Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Garnéla tartás gömbakváriumban?

Garnéla tartás gömbakváriumban?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a halak rosszul érzik magukat benne, de mi a helyzet a garnélákkal?

Gondolkodtam a garnélatartásban, mert viszonylag egyszerű, és szépek. Őszintén, nekem nagyon tetszik a gömb forma, de nem akarok szenvedést okozni, szóval ezért kérdezem meg. Garnéláknak is rossz, vagy őket nem zavarja?

Köszi a válaszokat!



2018. jún. 5. 00:38
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Illetve még azt szeretném megkérdezni, hatszög alapú akvárium már jó-e halaknak?
2018. jún. 5. 01:59
 2/15 Salx Narval ***** válasza:
100%
Egy megfelelő méretű gömb akváriumban tarthatsz garnélákat. Viszont a legtöbb ilyen akvárium torzít, nehézkes a karbantartása és ha nincs gyári tetőbe épített technikával felszerelve akkor ezeket a felszereléseket is elég macerás utólag elhelyezni és hatékonyan üzemeltetni. Gömb, henger, hatszög, sokszög, magas, lapos minden csak az akvárium ideális méretén múlik és az akvarista hozzáértésén. Én láttam Dániában olyan 100-150 literes gömbakváriumot extrákkal és olyan művészi szinten dekorálva, hogy csak lestem.:D Sok hal szívesen élt volna abban a gömb akváriumban, természetesen egy ilyen akváriumot nem hasonlíthatunk a hétköznapi gyakorlathoz. Szóval azt tanácsolnám, hogy téglatest alakú akváriumot vásárolj, max enyhén ívelt elejűt. Azt láttam, hogy az ilyen extém alakú akváriumokból jóval nagyobb méretűt használnak mint amit a hal igénye egyébként indokolna és dekorációval, növényzettel törik meg és teszik élhetőbbé a belső teret.
2018. jún. 5. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

A gömb formával más probléma is van.

Hogy rakod a "sarokba" a szűrőt? :D

És egyáltalán, milyen szűrőt?


Ez így poénos lehet elsőre, de a víznek kéne egy olyan áramlás, ami összeszedi a mulmot, hogy legalább nagyjából eljusson a szűrőig.

Egy gömb formában ebből hamar egy sima centrifuga lenne, körbe körbe szaladgálna a víz.


Ugyanígy, minden agyalós egy kicsit. A fűtő.. a világítás...


Minden megoldható, kb mindenre vannak ötletek, vagy speciális berendezés, (kis áramlás + gyakori aljzatporszívózás, vagy oldalára csíptethető lámpa )

de semmi sem egyszerű, mindennel tökölni kell.

Ezt tudnod kell előre.

Azt is, hogy a gömb forma alapból torzít, szóval maga a forma elhiszem, hogy tetszik, de tedd fel magadnak a kérdést, vajon a mögötte lévő torzított látvány is tetszeni fog e.


A 6 szögű akvárium kb ugyanez.

Egy klasszikus geometriájú akvárium nem véletlenül lett olyan, amilyen.

A 6 szögűek általában magasabbak, keskenyebbek, és mivel a halak 99%-a inkább oldal irányba úszik gyorsabban, így csökken a kiúszó tér.

Térfogatához képest sokkal kisebb halak tarthatóak benne.

Ugyanez visszaüt az aljzatlakók tartásánál, logikusan, az alapterület nagysága is sokkal kisebb arányaiban, márpedig náluk ez elég fontos tényező.


Az áramlás is bonyolódik, ha nagy medencét akarsz, (hogy halak terén nagyobb mozgástered legyen) nagy vízoszlopot nehéz függőleges irányban átmozgatni. Körbe körbe meg nincs értelme.

A világítás ugyanezért problémásabb, kidobhatod a kukába az ajánlásokat, mekkora fény mire elég, mert nagy víz oszlop aljára levilágítani sokkal nehezebb.


Ezek is megoldható problémák, de melós. (vagy költséges)

Be lehet áldozni a dizájn kedvéért, de erre készülj fel.

2018. jún. 5. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat! Ment a zöld.

Úgy tűnik ez macerásabb lenne, mint gondoltam. Semmiképp nem akarom túlvállalni magam, nehogy aztán szegények haldokoljanak ott benn..:/

Esetleg az oké lenne, hogy ha hatszögű akváriumban csak garnélát tartanék, szűrő/levegőztető nélkül, viszont sok növénnyel beültetve, és gyakori aljzatporszívózással?

(világítást amúgy nem terveztem, szóval azzal nem lenne gond, egy északi ablak előtt lenne (olyan 1,5 méterre), nem erős fénybe, de fénybe kerülne...)


Illetve az alapterülettel kapcsolatban: ha úgy rendezném be, hogy hátul megemelném nekik a talajt, hogy lejtős legyen, ezáltal kicsit nagyobb területet nyerve...ez számítana valamit?

2018. jún. 5. 15:06
 5/15 anonim ***** válasza:

Megint csak el kell szomorítsalak.

Semmilyen állat nem tartható szűrő nélkül. Az aljzatporszívózás max mechanikai tisztításba segít be, a nitrogén körforgásról gondoskodni kell, erre meg csak egy non-stop üzemelő biológiai szűrés képes.

A sok növény besegít ugyan, illetve a sok, jól növő növény, de világítás nélkül ennek nincs sok esélye.

És még ha sok növényed is lenne, akkor is kéne szűrés, sőt, erős növényzet mellé ismét csak indokolt a jó szűrés.


Az alapterület nagysága garnélák esetében azért nem annyira fontos, mert nem olyan territoriálisak, mint némelyik hal, ezen kívül többre mész vele, ha mohákat raksz nekik, amit megmászhatnak, és nem csak az aljzatra kényszerülnek,

ezen kívül ha ilyen rc félékben gondolkozol, azok elég szaporák, szóval tökmindegy mekkora aljzatod van, nincs az a nagy aljzat amit egyszer csak ki ne nőnének.

Úgyhogy a túlszaporodás kontrollálásáról ígyis úgyis gondoskodnod kell.

2018. jún. 5. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Értem.

És egy hím betta bántja őket, vagy el van mellettük?

2018. jún. 5. 20:04
 7/15 A kérdező kommentje:
A szűréssel kapcsolatban: mi van a kisebb tavakkal, árkokkal? Ott nincsen semmilyen szerkezet...mi az, ami biztosítja az ott élőknek azt, amit az akvárium esetében a szűrő/levegőztető?
2018. jún. 5. 20:08
 8/15 Salx Narval ***** válasza:
Az eső, a szél, patak esetében az áramlás és a vízét tápláló források, a vízi és mocsári növények a 30cm vastag iszapos talaj tele bontóbaktériumokkal, az egy halra jutó nagy vízmennyiség. Amúgy talajszűrés volt annál a gömbakváriumnál amiről beszéltem, persze modernebb kivitelű mint az én időmben és fordított szűrés volt az-az alulról szűrt, sajnos magát a technikát nem láttam.
2018. jún. 5. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

"Ott nincsen semmilyen szerkezet..."


Mármint a pár négyzetkilométer vízgyűjtő területen kívül, úgy érted igaz?


Ilyet akváriumból is csinálhatsz, nem kell hozzá más:

1: Szánj rá pár évet, hogy profi vízi kertésszé válj, hogy egészségesen tudj tartani mindenféle vízinövényt az akváriumban, akármi is történjen.

Bármilyen hiánytünetre azonnal vágd az ellenszert, akár házilag kevert mikro és makro tápanyagokkal. akár a fény (nyilván nem az ablakból jövőre gondolok)

idejének, erejének , minőségének, spektrumának változtatásával, stb...


2: És mindezt egy 400 literes akváriumban, (aminek a világítása önmagában kb 30-szor (!!!) annyiba kerül mint egy 50 literes akváriumba való szűrő, szóval ennyit a szűrő kispórolásáról)

és abba mehet 1 hím betta.

Mert ha már a természettel példálózunk, a természetben nagyjából ilyen a hal sűrűség.

2018. jún. 6. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

"kisebb tavakkal, árkokkal?"


Meg tulajdonképpen milyen kisebbről beszélsz?


A természetben egy kisebb tóban is több száz köbméter víz van! (az több százezer liter...) És az ilyen kis pocsolyákban vagy nincs hal, vagy él benne 50 sneci.


Egy "árok" lehet, hogy keskeny, de azért mégis csak 1-2 méter széles, meg van benne egy méter mély víz. Ja, meg 15 kilométer hosszú....


Egy kerti tó, amiben van pár koi ponty, 8-10-15 köbméter. (15.000 liter vízről beszélünk)

Szerinted működik tószűrő nélkül? Lóf-t működik.

2018. jún. 6. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!