Miért pusztulnak a halaim?
Sziasztok, 100 literes akváriumomat 1 hete telepitettem be és elkezdtek 2 napja hullani a halak. 3 napig üzemelt a betelepités előtt az akvárium halak nélkül. Tegnap 1 bettám pusztult el, ma reggelre 1 vitorláshal, estére pedig 2 black molly meg egy törpe tarisznyarák, most pedig a xifom haldoklik, föl le úszkál fejjel lefelé és sodródik a vizben. Mi lehet az oka a hirtelen pusztulásnak mikor 1 hétig jól ment minden?
Az elpusztult halakon felül a következők vannaak a vizben:
4 gurámi, 1 black molly, 1 vitorlás, 2 páncélos harcsa, 2 ilyen csikszerű algaevő nem tudom mi a neve, 1 arany algaevő, 2 xifo, 1 fantomlazac meg 1 rozsdás diszmárna.
Talajnak sima táptalaj van amit egy csomószor átmostam. Van növényzet, disznek pedig egy teknős kimászó meg egy bújóka. Minden ki volt forralva hogy semmilyen fertőzést ne vigyen a vizbe. Utólag vettem észre hogy a bújóka valami festékkel van festve és egy két foltban elkezdett lejönni a festék róla, lehet az mérgezi be a vizet?
Elég oxigén van a vízben? Csak mert nekünk régen alul méretezett volt és pusztultak a halak, meg még az lehet, hogy nem érte el a víz a szobahőmérsékletet vagy azt a hőmérsékletet, amik az állatkáidnak ideálisak! Vegyszer?
Tudom, genyóság de nem bírom megállni! Víz van benne????:D:D:D:D
ólom a növényen? na nee :)
az úgy szokott lenni, hogy kis fekete műanyag lukacsos cserépke, aztán abban alul kavicsok, és az tartja lent a növényt hogy ne repüljön fel.
Szia!
Nem 'újkeletű' a probléma, számtalan esetben találkoztam már ilyennel. Miről is van szó? (most nagyon figyelj rám!)
- Hát először is: 3 nap üzemeltetési idő (halak nélkül) édeskevés. 1 hét a minimum "türelmi idő", vagyis legalább 1 hetet kell várni, mielőtt a halakat beleteszed. Ugyanis ez az az idő, ami feltétlenül kell, hogy a szűrőben hasznos baktériumok telepedjenek és el is szaporodjanak.
- Milyen vizet használtál a feltöltéshez? (nekem az a gyanúm, hogy csapvizet). Milyenek a víz értékei? Gondolok itt a pH, GH, KH értékekre (a hőfok az egy dolog. Számít az is, de nagy a valószínűsége annak, hogy lúgmérgezésről van szó - a xifód mérgezéses tünetet produkál). Vigyázz, becsapós!: a kristálytiszta víz is lehet mérhező a halaknak (lehet hogy 9-es a pH értéke, ami lassú és fájdalmas halál a halaknak). Ugyanígy veszélyes lehet a túlzottan magas KH és GH érték. Szóval: Feltétlenül vegyél pH, GH, KH tesztet!
- Neked kell előállítani a megfelelő vizet. Hogyan?
Vegyél még egy 50 literes akváriumot is, amit nem fogsz berendezni, hanem kizárólag vízcserekor fogod használni. Vagyis teleengeded ezt a kis akváriumot csapvízzel. Azt tudnod kell, hogy a csapvíz minden esetben lúgos, bizonyos időközönként pedig halálosan lúgos a halak számára. Vagyis Neked kell a pH értékét csökkenteni. Hogy történik mindez? Állandó porlasztás mellett, nagyon kevés csersavport teszel a vízbe (a csersavport nem könnyű beszerezni: nagy szerencsével gyógyszertárban, vagy kertészeti gazdaboltban ráakadhatsz). A csersavpor nagyon erős koncentrátumú, a SERA FE-teszthez használatos kis mércének valamivel kevesebb, mint a fele kell belőle egy 50 literes akváriumba. Ha nem vigyázol vele, halálra savanyíthatod vele a vizet! (ezért kell a Fe-tesztes kis mérce, valamint a pH-teszt is) Érdemes sokáig - állandó porlasztás mellett - állni hagyni a vizet (én úgy szoktam, hogy a vízcsere után azonnal feltöltöm az én külön erre a célra szolgáló akváriumomat, és csersavazást követően 3 hétig állni hagyom).
GH/KH beállítása: ez is fontos, mert a csapvíz általában nagyon kemény (lehet, hogy amikor Te engedted, akkor mérhetetlenül kemény volt /elárulom Neked, hogy volt úgy, hogy 1,5 (azaz másfél) liter SERA PHminust használtam el, mire a pH lement annyira, hogy a karbonátkeménységet meg tudtam mérni! És akkor volt 10 az értéke, ami a legmagasabb (és egyben a legrosszabb is) a halaknak!/)
Vagyis lágyítani kell a vizedet. Hogyan?
Megint csak az 50 literes akváriumodba (amit leszel szíves TEGNAPRA megvenni), állandó porlasztás mellett valamivel kevesebb, mint 1,5 (másfél) dl tömény háztartási sósavat öntesz. Ilyen sósavat bármelyik hipermarketben megvehetsz. A sósav kicsapja a keménységet okozó Ca, és Mg vegyületeket. Ne aggódj: a sósav maró hatása - állandó porlasztás mellett - 2 nap múlva elmúlik. Tehát 2 nap múlva nyugodtan használhatod.
Lényeg: sem a csersavazást, sem a sósavazást nem alkalmazhatod a közös akváriumban! Csakis külön akváriumban szabad megtenni!
- Halak: nagyon rosszul válogattad össze őket. Ez azért fontos, mert a nem megfelelő tartás stresszhez vezet, ami egyenes út a betegségek felé. És innen jön a halál. Mire gondolok?
1. Vitorláshal: párválasztó, ami miatt legalább 6 darabot kell belőle tartanod (100 literes a minimum-méret nekik, de csak akkor, ha semmilyen más halat nem tartasz).
2. Black-Molly: kissé bolondos hal. Rengeteget hallottam már, hogy agresszív nagyobb úszójú halakkal szemben.Így pl. a vitorláshallal szemben is könnyen lehet csipkelődő.
3. "csíkszerű algaevő": nem tudom mire gondolsz (remélem, nem Aymonierii). Küldhetnél róla egy képet.
4. Fantomlazac: csapathal, igen erős társas kötelékkel. Legalább 6 db, de inkább több kell belőlük, hogy jól érezze magát. Egyedül félszegen ácsorogni fog a sarokban, vagy valamilyen menedék mellett, étvágytalan lesz, és a végén elpusztul.
5. Rozsdás (vagy inkább: Rózsás) díszmárna: ugyanaz a helyzet, mint a fantomlazac esetében.
- Növényzet: minél több kell belőlük. A szépségük mellett menedéket nyújtanak, és fontos szerepük van az akvárium biológiai folyamatában is.
- "Bújóka", és egyéb tárgyak: jól tetted, hogy kivetted a vízből. A festék (ami lejön róla) semmiképp sem használ, sőt káros lehet a halaknak!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!