Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Cserélnem kell az akváriumi...

Cserélnem kell az akváriumi belső szűrőm filterét havonta az úmutatója alapján. Mi lesz ilyenkor a kialakult bacikultúrával? Ez felér egy restarttal az aksi szempontjból havonta?

Figyelt kérdés
Sikerült egy olyan belső szűrőt venni az új aki mellé(szettben volt), ami tényleg jól szűr, viszont a filterét havonta cserélni kell az útmutató szerint, mivel aktív szenet tartalmaz és ha telítődik káros is lehet az élőlényeknek. Biológiai szűrőanyagot(sipromaxot és bio.golyót)is használok a szűrőben,így elvileg a teljes bacikészlet nem hal ki, de aggódom a filteren élőkért..Érdemesebb lenne homemade-ban egy aktívszén mentes változatot legyártanom? Az aktív széntől amúgy nagyon szép tiszta a víz.

#baktérium #szűrőfilter
2017. dec. 28. 15:48
 1/5 anonim ***** válasza:

Milyen szűrő az, amibe ennyi minden fér?

A siporax önmagában sok helyet foglal.


Ha viszont kevés van belőle, mert az értékes helyet az aktívszén foglalja el, akkor igen, nagyon is érintheti érzékenyen a vízkémiát, hogy havonta jelentősen csökken a baktériumok szintje.

Közel sem restart, hiszen a más szűrőközegben maradnak baktériumok, és az akváriumban is, erre alkalmas helyeken.


Aktív szenet egyébként nem szoktunk állandóan használni. Inkább kúra szerűen.

Sok hasznos anyagot megköt, leginkább a növények sínylik meg hosszú távon a használatát.


Ha a víz amúgy csere után is jó, mármint az aktívszén cseréje után, ammónia, nitrit szint nulla körüli, (ez nyilván nem látható szemmel)

és a növények is fejlődnek hosszú távon (pár hét tartalékuk van, idő kell a hiánytüneteknek)

akkor maradhat a mostani felállás.


Más esetben viszont érdemesebb a szokásos felállást követni, tehát minden térfogatot nitrifikáló baktériumok számára ideálissá tenni.


A biogolyó nem tudom mi, annak nézz utána csinál e valamit. Léteznek ilyesmi néven termékek, kb annyira jó, hogy ha becsomagold alufóliába, felakaszthatod a karácsonyfára dísznek.

Ha ilyen fajta, akkor inkább azt b-szd ki belőle minél előbb, és tegyél a helyére akár sima kék szivacsot.

2017. dec. 29. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Hát ahogy nézegettem tényleg nagy a szűrőm a többi piacon lévő belső szűrőhöz képest,ennek hátránya, hogy bazi nagy helyet is foglal el az aksiban.Ez a Tetra Easy Crystral 300 Filter Box-szal. Van hozzá a melegítőnek és szűrőnek egy külön box, amiben még szintén van hely, így én oda (a vízáramlásba) illetve ahol a szűrőben még volt hely, oda tömködtem a siporaxot.Befért kb 300gramm. A biogolyókat az előző komment alapján kivágtam a kukába:)Abba kérnék segítséget még(mivel kezdő vagyok), hogy mit várjak el egy szűrőtől teljesítményileg. Nekem szép tiszta a víz, sosem algásodott eddig a 2 hónap alatt az aksi, ammónia, nitrát szintről nem tudok nyilatkozni, mivel még nem érkezett meg a rendelt tesztkészlet, de akezdeti sűrűbb vízcserére figyeltem. A növényeim fejlődnek, hozzák a kicsi hajtásokat és leveleket. Nekem a mulmmal van a bajom. Nem mozgatja át a szűrő,emiatt az leülepszik az aksi aljára és sajnos folyton porszívóznom kell, hetente akár 2szer is.Egy baby ancim van egyenlőre, de ő rengeteget ürít és ez sajnos etetéstől független.(Most pl:3 naponta kap kaját, de ez sem javít a mulm helyzeten).Félek, ha veszek még bele halakat, pl guppikat még durvább lesz a mulm helyzet.Tehát a kérdésem az, hogy a szűrőnek meg kellene bírkóznia a mulmmal, és mechanikailag kellene azt is szűrnie vagy a mulmot csak porszívozással lehet eltüntetni?
2018. jan. 2. 09:15
 3/5 anonim ***** válasza:

Na, rákerestem erre a csodára. Mekkora parasztvakítás, te jó isten!

Nagy műanyagban kis műanyag, kis műanyagban műanyag tartó kazetták, fogyasztja a térfogatot fölöslegesen, értelme meg nincs.


Azt örömmel olvastam, hogy a bio (simán pofonvágnám aki bionak merte elnevezni) golyót kib-tad mint macskát szarni, ha az a fekete hálós izé az aktív szén, azonnal mehet utána.


A hely feltöltésére jó a sipo., de van sipo. mini is, talán alkalmasabb, illetve adás (mármint ADA termék) bio-rio, vagy seachem matrix ... hát nem olcsók, de legalább nem indokolatlan a bio szó a nevében.


Amúgy elég nagy szűrő, szóval ha sima "kékszivaccsal" (az vízálló) töltöd fel a megüresedett részeket, az is jó.



A mulm... hát az egy sok ismeretlenes egyenlet, ugye alapvetően kéne tudni hány literes aksiról beszélünk.


(Ami amúgy itt kezd érdekes lenni, mert mit keres egy anci egy ilyen szűrővel megszűrt aksiban?!

40 literkében tud értelmes áramlást generálni, anci meg olyan negyed négyzetméteres alapterülettől tartható, ami sehogy nem jön össze.

Értem én, hogy baby, de megnő. Akkor mit csinálsz vele, lehúzod a wc-n? Vagy a hely szűke okozta folyamatos stressz, és a víz túlterhelése miatt a folyamatos ammónia mérgezéstől nem nő meg.

És lesz egy csökött, besült "bonszai" anci. Hát- nem tudom, jobb e , mint a wc.)


Na de visszatérve a mulmra, azt a szűrő nem fogja beszívni. A nagy részét nem.

A szűrőknek a nyomó ereje a lényeg, az csinál áramlást, és ez a fent megkezdett áramlás bukik alá a túlsó falon, majd az így lebukott víz fordul vissza az aljzat fölött, és még abban kéne annyi erőnek lenni, hogy nagyjából végigsöpörjön az aljzaton, és magával vigye a mulm nagy részét.


Ennek egy részét beszívja a szűrő, a maradék meg 1-2 jellemző területen gyűlik össze, ahova az áramlás sodorja.

Innen könnyen össze lehet porszívózni, általában elég annyi, hogy a rendszeres részleges vízcsere alkalmával végigpásztázunk ezeknél a területeknél, közben annyi víz leszívásra kerül, ami amúgy is kéne.


Ehhez kell egy erős szűrő, ami az aksi térfogatát megforgatja óránként 8-szor. (ennek kb a fele marad, mire beérik a szűrő)

Meg kell egy apró szemű aljzat, (1-2 mm) amiben nem akad el a mulm.

2018. jan. 2. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
60 literes az akvárium, és a szűrőt is 60 literhez írják, bár tudom, hogy jelentősen csökken a teljesítménye idővel. Az ancinál én voltam a hülye, nem olvastam utána, csak bementem az állatkereskedésbe, hogy algázót szeretnék 60 literbe,és az eladó ezt ajánlotta. Mint később kiderült 3 hete dolgozik az üzletben,szóval ő sem volt képben. Azt mondták , ha kinövi az akit visszaveszik.Szóval wc-ben biztos nem végzi:)Összegezve a szűrő teljesítménye miatt Te a szűrőcserét javaslod.Kérdésem, hogy mire? Belső vagy külső szűrőre? Ha belső, akkor az Eheim biopower 80 literes változatát nézegettem, viszont itt nem tudok annyi biot belerakni, mint a mostani szűrőbe. A külső szűrőből a Tetrát(ex600) néztem, de arról meg az eladók beszéltek le, hogy felesleges 60 literhez külső szűrő. Karűcsonyra kaptunk egy 20 ezres akvarisztikai ajándékutalványt, szóval le tudjuk vásárolni, ha úgy van, de nem tudom melyikkel járnánk a legjobban.
2018. jan. 3. 09:14
 5/5 anonim ***** válasza:

Hát a fene tudja, egy kis házi átalakítással, amit már el is kezdtél, biológiailag szerintem rendben lesz a szűrés, tehát lebontó baktériumoknak szerintem lesz elég hely.

Pláne, ha teszel bele pár deci pl matrix-ot, azt kisebb kiszerelésben is lehet kapni.


Ami a mechanikai szűrést illeti, lehet, hogy másképp oldanám meg. Mi lenne, ha vennél egy power head-et, és csak a keringetésre segítenél rá? Olyan szűrő ami mindent beszív, úgyse lesz. Csak a keringetéssel tudsz segíteni magadon, hogy a szűrő felé terelje a mulmot az áramlás, meg nagyjából 1 helyre. Pl

[link]

https://www.youtube.com/watch?v=8A5xNXhs3H4

2018. jan. 3. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!