrés mint a biológiai? Szűrő de minimum egy légpumpa még a nagyon profi akvaristáknak is kell, nem elég a hozzáértés és a rendszeres karbantartás. Az amit elképzeltél csak részben valósítható meg.
2018. okt. 14. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes válaszokat, mentek a zöldek!

Azért azt még hozzátenném, ha esetleg félreérthető volam, hogy nem spórolni akartam az áramon, hanem esztétikai okokból jött létre ez az elképzelés. Isten őrizz, hogy állattartásban spóroljak...:D

2018. okt. 14. 08:14
 9/9 Salx Narval ***** válasza:
Akkor javasolnám a külső ill akasztós szűrőket, ezeket teljesen el tudod rejteni szem elől. Örülök, hogy így gondolod.
2018. okt. 14. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!