40 literes akváriumba szeretnék méz vagy törpe gurámi párt tartani. Ti melyiket javasolnátok inkább?
Szia Kérdező.
Sajnos eggyik sem javasolt a 40 literes akváriumba mert ezeknek a halaknak még 1 párnak is 40 liter édeskevés.Ha azt szeretnéd hogy egészséges környezetben éljenek ide értve a mozgásteret is akkor legalább 80-120 literben kezdj gondolkodni.Mondom ezt úgy hogy én is voltam kezdő akavarista.Ha kérdésed van irj privátot.
Mindkettőnek jó lenne legalább egy klasszik 54-es.
Tudom, hogy elvileg nem olyan sok az a pár liter, hogy egy 40-esben hány liter víz van nettóban, akkor egy %-ra nézve jelentős többlet, ráadásul az 54-es is inkább a minimum, nem igazán egészséges még a minimumból is lecsípni.
30×60-as az 54-es alapterülete. Nem fér el?
40-be -ha már labirintos- pont ideális lenne egy betta. Neki találták ki.
Igazából ha hely igényt tekintve megteheted a nagyobb akváriumot, abban a verzióban is gondolkozhatsz, hogy minél nagyobb, annál jobb.
Mondjuk 70-80-100 literkéig a költségek se nőnek az egekbe, mert a világítás is elmegy a gyári, meg szűrőből is megoldható a belső, cserébe viszont jóskán megnyílnak előtted a lehetőségek.
De az 54-es is jó, még ha társításban, vagy hal mennyiségben nem is nagy előrelépés, a biológiai egyensúly stabilitása szempontjából jelentős, és hosszútávon meghálálja magát.
(nyilván azért ez több ismeretlenes egyenlet, a fentiek optimális vízterhelésre, és szűrőkapacitásra vonatkoznak)
Külön buborékoztatás egyik halnak sem kell, ez egy tévhit, O2 beoldás az kell, (a levegőből) de azt némán, buborékok nélkül, a szűrő is tökéletesen elvégzi, ha erősen fodrozódik a vízfelszín.
Ami viszont összeegyeztethetetlen a labirintosokkal, mert azoknak nem lehet a felszínen erős áramlás!
Tehát mindenképpen úgy állítsd a keringést, hogy ne legyen nagy vihar az aksiban, és inkább a heti részleges vízcseréknél aljzatporszívózz, mert az "elégtelen" áramlás miatt nem fogja a szűrő összeszedni a mulmot.
A buborékok se beoldódnak a vízbe.
Ahhoz sokkal sokkal kisebb buborékok kellenének, jóval lassabban, és megkavarva kéne hogy a felszín felé menjenek.
(lásd high-tech növényes CO2 beoldó diffúzor)
A buborékok is csak a felszínt törik meg, elősegítve a felszíni gázcserét.
Több O2 pedig akkor se tud beoldódni a légköri szintnél, ha 20 báros kompresszorral csinálsz egy gejzírt az aksiban, mert ott a vége, van x%, ami be tud oldódni, ha annál több kéne, akkor azt nagynyomású tiszta O2 palackkal tudnád megcsinálni.
Hozzáteszem, a melegebb vízbe kevesebb tud beoldódni, úgyhogy ha nem klímás a helyiség, és túlmelegszik a víz, akkor ideiglenesen hatékonyabb lehet a buborékoztatás, de ez ritka alkalom, meg ilyen esetekben amúgy egészségesebb valami vízhűtő módszert kitalálni, (nem egyszerű, de nem lehetetlen) mert a túlmelegedett víz a probléma forrása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!