43 literes akvárium, teljesen kezdőként, mit tanácsoltok mi a véleményetek?
Igen azt lehagytam, hogy felelőtlen hozzáállásommal mit vettem eddig,de még nincs későn semmi. Fekete bazalt akváriumtalaj, Zöld gránit akváriumtalaj,Vitafitt fehér márvány akváriumtalaj, Vitafitt narancssárga akváriumtalaj.
Arra gondoltam, hogy ezek így keverve talán jók lehetnek, de még mind külön van becsomagolva,de megvannak. Erre is mondjatok valamit.
a talaj nem lesz jó be fog közé ülepedni a mulm ami rontja a vízminőséget
talaj: legyen valami homok vagy növényes talaj
növények:anubias,cryptocoryne fajok,tüskéshínár,átokhínár(ezek szívósak),sagittaria fajok,hygrophyla fajok
halak: néhány endler+garnélák vagy 1 betta hím vagy 1-2 platti vagy 1 pár meggyhasú sügér
(ezekből mind szívós jó kezdő hal mást ne nagyon tegyél ekkora akváriumba és ezeket se keverd össze)
vízcsere hetente/kéthetente 10-25%
szűrőnek tökéletes ekkorába egy szivacsszűrő
vigyázzatok mert állatkereskedésekben általában dilettánsok dolgoznak és nem értenek a dologhoz/értenek de átvernek és szárazföldi növényt is eladnak víziként
ezt az oldalt ajánlom olvasásra: [link]
10 centis sügérek, 40 literbe, szivacsszűrővel... Gratulálok.
A talaj tényleg nem jó. A szemcseméretről nem esett szó, így nem lehet tudni megülne e benne a mulm, ami egyébként szivacsszűrővel minden létező aljzatban megül, szóval ez duplán öngól....
A színes festett, a fehér brutálisan algásodik, és stresszes a halaknak, összekeverve giccses, természetellenes.
A fekete bazalt akkor jó, ha természetesen fekete, és nem festett, elég apró, (1-2 mm) és nem túl élesek a szélei.
Szűrőből lehet szivacsszűrőt is használni, de az jóval hangosabb, (mivel légpumpáról üzemel) és nulla áramlást csinál, tehát mechanikai tisztítást nem igazán végez.
Van olyan hal, amihez jobb a szivacsszűrő, ami az álló vizet szereti. A mechanikai tisztítást rendszeres aljzatporszívózással kell megoldani.
Én sokkal praktikusabbnak gondolok egy motoros belső szűrőt, illetve ha pénzben nincsenek -vagy jó tágak- határok, akkor nyilván egy kisebb külső szűrő lenne a legideálisabb, az a látványt se rontja el, hozzáad a nettó víztömeghez, nem elvesz belőle és nem utolsó sorban stabilabb biológiai alapot képez, ami ilyen kis aksinál pláne kezdő szinten igen hasznos tud lenni.
A belső motoros a legvalószínűbb amit megveszel, ezekből 1000-nyi van, én egy régi , undorító zöld, jól bevált német márkát ajánlok, ez ár /érték arányban jó, évtizedek óta a piacon van, vízforgatás / szűrőtérfogat arányát tekintve univerzálisnak mondható: eheim pickup 2008.
A világítás rázósabb, egyrészt nem könnyű jó, és olcsó lámpát venni, másrészt sok más fontos dolgot is meghatároz, ezért előre el kell dönteni mi a cél, mennyire fényigényes növényeket akartok tartani, stb stb...
Kezdő szinten nem igazán mennék 20-25 watt fölé, (mármint ha kompakt, vagy sima fénycső a fényforrás) ha esetleg ledes fényforrás lesz, abból meg kb 30 lumen/liter fölé már nem igazán mennék.
Én egy ilyet vennék, [link]
ár érték arányban kiváló, ilyen fényerővel más terméket 5-ször ennyiért árulnak. Nem is olyan nagyon erős, de ha esetleg mégis túlzó lenne a fénye, be lehet szórni a vízfelszínt úszó növényekkel, az leárnyékol.
És ebben cserélhető a fénycső, nem egy egybeöntött valami, amiben ha 1 dolog elromlik, ki lehet dobni az egészet.
A fűtőről nem pofázok ennyit, kell egy 50 wattos termosztátos.
Növényből ilyen aljzat mellé inkább strapabíróbbakat kell összeválogatni, vagy lecseréled a talajt valami általános agyag aljzatra. Pl [link]
De van még sok: [link]
Növényeket szintén tudsz a green-ről válogatni, a linkelt világításhoz már közepes fényerőt igénylők is mehetnek. A baloldali szűrő nem valami jó, de ha időt szánsz rá, véleményeket olvasol konkrét kiválasztott növényekről, akkor nem nehéz összerakni . :) Ezt meghagyom neked. :D
A halak meg ráérnek, az akvárium beüzemelése után dobj a vízbe egy kocka fagyasztott halkaját, és járasd üresen 3 hétig. Hal, csak ezután jöhet.
Ezalatt lesz idő kiválasztani a halakat, valami nanohalak jöhetnek szóba, vagy lassan úszók, pl betta, vagy törpegurámi.
Lehet válogatni:
A 3 hét alatt kötelező olvasmány:
Amúgy ami a vízcserét illeti, -csak hogy itt is legyen egyik üti a másikat szitu :) )
ilyen kis víztömegben inkább heti 2×10-15% az ideális, állott vízzel. 2 hetente 200 literben cserélünk vizet.
Az akvárium is megvan
Nem is hatalmas de nem is kicsi,szerintem ideális...
Jó dolgokat ajánlanak, igaz kicsit zsebbe nyúlós. Néhány tipp, hogy lehet spórolni. Lehet páran megköveznek, de lesz..rom. Nálam működik.
Talajnál esztric betont vettem, ezt szövet szúnyoghálon átrostáltam. Az a szemcseméret marad meg ami pont jó, 2-4 mm. A nagyon apró, meg a homok-cement kuka. Alaposan ki kell mosni, és főzni.
A növények helyét előre kijelöltem, figyelve az áramlás irányára. Tejfölös pohár, elöl 4, középen 6, hátul 7cm re levágva. Alul az élénél 4 helyen kivágtam, tudjon a víz mozogni. Utána beragaszt, vagy kevés kavics bele, hogy lentmaradjon. A pohárba veheted a legjobb talajt, a többi részre elég a sima kavics. Hátul, ahol vastag, mehet alá nagyobb, pl babszem nagyságú.
Növényből olyat vegyél, ami könnyen szaporítható.
Világítás. Elromlott térfigyelő kamerát kibeleztem, bele mignon foglalat. Van 5w- os led, azt raktam bele, 20 liter fölött van. Tökéletes, csak neked ebből 2 kell. De a xilongnak van 11 w- os csiptetős led lámpa kb 4000ft. Az se rossz. Szűrőnél én két olcsobbat választottam, egy belsőt nagy szivaccsal+ zeolittal, és egy akasztóst( nem látszik) kerámia gyűrűvel. A belsőt ha nem az üvegre teszed, hanem aládolgozol egy kicsit hogy megálljon, de azért ellepje a víz, full csendes. Lehet mellette aludni. Remélem tudtam segíteni. Sok sikert.
"Jó dolgokat ajánlanak, igaz kicsit zsebbe nyúlós. "
Mihez képest ugye...
" esztric betont vettem," A kérdezőnem meg zúzott bazaltja van ilyen minőségben, ami ha megfelel, semmit nem kell venni.
Ha nem felel meg, akkor a linkelt égetett agyag, a piacon kapható legolcsóbb aljzat.
" a xilongnak van 11 w- os csiptetős led lámpa kb 4000ft. Az se rossz."
Ja, nem rossz, annyi hogy az a büdös életben nem volt ledes, sima kompakt fénycső van benne, amiből 11 watt harmatgyenge, a gömbmoha is elsápad alatta.
"Szűrőnél én két olcsobbat választottam,"
Én meg 1 olcsót ajánlottam, ami lazán elbír ekkora mérettel.
Jól átgondoltad ezt az ajándékot? Nem akarok akadékoskodni, de nem mindenki számára érdekes az akvarisztika, egy hal nem túl sok mindent csinál és sokkal több, mint egy üvegedényben víz és hal. Az akvarisztika biológiára és kémiára épül, ezek egyensúlya adja a "rendszert". Ez a rendszer könnyen összeomolhat.
A jól összerakott és esztétikusan berendezett akvárium valóban gyönyörű, de mint ajándék kétélű fegyver is lehet.
Kezdőként túl sok a hibázási lehetőség, nagyon könnyen kudarc érheti, és a halak is érző lények, a kisebb halak is 2-5 évig elélnek jó tartás mellett. A megajándékozottat kellemetlen helyzetbe is hozhatod, egy-egy hal pusztulását tragédiaként élheti meg, főleg azért mert ajándék (nem csak rossz tartás miatt pusztulhat el a hal).
Az akvarisztikához rengeteg türelem és elszántság kell, és még több tanulás. Váratlan helyzetek egy üzembe helyezett akváriumnál mindig adódnak, ilyen az algásodás, növények nem megfelelő fejlődése, halbetegség, ami kicsi akváriumnál hatványozódik is. Egy felborult biológiai egyensúly, viszi a halállományt is. Ez előfordulhat felelős tartás mellett is, néhány jelentéktelennek tűnő tünet fel nem ismerése miatt.
Az akvárium fenntartása anyagilag megterhelő lehet. Nem az eledelre gondolok, ha valamit cserélni kell, vagy tönkre megy, az több 10.000 is lehet, a valamit érő növénytápok is 4.000nél kezdődnek, a különböző tesztekre is sok ezret ott lehet hagyni a boltban. A heti karbantartási "macerát" sem mindenki viseli jól, megint nem az ötperces vízcserére gondolok, hanem a 12 órán át álltatott csapvízre, amit ki kell készíteni és kerülgetni.
Én azt tanácsolom, gondold át ezt az ajándékot, vagy próbáld meg óvatosan megtudni mi a véleménye az akvarisztikáról, lenne e kedve hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!